Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Japonsku vyvinuli rehabilitační oblek usnadňující chůzi, podívejte se

Věda

  10:43
TOKIO - Japonská technologická společnost vyvinula robotický rehabilitační oblek. Lidem s problémy pohybového ústrojí může usnadnit chůzi. Napsala to agentura AP.

Nový rehabilitační oblek usnadňující chůzi foto: ČTK

Oblek s názvem HAL (anglická zkratka pro hybridní pomocnou končetinu) vyvinula společnost Cyberdyne. Váží deset kilogramů a je vybaven čidly zachycujícími přes kůži signály, které mozek vysílá do končetin. Předává je pak mechanickým vzpěrám připoutaným ke stehnům a kolenům.

Oblek v pondělí předváděli tři zaměstnanci firmy. Absolvovali v něm
hodinovou cestu vlakem z japonského města Cukuba a procházku centrem Tokia. "HAL má pomoci lidem se slabými svaly na nohou a pohybovými problémy," řekl zástupce firmy Takatoši Kuno. HAL může být užitečný pro tělesně postižené nebo starší lidi.

Zapůjčení verze obleku určeného pro lidi s jednou končetinou stojí měsíčně 150.000 jenů (asi 28.000 korun), za verzi s dvěma robotickými končetinami je to měsíčně 220.000 jenů (téměř 42.000 korun). O pomůcku, která se vyrábí ve třech velikostech, projevily zájem USA a některé evropské země.

Datum, kdy se HAL dostane do prodeje, výrobní náklady ani výslednou cenu společnost neprozradila. Ve stárnoucím Japonsku je jedna pětina populace starší 65 let, za 30 let se má tento počet zdvojnásobit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!