Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

V mobilech nadprůměrní, v počítačích zaostáváme

Evropa

  6:00
Byť se Česko považovalo za velmoc, co se penetrace mobilními telefony týče, nejnovější zkoumání ukazují něco jiného. Ani průzkumy ohledně vybavenosti počítači nevypadají příliš povzbudivě.

Pro mnoho seniorů zůstává internet i mobilní telefonie nedostupná. foto: SiemensReprofoto

I když na 10 Čechů (včetně obligátních nemluvňat) připadá 13 aktivních SIM karet, skutečná vybavenost obyvatel mobilními telefony vypadá poněkud jinak. Podle posledního šetření Českého statistického úřadu nemá mobil 14 % obyvatel nad 16 let. I když ve věkové skupině 16-34 se jedná o pouhá dvě procenta, u seniorů (65 let a výše) vlastní mobil 45 % lidí. Tato čísla stačí v rámci Evropské unie pouze na lehký nadprůměr, nepasují nás ani do první desítky.

Daleko hůře dopadlo šetření týkající se vybavenosti domácností počítači. Těch je u nás necelých čtyřicet procent, což vyneslo Česku pozici mezi pěticí nejslabších zemí. Stejně tak varující zpomalení přírůstku nových domácností, který klesl na 10 %.

Stejně nelichotivě vyznívají i statistiky zkoumající přístup k internetu. Ten má v ČR necelá třetina domácností. Zhruba po čtvrtině jsou zde zastoupeny ADSL přípojky, kabelová televize, Wi-Fi a jiné způsoby připojení. Unijní průměr v této oblasti však činí 54 %, což Česko opět posílá mezi pět nejslabších, kam dále patři Srbsko, Řecko, Rumunsko a Bulharsko. Naopak nejvyšší vybavenost internetem a počítači hlásí skandinávské země.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...