Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Toshiba bude vyrábět produkty s technologií Blu-ray

Věda

  12:10
Japonský výrobce elektroniky Toshiba se po prohrané bitvě o nový formát videa s vysokým rozlišením obrazu připojí ke konkurenční asociaci disků s technologií Blu-ray (BDA) a bude vyrábět produkty s touto technologií. Toshiba původně podporovala konkurenční videotechnologii s vysokým rozlišením obrazu HD-DVD. V loňském roce však bitvu o vítězství formátu prohrála a vzdala se dalšího vývoje produktů s touto technologií.

Ilustrační foto. foto: AFP

Analytici spekulovali, že Toshiba by mohla začít vyvíjet nový, propracovanější technologický postup. Ta však naopak uvedla, že plánuje představit vlastní produkty, jako přehrávače a osobní počítače, s technologií Blu-ray. "Ve světle posledního růstu digitálních přístrojů podporujících formát Blu-ray, a vzhledem k poptávce od zákazníků i obchodníků, se Toshiba rozhodla připojit k BDA," uvádí se v prohlášení.

Technologii Blu-ray, kterou propagují hlavně koncerny Sony a Panasonic, se podařilo prosadit převážně díky podpoře velkých hollywoodských filmových studií.

Toshiba v loňském fiskálním roce do konce března 2009 utrpěla rekordní ztrátu 344 miliard jenů (64,3 miliardy Kč). Případné ignorování zájmu o Blu-ray by mohlo firmě způsobit další ztráty. Kromě produktů pro domácí zábavu firma vyrábí také osobní počítače, ve kterých čtecí a záznamovou mechaniku DVD pomalu vytlačuje mechanika Blu-ray. Pokud by laptopy Toshiby neměly tuto mechaniku, mohli by zákazníci dávat přednost notebookům jiných výrobců, kteří ji používají, napsala agentura AP.

Blu-ray

Jádrem technologie Blu-ray je modrý laser, který má kratší vlnovou délku než ten červený, užívaný u běžných DVD. Umožňuje ukládat data na discích ve větší hustotě, a tím i ve větším rozlišení. Nabízí tak ostřejší a jasnější obraz i zvuk než dosavadní technologie, vyšší kapacitu disků, a to až pětkrát více obrazových detailů než běžný disk DVD. Samozřejmostí je plně prostorový zvuk.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!