Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Upadáte často do rozpaků? Jste dobráci, tvrdí vědci

Upadáte často do rozpaků? Červenáte se, nevíte co s rukama a klopíte oči?... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upadáte často do rozpaků? Červenáte se, nevíte co s rukama a klopíte oči?... | foto: Shutterstock

ŘÍM Upadáte často do rozpaků? Červenáte se, nevíte co s rukama a klopíte oči? Nejste slaboši, Znamená to, že jste dobráci, že respektujete druhé a zajímáte se o jejich dobro, píše italský deník Corriere della Sera.

Chraňte se před těmi, kdo se nečervenají, neklopí oči. Před těmi, kdo se v řeči zajíkají, kdo si nemnou nos ve snaze odpoutat pozornost. Říká nám to věda: rozpaky nejsou známkou slabosti, naopak je to známka zájmu o blaho druhých a snahy nevytvářet konfliktní situace.

Občas se stane, že se někdo před mnoha svědky zeptá korpulentní dámy, kdy očekává onu radostnou událost, ale ona odpoví, že není těhotná. Je to otázka několika sekund: kdo si všimne toho, co se stalo, a jak to přijalo sociální prostředí a je přemožen pocitem nepatřičnosti, může se počítat ke kategorii dobráků.

K takovému závěru dospěli vědci, jejichž studie byla publikována v Journal of Personality and Social Psychologist. Rozpaky se podle nich mohou dokonce považovat za příznak citové stálosti. Kdo má sklony k monogamii, obtížně reaguje na osoby, které ho přitahují.

Studie vychází z předchozí práce Ervina Goffmana, který v 50. letech minulého století vyvozoval, že červenání a podobné reakce odpovídají tomu, že si je tato osoba vědoma toho, že by takovou věc normálně neučinila a vyhnula by se tomu v případě, že by k tomu měla někdy příležitost. Podle kanadského sociologa nejde jen o vnitřní rozpoložení, ale o neverbální komunikaci vlastní nelibosti nad tím, co se právě stalo.

Zažehnání agrese

Další krok učinili američtí vědci Robert Boyd a Peter Richerson: podle nich tváře, které červenají studem, přispěly k evoluci druhů. Klopení očí či nervózní smích představují projev srovnatelný se snahou zvířat zažehnat agresivní reakce. Nedávno publikovali Matthew Feinberg, Robb Willer a Dacher Keltner na stránkách Journal of Personality and Social Psychologist článek, v němž dokazují, že když jsme v rozpacích, neříkáme tím pouze to, že už to nikdy neuděláme, nevyjadřujeme pouze lítost řečí těla.

Dáváme tím najevo naše sociální chování, že jsme ochotni respektovat společenské normy, starat se o dobro druhých a vyhýbat se tomu, aby se ti druzí ocitli v nepříjemné situaci. Že chceme respektovat závazky, ať už mají jakoukoli povahu, a nezklamat očekávání těch druhých, že nejsme egoističtí.

Důvěra, soucit, něha

Aby to vědci dokázali, analyzovali sérii různých situací, včetně toho, že osoby, které upadly do rozpaků, měly o tom vyprávět. Potom vzorku osob udělali mnoho komplimentů a analyzovali následné reakce projevující se rozpaky nebo studem. Nestranné pozorovatele pak vyzvali, aby vyslechli odpovědi a posuzovali je na základě pocitů věrohodnost či ušlechtilosti. Ukázalo se vždy, že ten, kdo má větší sklon červenat se, je více orientován na solidaritu a integraci a vzbuzoval u druhých větší důvěru. Výsledky studie ukázaly, že hrdé či neutrální osobnosti měly rozhodně méně blízko k volbám souvisejícím se soucitem a něhou.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...