Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci v Hradci objevili novou metodu měření radioaktivity

Věda

  6:43
HRADEC KRÁLOVÉ - Vědci z hradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a z hradecké fakultní nemocnice vyvíjejí metodu, která mimořádně rychle určí, jak silně člověka zasáhlo radioaktivní záření. V případě úspěchu by šlo o výrazný posun v oboru výzkumu radioaktivního záření s celosvětovým dopadem.
Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto)

Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Projekt financuje americká organizace National Institutes of Health. Nová metoda, na níž hradečtí vědci pracují několik let, by měla určit intenzitu ozáření člověka po jaderné havárii a dalších nehodách, kdy unikne radioaktivní záření.

ČTĚTE TAKÉ:

Technologii by využily nemocnice, jaderné elektrárny i armády po celém světě. Při výzkumu vědci využívají i vzorků od pacientů ozařovaných na hradecké onkologii.

Zjistit zpětně vnitřní ozáření člověka je podle spoluautora výzkumu Aleše Tichého nyní velmi zdlouhavé a pracné. "Trvá to několik dní a navíc je na to potřeba vyškoleného a zkušeného personálu. Naší metodou v oblasti radiobiologie by to mělo jít už během několika hodin," řekl. Nová metoda by měla být navíc schopná zvládnout vzorky od desítek lidí najednou. Vědci předpokládají, že v případě úspěchu projektu by výsledkem mohlo být přenosné zařízení využívající novou technologii.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...