Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spielbergova svědectví o holokaustu dorazila do Česka

Koncentrační tábor Osvětim Březinka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncentrační tábor Osvětim Březinka | foto: Reuters

PRAHA Tisíce výpovědí lidí, kteří přežili holokaust, si mohou zájemci od února prohlédnout v pražském Centru vizuální historie Malach. Nyní se navíc unikátní archiv videonahrávek otevře i o víkendu 27. a 28. února.

Svědectví lidí pronásledovaných nacisty začala už v 90. letech shromažďovat nadace založená amerických režisérem Stevenem Spielbergem po dokončení filmu Schindlerův seznam. Nyní archiv obsahuje téměř 52 tisíc výpovědí pamětníků z 56 šesti zemí v 32 jazycích. Mimo jiné také v češtině a slovenštině.

Unikátní databáze obsahuje celé videonahrávky rozhovorů o průměrné délce dvě hodiny. Archiv lze zatím prohledávat pomocí klíčových slov. Na systému, který by běžnému uživateli umožnil zorientovat se v tak obrovském množství dat, spolupracují čeští vědci. Proto také centrum sídlí v knihovně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí.

Pozvání do Malachu
Zájemci z řad veřejnosti mohou archiv od února navštěvovat, ovšem pouze ve všední dny. Nyní se ale centrum Malach otevírá také o víkendu, a to 27. a 28. února. Návštěvníci by se měli předem přihlásit na e-mailu malach@knihovna.mff.cuni.cz nebo telefonicky od pondělí do pátku na čísle 221914391.

Příchozí se mohou těšit na videonahrávky, dobové fotografie i další dokumenty. V Česku se natočilo přes pět stovek interview. Češtinu ale může slyšet i na stovkách dalších nahrávek. Mnoho lidí pronásledovaných nacisty totiž po válce emigrovalo.

Obyčejní lidé promlouvají do dějin
Svědectví přinášejí fakta i individuální prožitek. "Osobní příběh může více zapůsobit na naše emoce, dovolí nám lépe se vcítit do životní zkušenosti aktéra," upozorňuje Štěpán Vymětal, psycholog ministerstva vnitra. Významnou roli má podle něj nejen samotné sdělení, ale i fakt, že nám ho člověk říká na kameru. Mimika někdy totiž představuje až 80 procent sdělované informace.

"Za hlavní přínos projektu pokládám autenticitu. Všichni účastníci také mohou do dějin sami promluvit. Lidé se tak stávají jejich součástí," říká Miroslav Vaněk, ředitel Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Podle jeho názoru sice podobná svědectví nezmění pohled na dějiny, ale mohou je obohatit.
"Člověk, který svědectví poskytne, může pocítit i osobní uspokojení, že pomáhá vytvářet lidskou paměť," podotýká Miroslav Vaněk.

Samotná výpověď tak dotyčnému může posloužit jako určitá terapie. "Lidská svědectví a příběhy jsou základem, ať se jedná o historické události, nebo lidové pověsti. Lidé příběhy potřebují," dodává Miroslav Vaněk.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...