Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Bajkonuru odstartovala vesmírná turistka

Věda

  8:10
BAJKONUR - Ruská kosmická loď Sojuz odstartovala dnes z kazašského kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní vesmírné stanici. Na palubě je také Američanka íránského původu Anousheh Ansariová (40), která se stává první vesmírnou turistikou.

Tři členové posádky Sojuzu (zleva: Anousheh Ansariová, Michael Lopez-Alegria, Michail Ťjurin). foto: MISHA JAPARIDZEČTK

Na palubě Sojuzu jsou i dva profesionální astronauti, Rus Michail Ťjurin a Michael Lopez-Alegria z USA, kteří na orbitální stanici vystřídají tří současné členy posádky.

"Start byl úspěšný," potvrdil šéf řízení letu Vladimir Solovjov. Asi kilometr od místa startu v kazašské stepi přihlížela matka Anousheh Ansariové. "Jsem šťastná spolu s ní. Vím, že je teď velmi šťastná a z celého srdce se modlím, aby se vrátila zpět," řekla novinářům se slzami v očích.

Sojuz měl původně odstartovat už 14. září. Start byl ale odložen kvůli odkladům mise raketoplánu Atlantis amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Atlantis se o víkendu odpojil od ISS, na Zemi přistane ve středu.

Ansariová je čtvrtým člověkem, který si zaplatil cestu do vesmíru. Cena letenky činí 20 milionů dolarů (440 milionů korun). Ansariová se po deseti dnech vrátí zpátky na Zemi spolu Williamsem a Vinogradovem, kteří na orbitální stanici působili od dubna.

Ansariová odešla z Íránu v roce 1984. Podle svých slov by chtěla být vzorem pro své krajanky. Na naléhání americké a ruské vlády ale musela sundat ze svého vesmírného obleku íránskou vlajku a slíbit, že během cesty do vesmíru nebude činit
žádná politická prohlášení.

Autor: