Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Poslední letošní mise raketoplánu byla úspěšná

Věda

  16:21
Mys Canaveral , USA - Na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě přistál raketoplán Atlantis. Ukončil tak misi u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Raketoplán Atlantis těsně před přistáním foto: MATT STROSHANE ČTK

Raketoplán přistál v 15:44 středoevropského času za optimálních povětrnostních podmínek. "Nemohli vybrat jasnější den," komentoval to velitel mise Charles Hobaugh.

Atlantis strávil na oběžné dráze týden a na orbitální komplex dopravil 13 tun rezervních zařízení, které mají ISS udržet v chodu příštích pět až deset let.

Výprava Atlantisu byla podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) posledním startem amerických raketoplánů v letošním roce. Příští rok plánuje úřad program s raketoplány po 30 letech zrušit. Do té doby by měly do vesmíru odstartovat ještě pětkrát.

Kola raketoplánu Atlantis se právě dotkla přistávací dráhy Kennedyho vesmírného střediska

Další raketoplán přiletí ke stanici příští rok v únoru. Endeavour má dopravit nový americký modul Tranquility a evropský modul Cupola, který kosmonautům umožní dokonalý výhled ze stanice.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...