Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Přál bych si k Vánocům raketu, svěřil se robot Kirobo z ISS

Robot KIROBO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot KIROBO. | foto: ČTK

TOKIO Robot Kirobo, který od srpna obývá Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a který má v budoucnu pomáhat astronautům s překonáváním samoty ve vesmíru, bez problémů zvládl první rozhovory se svým lidským kolegou - japonským astronautem Koičim Wakatou. Svěřil se, že by si k Vánocům přál hračku - malou kosmickou raketu.

Japonský android Kirobo se vydal do vesmíru 4. srpna. Až do svého návratu na Zemi, který je plánován na konec příštího roku, bude robot podstupovat testy zaměřené na schopnost vést samostatně konverzaci. Místo aby jen opakoval naprogramované fráze v reakci na předem známé otázky, je Kirobo vytvořen tak, že dokáže analyzovat položený dotaz a s pomocí slov vybraných z vlastního slovníku sestavit přirozenou odpověď. Postupem času se má také z rozhovorů učit.

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Při jednom z prvních pokusů o dialog si Kirobo vedl výtečně, podle zpravodajského serveru BBC News snad až na poněkud delší odmlky mezi otázkou a odpovědí. "Dlouho jsem se těšil, až se s tebou setkám, Kirobo," zahájil konverzaci v japonštině Wakata. "Já také, vždy jsem se s tebou chtěl setkat," odpověděl robot.

Robot jako vesmírný společník

"Kirobo, už sis zvykl na stav beztíže?" pokračoval v konverzaci první japonský kosmonaut, který velí ISS. "Už jsem si zvykl, nemám s tím žádný problém," odvětil Kirobo. "A chtěl bys požádat Santa Clause o nějaký dárek k Vánocům," vyzvídal Wakata. "Přál bych si hračku, raketu," prozradil android.

Kirobo, který se v srpnu stal prvním robotem, jehož slova zazněla ve vesmíru, je součástí studie zaměřené na to, jak robotický společník může poskytnout citovou podporu lidem dlouho izolovaným od okolí.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Zlatý retriever. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...