Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění

Věda

  7:00
WASHINGTON - Američtí a čínští vědci našli nejstarší dochované důkazy lesklého černého peří u dinosaura Microraptora velkého asi jako holub či vrána. Na větvích stromů hřadoval před 130 miliony let.

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění foto: Reprofoto

Vědci, citovaní agenturou AFP, míní, že lesklé peří mohlo těmto malým, masožravým dinosaurům sloužit jako signál dobrého zdraví a vhodnosti pro páření. Stejnou funkci má i pestré peří současných ptačích samečků.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci postavili svou analýzu na fosilii nalezené v roce 2010 v severovýchodní Číně, kde se dochoval zřetelný obrys čtyř křídel na dinosauří kostře. Vědci zkamenělinu zkoumali s pomocí nových technik, včetně skenování elektronovými mikroskopy. Soustředili se na malé stopy pigmentu a porovnávali je s těmi, které mají současní ptáci. Díky tomu byli schopni zjistit, že peří Microraptora bylo černé s modrým leskem.

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění

"Ještě před několika lety by pro nás bylo neproveditelné, abychom provedli podobnou studii," řekl AFP spoluautor studie Kao Kche-čchin z Pekingské univerzity.

Microraptor byl jako druh poprvé popsán v roce 2003, ale fosilie z roku 2010 nabídla jeho zatím nejzřetelnější podobu. Odhalila především dosud neznámé dlouhé zadní končetiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tato fosilie také vrhá světlo na způsob, jakým se tito dinosauři mohli pohybovat. Podle vědců není pravděpodobné, že by létali jako současní ptáci. Spíše si máváním křídly pomáhali při přeskakování z větve na větev.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat