Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza UJAK škodí všem soukromým školám, tvrdí ředitel Řechka

Věda

  7:00
PRAHA - Kauza kolem Univerzity Jana Amose Komenského poškozuje pověst soukromých vysokých škol jako celku. Ve čtvrtek to řekl ředitel a kvestor Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP) Radek Řechka. Soukromé vysoké školy se podle něj potýkají s předsudky veřejnosti a případy problematických škol je jen posilují.

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze foto: Reprofoto

Akreditační komise doporučila, aby UJAK, největší soukromé vysoké škole v Česku, nebyla prodloužena akreditace oboru speciální pedagogika. Důvodem je především nadměrný počet studentů, který prý neodpovídá počtu pedagogů. Vzhledem k opakovaným problémům chce komise zpracovat podnět k zahájení řízení o odejmutí státního souhlasu k provozování školy.

Řechka uvedl, že soukromé vysoké školy by měly mít stejně kvalitní výuku jako veřejné. „Školy se řídí stejnými pravidly,“ řekl. Manažer MBA programů VŠMIEP Leoš Bárta doplnil, že u soukromých VŠ je to obdobné jako v jiných oblastech podnikání. „Určitě je tu někdo, kdo je poloprofesionál nebo dokonce amatér,“ řekl.

I když mezi lidmi panuje představa, že soukromou VŠ všichni dokončí, na těch kvalitních by to platit nemělo. Například na VŠMIEP studium v řádném termínu dokončí pouze čtvrtina studentů a i po prodlužování studia zůstane zhruba třetina studentů, která titul nezíská.

Vedení VŠMIEP uznává, že ať je soukromá vysoká škola sebekvalitnější, nemůže mít pověst jako renomované veřejné univerzity. „Žádná soukromka na tom není tak, aby se dostala byť jen na polovinu vnímané hodnoty. Dvěma až třem zavedeným značkám prostě nemůžeme konkurovat,“ uvedl Bárta.

V Česku je 44 soukromých vysokých škol. Musejí bojovat o studenty, protože jsou závislé na jejich počtu. Řechka předpovídá, že se řada z nich bude slučovat. „Myslím, že to bude další trend v soukromém vysokém školství. Nevím, jak to mohou ekonomicky zvládat například školy se stovkou studentů,“ uvedl. Připomněl, že na rozdíl od veřejných vysokých škol ty soukromé nedostávají dotace ze státního rozpočtu.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat