Jeho dokončení se tak posune nejspíš až na rok 2016. S odvoláním na zprávu agentury Bloomberg o tom napsal architektonický server ArchDaily.
Rozsáhlý areál podle plánů britského architekta Normana Fostera a jeho ateliéru představil Jobs v roce 2011, krátce před svou smrtí. Jeho nejvýraznější součástí je administrativní budova na prstencovém půdorysu, která je díky svému tvaru přirovnávána k vesmírné lodi. Právě zaoblené křivky administrativního objektu jsou jednou z příčin vysoké ceny za realizaci - na stavbě totiž nelze použít některé běžně dostupné materiály včetně skel, která se mají vyrábět na míru v Německu.
Nejlepší materiály a ekologie
Dalším důvodem astronomického rozpočtu je podle architektonických odborníků Jobsův perfekcionismus: projektanti totiž na jeho přání použili prvotřídní materiály a soustředili se na ekologii. Areál by měl být díky vlastním obnovitelným zdrojům energeticky soběstačný, veškeré komunikace a parkoviště budou zahloubené pod zemí.
Obří firemní komplex kromě hlavní budovy obsahuje i další stavby, například podzemní konferenční sál pro tisíc lidí, fitness centrum pro zaměstnance či výzkumné centrum. Jobs původně předpokládal, že stavět se začne už v roce 2012 a stěhování se uskuteční v roce 2015. Stavební práce se ale nyní odsunuly, první demolice by na pozemku mohly začít letos v létě. Podle ArchDaily se zpoždění dává za vinu příliš vysokému rozpočtu, Fosterův ateliér údajně dostal za úkol navrhnout úspory ve výši jedné miliardy dolarů.