AVG si své renomé buduje už od doby, kdy se na počítačích používal operační systém MS-DOS a nejčastější forma nákazy hrozila přes zavirovanou disketu. Společnost však dokázala udržet krok s dobou, čemuž odpovídají i novinky v osmé verzi. Ty se zaměřují především na internetovou bezpečnost.
Instalační balíček čítající 47 MB si stáhněte ze stránek free.grisoft.com. Pro používání bezplatné verze platí jistá omezení: nesmí být využívána v komerční sféře, pouze pro domácí účely. Neposkytuje se k ní taktéž žádná podpora a asi nejcitelnější omezení tkví v existenci pouze anglické (případně též japonské) jazykové verze. Rovněž seznam funkcí je oproti plné verzi omezen, pro základní ochranu počítače by to však mělo stačit.
Nové jádro, nové možnosti
V minulosti byly antiviru AVG vytýkány hlavně velké nároky na sytém, zejména v době probíhajícího testování. Nejspíše top byl hlavní důvod, proč se programátoři rozhodli kompletně přepracovat jádro programu. Jaké jsou tedy naše poznatky?
Nároky na paměť jsou u nové verze zhruba stejně velké jako u předcházející, což je vzhledem k navýšení počtu funkcí potěšující. I samotné testování systému se zdá být rychlejší, ale nijak výrazně, takže stále platí, že jsou v této oblasti i lepší antiviry.
Pojďme se nyní podívat, jaké možnosti ochrany nové AVG 8.0 nabízí.
„Uvolněním bezplatné verze AVG 8.0, obsahující ochranu před viry i spyware, chceme poskytnout možnost zabezpečení počítače skutečně všem uživatelům,“ uvedl Karel Obluk, technický ředitel společnosti AVG Technologies.
S příchodem novinky se tak nejvíce hovoří o funkci LinkScanner. Ta spolupracuje s prohlížeči Internet Explorer a Firefox a v reálném čase zkoumá, zda-li se nechystáte zamířit na stránku, kde by vám hrozilo potenciální nebezpečí. Tuto funkci zařadilo AVG do svého portfolia po loňské akvizici firmy americké firmy Exploit Prevention Labs. Funkce spolupracuje hned s několika databázemi závadových stránek (Google, Yahoo! a MSN), a je tedy neustále aktuální.
Další možnosti ochrany před nebezpečím z internetu spočívají v detekci spyware a nebezpečných cookies, kontrole příchozích i odchozích e-mailů a samozřejmě i rezidentní ochraně počítače.
Stále však platí, že AVG 8.0 nenahrazuje firewall, pouze je jeho vhodným doplňkem.
Jsou zde i další
AVG však není jediným antivirem, kterým si můžete ochránit svůj počítač, aniž byste při tom zaplatili jedinou korunu. Mezi další české zástupce patří i avast! 4 Home od ALWIL Software (www.avast.com). Příznivci open source řešení nejspíše uvítají ClamWin (www.clamwin.com), jeho zásadní nevýhodou však je, že nekontroluje soubory v reálném čase, ale pouze na vyžádání. Mezi velké hráče na trhu, kteří se rozhodli uvolnit verzi pro bezplatné použití patří rovněž McAfee se svým VirusScan Plus (www.McAfee.com).
Otestovali jsme AVG 8.0 Free Edition
Antivir z české produkce je v našich končinách populární formou ochrany. Jeho bezplatná verze se dočkala nové verze a několika vylepšení.
AVG 8.0 Free Edition foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz
Přichází „šok z budoucnosti“. Umělá inteligence nahradí jiné profese, než jsme si mysleli. Kdo bude platit daně?
Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu Oumuamua, teorie o mimozemšťanech ale stále žije

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?