Jimmy Borah z WWF upozornil, že v době, kdy se míra vyhynutí alarmujícím tempem zvyšuje, představují objevy nových druhů naději. „Širší Mekong je region, který nám připomíná, že je na světě mnoho úžasných a neprobádaných oblastí, které každoročně přinášejí nové objevy. Je velmi důležité, abychom je chránili, než o ně přijdeme,“ řekl podle agentury Reuters Borah.
Čeští vědci si objevili další nový druh rostliny. Dali ji název hvězdnatka |
Mezi nově objevenými druhy je například had, který má duhové vzorkování na hlavě, gekon s bleděmodrou kůží či neobvyklý druh banánu. Širší oblast Mekongu, kde se vyskytuje mnoho ohrožených druhů, zahrnuje Thajsko, Kambodžu, Barmu, Vietnam, Laos a část jihozápadní Číny.
Někteří lidé zvířata loví, protože jejich pozůstatky považují za sběratelské kousky, případně je používají jako suroviny k výrobě tradičních léků. Obětí se tak stávají například tygři, kteří jsou mimo jiné loveni kvůli kostem, anebo nosorožci pro své kly.
Například letos v červnu thajské úřady prohledaly slavný Tygří chrám západně od Bangkoku, který se dlouhodobě staral o tygry. Nalezly tam mnoho mrtvých tygřích mláďat, mrtvá zmražená tygří těla a tygří kůže. Na místě objevily i kusy jiných chráněných zvířat. K čemu měla těla zvířat sloužit, není zcela jasné, podle úřadů se z nich možná připravovala tradiční čínská medicína.