Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nesvobodně svobodný čínský olympijský internet

Věda

  6:00
Na první pohled by to mohla být dobrá zpráva: Čínské úřady ustoupily nátlaku mezinárodních organizací a během olympiády v Pekingu zpřístupní veškerý obsah internetu bez omezení. Ten se nyní týká zejména serveru YouTube, Wikipedia a mnoha dalších, které otevřeně informují o problémech spojených s Tibetem nebo dodržováním lidských práv.

Ilustrační foto. foto: SiemensReprofoto

Na jednu stranu to připomíná tradice ze starého Řecka, kdy během sportovního zápasení utichly zbraně a atleti se tak nerušeně mohli věnovat porovnávání sil mírovými prostředky. Avšak po další úvaze už zpráva tak pozitivně nevyznívá.

V první řadě se tak v plné nahotě ukazuje problém cenzury. Internet je ze své podstaty svobodné médium, s jehož pomocí mohou informace proudit odkudkoli a kamkoli. Jakákoli síla, která se jim pokusí vstoupit do cesty, bude nutně pokládána za špatnou.

Je tedy s podivem, že Čína svým občanům vůbec přístup k internetu povoluje. Tento rozporuplný stav jako by reprezentoval ambivalentní rozdvojení čínského pojetí moci a spojení zdánlivě neslučitelného kapitalismu a komunismu. Dlužno říci, že z obojího si tamní systém bere spíše to horší: od kapitalismu koncentraci majetku v úzké skupině obyvatel, která vykořisťuje ostatní; od komunismu pak absolutní neúctu k lidským právům a taky zmiňovanou cenzuru.

Kdyby vše zůstalo mezi Čínou a jejími obyvateli, mohli bychom být po právu rozhořčeni. Když se do všeho vloží nadnárodní společnosti, nezbývá, než být upřímně zděšeni.

Jako nejkřiklavější příklad poslouží Google a jeho čínská varianta. Ta jde zcela na ruku tamním úřadům a upravuje výsledky vyhledávání tak, aby vyhovovaly vládní politice. Když tedy zadáte heslo „náměstí Nebeského klidu“, dozvíte se vše o jeho historii, architektuře atd., ale ani náznak o událostech, které se zde odehrály roku 1989.

A tak Google (ale i jiní), namísto toho, co by byl svobodnému světu vděčen za prostředí, které umožnilo jeho vznik, takto podkopává jeho ideje v honbě za vyšším ziskem.

Také je zcela jasné, že i když bude internet během olympijského klání volně přístupný, bude i nadále sledovaný. Pokud si to některý z disidentů neuvědomí, podřeže si pod sebou větev, která praskne až v okamžiku, kdy zhasne olympijský oheň a zahraniční televizní štáby zabalí své nádobíčko.

Jejich pozornost se zpátky upře jen v okamžiku, kdy se třeba narodí mládě pandy. Více jim toho internet o aktuálním dění v Číně nejspíš neprozradí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!