Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Starý recept na nová paliva

Moderní výroba biopaliv by se mohla poučit z technologií válečného Německa, tvrdí nová analýza. Podle německých chemiků z techniky v Karlsruhe je možné zefektivnit výrobu biopaliv natolik, že náklady klesnou na půl eura za litr. Výsledky jejich bádání zveřejnil časopis Biofuels, Bioproducts & Biorefining.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

1888

Jenom jestli to nejsou zas

nejaky novy Rathovy ideje

0/0
12.2.2009 20:01

tomas

jeste jedna poznamka

pokud bude platit stale pravidlo čím vyspělejší země tím méně prostoru pro původní přírodu, pokud vyspěle země nedosáhnou takové intelektualní urovně aby pochopily alespoň tuto hodnotu pak se jako celek stale řítíme do katastrofy a pověstné světlo na konci tunelu ještě ani nevidime a mužeme to balit do různých klimatických story zepředu a zezadu a nic nám to nepomůže. Je jiste pravda že i tak nízká biodiverzita jako v době kdy se na zemi objevila první  buňka nakonec dala vzniknout bohatemu životu. Ale také je otázkou kolikrát k tomu muselo dojít aby nakonec přežila jak velká nahoda to byla a jak dlouho tvalo než se tu objevil člověk. Budeme li timto tempem likvidovat biodiversitu na nasi zemi pak asi  neznicime zivot jako takový ale  je možné že ty podmínky pro člověka nebudou k přežití.   .

0/0
9.2.2009 17:25

tomas

je to moc pěkné ale

ptam se Proč? Stojíme před problémem jak pokrýt hlad po energii ne z nějakých osmi procent ale ze sta procent a navíc přitom nezlikvidovat poslední zbytky přirozených biotopů na naší planetě.  Konkretně v CR je podle odhadu asi kolem 400 ha plochy kde v průběhu lidské civilizace nedošlo k uplnému zániku původního biotopu. Jinými slovy jsme kromě těchto 400 ha rozorali nebo jinak zdevastovali celou nasi zem. Podobné ne li horší je to v celé zapadní evropě. Kde krava nespadne ze skali tam jsou v rakousku a švýcarsku pastviny nebo kulturní lesy.Bohužel mnoho lidí to vidí jako náš vzor pod dojmem pokosených trávníčků a hezkých barevných kytek všude za okny. Pokud by všechny země na světě takto zlikvidovali puvodní krajinu jako jsme to udelali my v Evropě zmizela by nenávratně většina živočišných a rostliných druhů.

Ptám se tedy proč pokračovat v této devastaci. mame li zemedelství které nás uživý a potřebuje k tomu méně plochy něž v minulosti proč stále přemýšlíme jak na té přebytečné ploše udržovat nepřirozený stav ničit přirozený pokryv a cpát jedy a hnojiva do půdy a vody?  biopaliva nám nepomohou v řešení energetické problému nepomohou nam ani proti oteplování Myslenka co vyroste spalime je falesna a fungovala by pouze pokud by to bylo ze sta procent ale dokud nekdo nevymyslí učinnější způsob transformace světelné energie než je fotosyntéza nemá cenu se o tom bavit 

0/0
9.2.2009 16:58

opravdu

Projektovaná kapacita byla 660 tis. tun/rok

http://www.unipetrol.cz/prilohy/4771f3ae/Chemopetrol%2065%20let.pdf.

Přes Google lze zobrazit jako html.

0/0
8.2.2009 20:44

opravdu

11.9.1972 bylo ukončeno zpracování uhlí v Litvínově.

Ropovod družba byl protažen do tehdejších CH ČSSP v r. 1965.

http://www.ecmost.cz/cd/data/prumysl/podniky/chemopetrol/spolecnost/historie.htm

0/0
8.2.2009 20:31

prdlačky

Výroba synterického benzínu z uhlí v

tehdejším ČSSP běžela někdy v sedmdesátých letech. Pak byla na přímý opakovaný nátlak Sovětů fyzicky zlikvidována. Zde uváděná čísla (2t/h) jsou velmi pravděpodobně zcela nesmyslná.

0/0
8.2.2009 14:39

Frank Braun

Nové zdroje surovin

Budou-li vědci potřebovat další v článku zmiňované suroviny, jsou k mání i v ČR, konkrétně v Lidovém domě. Dřevo je bývalý herec Jandák a dostatek sena získají z hlav pánů Paroubka, Ratha, Sobotky, Zaorálka a dostatních soudruhů.

0/0
6.2.2009 21:06

Jan Holý

A teď čekám na prvního hlupáka,

který začne vykřikovat, že si bereme příklad z AH (viz dřívější zmínka Ratha zneužitá žuranlistickými šmejdy). Podotýkám, že nejsem ani obdivovatelem ani fandou ani AH ani DR!!!

0/0
6.2.2009 10:34

idol

Z hnědého uhlí se vyráběl benzin v Hydrowerke GMBH v Záluží

... u Mostu, který patřil Hermanu Goringovi a kvůli tomu za Hitlera byla v kraji zahájena i jeho velkostrojová těžba!!Zatímco za pozdější vlády moudré komunistické strany se válečné plundrování krajiny velkostrojovou těžbou barbarsky rozšiřovalo, perspektivní chemická konverze uhlí na benzin se bez náhrady po vyhnání Němců zrušila, Hydrowerk byl přejmenován na Chemické závody Josefa Visarionoviče Stalina a zavedeno zde technologicky primitivní krakování sovětské ropy na zcerla banální produkty!!

PS ....... titíž nám dnes pod dohledem Klause - Pružinského zajišťují "budoucnost"!!Rv;-D

0/0
5.2.2009 20:08

alter

Re: Z hnědého uhlí se vyráběl benzin v Hydrowerke GMBH v Záluží

V Záluží nebolo zavedené ani primitívne a ani iné krakovanie ruskej  ropy. Iba bola rekonštruovaná výrova z hnedeho uhlia na destiláciu ropy. 

Bohužial sa na túto technologiu rýchlo zabudlo , čo je na škodu. Tá stará technologia mala jednu chybu , hodinová kapacita jednej linky bolo cca 2-3t/h. Čo bolo vtedy dosť málo. Ináč to bola fantastický moderná technologia, na tie roky. Nemci boli pred ostatným svetom o 20-30 rokov v predu. 

Nie je úplne pravda , že po vyhnaní nemcov výroba skončila , ja som tam videl funkčne časti ešte v začiatkom 60. rokov.

0/0
6.2.2009 21:56

žaba(k) na prameni

No to by radši zelený lezli snad po zdi...

Taky byly tehdy borovice nařezány žlábkovým šikmým řezem (speciální dláto na to skopčáci měli) a do nádobky zachycována pryskyřice.

Dělalo se z toho od bednářské smůly  přes ředidla do barev,  po přísadu do leteckého benzínu. Jako náhražky.  Holt každý koník (HP)  v motoru Me 109, či 262 jim byl dobrý.

A teď si představte třeba NP 1. pásmo Šumava a nařezaných desettisíc borovic od země do výše 1,8 m žlábkovým řezem a do poloviny obvodu kmenu.. A pod každým stromem kýblík na zachycení vytékající pryskyřice.

Inu není nad staré a echt ekologické technologie.

Zlatej kůrovec...........

0/0
5.2.2009 13:50

Čáp

Re: No to by radši zelený lezli snad po zdi...

Ty magore jednnak v prvním pásmu rostou jenom smrky ,pokud je debylové jako ty nevykáceli a nevzyvezli do Sovětského svazu kde z nich udělali největšího trpaslíka na světě.Čoveče co ti ty zelený udělali, asi odebrali ptáka protožes ho týral pravou i levou rukou.

0/0
10.2.2009 18:24

žaba(k) na prameni

Re: No to by radši zelený lezli snad po zdi...

Hele Čápe, viděl si někdy strom a jehličnan k tomu ?? Víš co je smrk ??

Asi ne !!

Protože i ze smrku se dá těžit pryskyřice zvaná smola. /borovice má lepší kvalitu i výtěžnost/

P.S.: V kterém ústavu choromyslných Tě pustili na net, ty  chudinko???? Doktor Chocholoušek Tě odměnil, protože spolupracuješ s ošetřujícím personálem??

0/0
11.2.2009 11:20

JaS

Je pravda,

že až dojde ropa, plyn a uhlí, co je krademe ze Země - za pár let spotřebujeme to, co se vlivem sluneční energie vytvářelo miliony let - tak nám moc jiného nezbude! To je využití sluneční energie v reálném čase a nebude fungovat jen těch pár let, ale tak dlouho, jak bude svítit Slunce. Tatím je to drahé, ale tenhle vývoj (na rozdíl od spousty jiných) je užitečný - dobrá příprava.

0/0
5.2.2009 13:29

žaba(k) na prameni

Re: Je pravda,

Na psychiatrii pouští chovance na net ??

Vot pókrok.......

0/0
5.2.2009 13:52

Michal 1

0/0
5.2.2009 11:19

bléé!

Bleeeééé!

Blicí smajlík

0/0
5.2.2009 9:30

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...