Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rusko vyslalo na oběžnou dráhu ještěrky, ryby i hlemýždě

USA

  7:00
MOSKVA - Z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská družice Bion-M s netradiční posádkou. Na její palubu vědci umístili 45 myší, 15 ještěrek, ryby, hlemýždě a další živočichy, kteří mají testovat vliv slunečního záření na živé organismy. Let potrvá měsíc, jednotlivé živočišné druhy jsou od sebe vzájemně odděleny.

Země a Slunce foto: Shutterstock

Pro myši, které jsou hlavním výzkumnými objekty, je měsíční doba letu podstatnou částí životního cyklu. Vědci si proto slibují, že na stavu jejich organismu zjistí dlouhodobé účinky záření, a to i na molekulární a buněčné úrovni.

Na palubě jsou jen myší samci

Aby předešli případným námluvám, umístili ruští experti do kosmické lodi jen myší samce. Ti se ale podle agentury ITAR-TASS těsně před startem porvali tak, že někteří zahynuli a ostatní musela nahradit méně agresivní "záložní posádka".

Kromě základních biologických experimentů má ruská družice splnit ještě jiný důležitý úkol. Na oběžné dráze se od ní oddělí menší kosmické aparáty, které budou plnit dílčí vědecké úkoly. Tři sondy dodalo Německo a po jedné Rusko, Spojené státy a Jižní Korea.

Autoři: ,