Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kazachstán nepovolil start ruské rakety z Bajkonuru

Kazachstán

  11:45
Bajkonur (Kazachstán) - Středoasijský Kazachstán nedovolil odstartovat ruské raketě s evropským komunikačním satelitem z jeho kosmodromu Bajkonur. Důvodem byl podle mluvčího ruské kosmické agentury Roskosmos spor o to, kam má po vzletu dopadnout vyhořelý stupeň nosné rakety Proton-M.

Jeden z předchozích startů rakety Proton. Na snímku je verze Proton-K, nosič, který na oběžnou dráhi dopravil klíčové části vesmírné stanice ISS. foto: PD-NASAReprofoto

Nový termín startu je zatím nejasný, podle agentury ITAR-TASS by to mohlo být v úterý. Družice Eutelsat-W7 měla začít fungovat v lednu a pokrýt Rusko a severní Afriku digitálním vysíláním. Zároveň má posílit telekomunikační spojení v Evropě, Africe, střední Asii a na Blízkém východě.

Raketa Proton je určena k vynášení těžkých nákladů do vesmíru. Její nosnost je až 25 tun. V minulých letech už podle agentury AFP několikrát nad Kazachstánem explodovala. Poté co v září 2007 po nepodařeném startu dopadla několik desítek kilometrů od místa pobytu kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, zakázala kazašská vláda dočasně na Bajkonuru lety těchto nosičů.

Autor: