Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Dolních Věstonic vznikne archeopark. Přiblíží dobu lovců mamutů

Věda

  6:58
DOLNÍ VĚSTONICE - Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku se začne do října stavět archeopark, který představí dobu lovců mamutů. Příchozí najdou v nové budově archeologické vykopávky a také nejcennější předměty, které se v této oblasti podařilo vědcům najít, řekl ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín.
Neandrtálec (ilustrační foto)

Neandrtálec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vybudování expozice přijde na 96,5 milionu korun. Zhruba 75 procent nákladů uhradí na dotacích EU, zbytek zaplatí stát. S otevřením stálé výstavy se počítá v říjnu 2015. Připomene, že oblast Dolních Věstonic patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím na světě pro období starší doby kamenné.

Před zhruba 30.000 lety byla tato lokalita osídlena lovci mamutů tak hustě, že jí vědci přezdívají paleolitický New York. Nejvýznamnějším nálezem je Věstonická venuše, která je umístěna ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně.

PSALI JSME:

Nový objekt bude z větší části pod zemí a poroste na něm tráva. "Návštěvník by měl mít při vstupu do podzemí pocit, že se vydává proti proudu času," uvedl Kubín. Tím nejzajímavějším, co na turisty čeká, bude odkryté paleolitické sídliště. Expozici budou tvořit i dioramata přibližující život lovců mamutů.

Tvůrci expozice předpokládají, že by archeopark mohlo ročně navštívit až kolem 40.000 turistů. Z ní pak budou moci zamířit do nedalekých Dolních Věstonic, kde je původní archeologické muzeum. Jeho prostory jsou ale příliš těsné, nebylo možné budovu rozšířit, proto vznikne zcela nová expozice. Nejstarší dějiny člověka přibližuje kromě něj i stálá výstava Anthropos v Brně, která vznikla za první republiky na popud badatele Karla Absolona. Právě jeho vědecký tým objevil Věstonickou venuši.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat