Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otestovali jsme AVG 8.0 Free Edition

Věda

  7:30
Antivir z české produkce je v našich končinách populární formou ochrany. Jeho bezplatná verze se dočkala nové verze a několika vylepšení.

AVG 8.0 Free Edition foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

AVG si své renomé buduje už od doby, kdy se na počítačích používal operační systém MS-DOS a nejčastější forma nákazy hrozila přes zavirovanou disketu. Společnost však dokázala udržet krok s dobou, čemuž odpovídají i novinky v osmé verzi. Ty se zaměřují především na internetovou bezpečnost.

Instalační balíček čítající 47 MB si stáhněte ze stránek free.grisoft.com. Pro používání bezplatné verze platí jistá omezení: nesmí být využívána v komerční sféře, pouze pro domácí účely. Neposkytuje se k ní taktéž žádná podpora a asi nejcitelnější omezení tkví v existenci pouze anglické (případně též japonské) jazykové verze. Rovněž seznam funkcí je oproti plné verzi omezen, pro základní ochranu počítače by to však mělo stačit.
Nové jádro, nové možnosti 

V minulosti byly antiviru AVG vytýkány hlavně velké nároky na sytém, zejména v době probíhajícího testování. Nejspíše top byl hlavní důvod, proč se programátoři rozhodli kompletně přepracovat jádro programu. Jaké jsou tedy naše poznatky?

Nároky na paměť jsou u nové verze zhruba stejně velké jako u předcházející, což je vzhledem k navýšení počtu funkcí potěšující. I samotné testování systému se zdá být rychlejší, ale nijak výrazně, takže stále platí, že jsou v této oblasti i lepší antiviry.

Pojďme se nyní podívat, jaké možnosti ochrany nové AVG 8.0 nabízí.

„Uvolněním bezplatné verze AVG 8.0, obsahující ochranu před viry i spyware, chceme poskytnout možnost zabezpečení počítače skutečně všem uživatelům,“ uvedl Karel Obluk, technický ředitel společnosti AVG Technologies.

S příchodem novinky se tak nejvíce hovoří o funkci LinkScanner. Ta spolupracuje s prohlížeči Internet Explorer a Firefox a v reálném čase zkoumá, zda-li se nechystáte zamířit na stránku, kde by vám hrozilo potenciální nebezpečí. Tuto funkci zařadilo AVG do svého portfolia po loňské akvizici firmy americké firmy Exploit Prevention Labs. Funkce spolupracuje hned s několika databázemi závadových stránek (Google, Yahoo! a MSN), a je tedy neustále aktuální.

AVG 8.0 Free Edition

Další možnosti ochrany před nebezpečím z internetu spočívají v detekci spyware a nebezpečných cookies, kontrole příchozích i odchozích e-mailů a samozřejmě i rezidentní ochraně počítače.
Stále však platí, že AVG 8.0 nenahrazuje firewall, pouze je jeho vhodným doplňkem.

Jsou zde i další
AVG však není jediným antivirem, kterým si můžete ochránit svůj počítač, aniž byste při tom zaplatili jedinou korunu. Mezi další české zástupce patří i avast! 4 Home od ALWIL Software (www.avast.com). Příznivci open source řešení nejspíše uvítají ClamWin (www.clamwin.com), jeho zásadní nevýhodou však je, že nekontroluje soubory v reálném čase, ale pouze na vyžádání. Mezi velké hráče na trhu, kteří se rozhodli uvolnit verzi pro bezplatné použití patří rovněž McAfee se svým VirusScan Plus (www.McAfee.com).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!