Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nobelovku za chemii získal Němec Ertl

Věda

  12:36
STOCKHOLM - Jedenasedmdesátiletý německý vědec Gerhard Ertl se stal držitelem Nobelovy ceny za chemii v letošním roce. Jeho výzkum může vysvětlit poškozování ozonové vrstvy. Také se zabýval příčinami rezavění kovů.

Molekuly - ilustrační foto. foto: www.ibm.com//kolដimon/LN

Podle Nobelova výboru pomohla Ertlova práce k položení základů moderní chemie povrchů a nalezla praktické uplatnění v řadě odvětví. Automobilovému průmyslu přispěla popsáním reakce oxidu uhelnatého na platině, která se používá v katalyzátorech aut k čištění výfukových plynů. Chemický průmysl zase využívá Ertlovy poznatky o dusíku k výrobě umělých hnojiv. Svým výzkumem ozřejmil také důvody, proč železo na vzduchu rezaví, nebo napomohl ke vzniku palivových článků.

"Chemie povrchů může dokonce vysvětlit poškozování ozonové vrstvy," upozornili dále ve zdůvodnění přínosu oceněného vědce švédští akademici. K této reakci totiž dochází na miniaturních krystalech ledu ve stratosféře. Ertl, který právě dnes slaví 71. narozeniny, je letos prvním laureátem, jenž některou z Nobelových cen získal sám. O letošní ocenění za lékařství a za fyziku se dělí několik vědců.

Narozeninové překvapení
Je to samozřejmě ten nejhezčí dárek k narozeninám, jaký si vědec dokáže představit," reagoval Ertl na zisk prestižní ceny, který pro něj byl prý velkým překvapením. "Vůbec jsem s ním dnes nepočítal," dušoval se podle agentury DPA. Při oznámení jeho jména mu údajně vyhrkly skly z očí. Ertl se chemii povrchů začal věnoval v 60. letech. V letech 1986 až 2004 stál v čele výzkumného Institutu Fritze Habera, který je součástí Společnosti Maxe Plancka v Berlíně.

Královská akademie věd vyhlásí v příštích dnech ve Stockholmu také laureáty Nobelových cen literaturu a ekonomii a v norské metropoli Oslu v pátek držitele ceny za mír. Obřad předávání prestižních ocenění se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti švédského vynálezce dynamitu v roce 1896. Ke každé z kategorií se váže finanční odměna ve výši deseti milionů švédských korun (necelých 30 milionů českých korun).

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...