Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z elektrárny Fukušima uniklo sto tun radioaktivní vody

Svět

  12:04aktualizováno  12:09
TOKIO - Z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima uniklo 100 tun vysoce radioaktivní vody. Oznámil to provozovatel zařízení, podle nějž se však zamořená kapalina nedostala do Tichého oceánu.

Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 11. března 2013. foto: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že jde o nejhorší incident v komplexu elektrárny od loňského srpna, kdy série úniků kontaminované vody vyvolala mezinárodní obavy.

Společnost TEPCO sdělila, že asi 100 tun kontaminované vody vyteklo ve středu večer z jedné z obřích skladovacích nádrží. Důvodem byl zřejmě fakt, že voda použitá předtím k ochlazení poničeného reaktoru byla omylem přečerpána do již plné nádrže. Dělníkům se prý už podařilo únik vody zastavit.

Fukušimskou elektrárnu poškodilo zemětřesení a přívalová vlna tsunami z března 2011, kdy se zde roztavila jádra tří reaktorů. Od té doby se zařízení potýká s problémy, především s úniky radioaktivní vody.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat