Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spielbergova databáze svědectví o holokaustu je přístupná z Česka

Koncentrační tábor Osvětim Březinka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncentrační tábor Osvětim Březinka | foto: Reuters

PRAHA Téměř 52 tisíc výpovědí přeživších a svědků holokaustu, zaznamenaných v 56 zemích si mohou zájemci od dneška prohlížet také v Praze. Česko se tak stane po Německu a Maďarsku třetí evropskou zemí, která má přístup do unikátní databáze založené americkým režisérem Stevenem Spielbergem po dokončení filmu Schindlerův seznam.

"Překvapilo mě, jak moc se liší vzpomínky pamětníků v závislosti na tom, ve které zemi prožili válku. Výrazný vliv mělo i to, kam případně emigrovali," říká Martin Šmok, konzultant Institutu USC Shoah Foundation pro vizuální historii. Právě tato americká organizace má na starosti sběr a uchování svědectví. Ve spolupráci s Karlovou univerzitou otevřela Centrum vizuální historie Malach.

Zájemci z řad vědců, studentů i veřejnosti si tak ode dneška v knihovně Matematicko-fyikální fakulty UK mohou prohlédnout videonahrávky rozhovorů s pamětníky, záběry dokumentů a fotografie. Návštěvu centra lze domluvit e-mailem malach@knihovna.mff.cuni.cz nebo telefonicky (středa až pátek na čísle 221914391).

Andělovo svědectví
Název Malach vznikl zkrácením spojení Multilingual Access to Large Spoken Archives a odkazuje na projekt, v rámci něhož se i čeští vědci podíleli na přípravě systému, který umožní indexovat nahrávky v rozsáhlé databázi. Navíc má slovo malach v hebrejštině i poetičtější význam, a to kraloval či ustanovil za krále nebo také anděl.

Archiv bude přístupný prostřednictvím on-line rozhraní, které uživatelům umožní prohledávat a sledovat výpovědi podle klíčových slov - k dispozici jich je více než 55 tisíc.

Průměrná výpověď trvala dvě hodiny
"Rozhovory v češtině a ve slovenštině můžeme zájemcům poskytnout okamžitě. Interview v dalších třiceti jazycích objednáme na vyžádání," vysvětluje Jitka Drahokoupilová, koordinátorka centra Malach. A dále upozorňuje, že archiv obsahuje přes pět stovek rozhovorů v češtině, slovenských pak více než šest set. "Lidí, kteří se na našem území narodili, je ovšem v databázi mnohem více. Protože po válce často emigrovali, poskytli interview v zahraničí, zpravidla v angličtině nebo v hebrejštině," upozorňuje Jitka Drahokoupilová.

Každý rozhovor zachycuje vzpomínky na události před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Jednotlivé výpovědi trvají průměrně dvě hodiny, nejdelší pak úctyhodných deset hodin. Databáze o velikosti osm petabytů, která patří mezi největší digitální knihovny světa, se může celkově pochlubit 105 tisíci hodin videomateriálu.

Další informace

http://college.usc.edu/vhi/ (v angličtině)
Část informací je k dispozicii v češtině

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...