Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozdávala se cena Zlatý Ámos. Kdo je nejoblíbenější učitel v Česku?

Lidé

  6:00
PRAHA - Cenu Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku v šestičlenném finále vybojovala Hana Pacíková. Učitelka práva a kriminalistiky na střední a vyšší odborné policejní škole v Holešově zvítězila nejen u patnáctičlenné odborné poroty v čele s Janem Cimickým, ale také u žáků zúčastněných škol.

Hana Pacíková (uprostřed s korunou a žezlem), vítězkyně Zlatého Ámose foto: ČTK

Děti ji vyhlásily Dětským Ámosem. Tradiční anketu potřetí za sebou vyhrála žena, Pacíková na trůnu vystřídala Ivanku Hájkovou.

Udělovaly se také doprovodné ceny pro učitele některých předmětů, v nichž se vybíralo ze všech účastníků. Nejlepší fyzikářkou se stala Jana Czuchová ze ZŠ TGM v Hrádku nad Nisou. Matematickým Ámosem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) vyhlásil Martinu Hudecovou ze ZŠ na Kavčích horách. Jako jediný z finalistů uspěl v dílčích cenách Radek Matuška z brněnské chemické průmyslovky, který se stal Ámosem chemikářem. 

Ámos sympaťák

Titul Ámos sympaťák za výhru v sms hlasování získal dějepisář Jiří Janovský ze základní školy v Nučicích. O vítězi se v bouřlivé atmosféře rozhodovalo ve čtyřech finálových disciplínách. Nejprve museli učitelé představit sebe a svou školu. Pak se třemi společnými otázkami zjišťovalo, nakolik studenti znají své učitele. Největší zájem vyvolala otázka, kdy pedagog dostal první pusu od opačného pohlaví. Třetí úkol byl až do čtvrtka tajný. Finalisté tak měli jen den na přípravu hlášení do školního rozhlasu, že na inspekci přijede Jan Ámos Komenský.

Vrcholem byla tradiční pětiminutová „volná jízda“, společné vystoupení učitele a jeho žáků. A právě v ní zřejmě Pacíková rozhodla o svém triumfu. Secvičená scénka o rekonstrukci napadení v restauraci rozesmála všechny přítomné.

Tradiční anketa Zlatý Ámos se vyhlašuje už 22 let. Vítězku čeká v sobotu slavnostní korunovace také na Kantorském bále v Národním domě na Smíchově, který se koná při příležitosti Dne učitelů.

Autoři: ,