Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Litovli objevili žárové hroby staré 3000 let

Věda

  10:46
LITOVEL (OLOMOUCKO) - Žárové hroby z doby bronzové nalezli archeologové v Litovli na Olomoucku při záchranném archeologickém průzkumu v souvislosti s budováním kanalizace v Žerotínově ulici. V šesti hrobech objevili keramické nádoby - popelnice se spálenými pozůstatky lidských kostí, a doprovodnou keramiku.

Archeologové našli na Olomoucku šest žárových hrobů starých 3000 let foto: ČTK

Narazili i na fragment bronzového předmětu, sdělil archeolog z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Karel Faltýnek.

Žárové hroby pocházejí z období kultury lužických popelnicových polí z doby bronzové, jsou staré zhruba 3000 let. "Hroby ležely v hloubce kolem jednoho metru a jejich spodní část končila na úrovni hrubých říčních štěrků řeky Moravy," uvedl Faltýnek. Na místě se nacházely rovněž nádoby typických tvarů kultury mladší doby bronzové, jako jsou osudí, šálky a amforovité zásobnice.

ARCHEOLOGOVÉ OBJEVILI ZVLÁŠTNÍ HROB

Za půl století 12 hrobů
Archeologové se v lokalitě pohybují od jara. Letošní nález navazuje na předchozí objevy. Například v roce 2004 odkryli archeologové při vyústění ulice Novosady do Žerotínovy ulice torza dalších čtyř žárových hrobů.

První zmínka o existenci pohřebiště pochází už z roku 1947, kdy byly nalezeny dva hroby. "Nynější nález nám umožňuje udělat si poměrně přesnou představu o rozsahu pohřebiště i jeho stáří. Počet objevených hrobů se tak zvyšuje na 12. Unikátní je to, že jsme hroby nalezli v místech mezi sítěmi, které je velmi zastavěné," doplnil Faltýnek.

Archeologové našli na Olomoucku šest žárových hrobů starých 3000 let

Před sedmi lety archeologové také nalezli necelých 350 metrů od pohřebiště sídliště kultury lužických popelnicových polí. Jedinečným nálezem tehdy byl odpadní areál s nálezy žárem deformovaných zmetků z hrnčířské výroby spolu s fragmenty hrnčířského těsta, z nichž nejzajímavější je bochánek hrnčířské hmoty s otisky prstů po hnětení. Přínos objevů spočívá v poznání osídlovacích strategií krajiny lidmi doby bronzové. Archeologický průzkum v lokalitě pokračuje.

Archeologové našli na Olomoucku šest žárových hrobů

Autoři: ,

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...