Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tvář je klíčem ke vztahu

Věda

  8:53
PRAHA - Dokážete na první pohled odhadnout, zda člověk, jehož tvář vás zaujala, má zájem o dlouhodobý vztah, nebo mu jde jen o nezávazný flirt? Možná tomu neuvěříte, ale podle britských vědců jsou lidé touto schopností vybaveni. Můžete si ji otestovat na vložených ilustracích.

Tvář je klíčem ke vztahu

Výzkumný tým složený z vědců z univerzit v Durhamu, St. Andrews a Aberdeenu zkoumal, jak na heterosexuální muže a ženy ve věku mezi dvaceti a třiceti lety působí snímky příslušníků opačného pohlaví. Respondenti odpovídali na otázku, jak atraktivní jim zobrazovaná osoba připadá. Měli také zkusit odhadnout její vztah k sexu - zda má zájem o dlouhodobý, nebo jen krátkodobý vztah.

Podívejte se: Ilustrace použité při výzkumu

Výzkumem prošlo na sedm set mladých lidí. Jejich odpovědi výzkumníci porovnávali s každodenním chováním osob na testovacích snímcích a jejich skutečnými preferencemi. Výsledky se vědcům zdají poměrně přesvědčivé. Sedm z deseti respondentů dokázalo správně odhadnout, jaký přístup k sexu osoba na fotografii zastává, uvádí časopis Evolution and Human Behavior.


První a poslední tvář podle většiny lidí dokazuje stálou povahu. Rysy převažující ve zbývajících tvářích prý svědčí o opaku - jejich nositelé jsou přelétaví.
První a poslední tvář podle většiny lidí dokazuje stálou povahu. Rysy převažující ve zbývajících tvářích prý svědčí o opaku - jejich nositelé jsou přelétaví.

Za rys, který svědčí o mužské přelétavosti, považují jejich protějšky hranatou čelist, velký nos a malé oči. U žen to pak mají být plné rty a oči posazené daleko od sebe. Potvrdilo se dřívější zjištění, že ženy považují maskulinní muže za méně důvěryhodné a za horší rodiče.

Příkladem drobných rozdílů, kterým mozek přikládá značnou váhu, jsou počítačem vygenerované podobizny čtyř osob. První a poslední tvář podle většiny lidí mluví o stálé povaze. Rysy převažující ve zbývajících tvářích pak prý svědčí o opaku.

„Zajímavé je, jak výrazně muži preferují ženy, které stojí o krátkodobé vztahy, a současně jak moc ženy stojí o partnery, kteří nehledají příležitostný sex,“ říká vedoucí studie Lynda Boothroydová.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč