Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za oteplení může s 95% pravděpodobností člověk, shodli se vědci

Věda

  9:10aktualizováno  13:01
STOCKHOLM - Podle Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC) vzroste hladina světového oceánu do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů, informovala o tom agentura AFP. Země se podle zprávy IPCC ke stejnému roku oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia. Klimatologové rovněž dospěli k historicky nejvyšší pravděpodobnosti, že za oteplování může s 95% pravděpodobností člověk.
Změna klimatu. Ilustrační foto.

Změna klimatu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle IPCC může za změnu klimatu člověk s 95% pravděpodobností. Poslední odhad z roku 2007 přitom hovořil pouze o 90 procentech. Zásadní je podle zprávy především používání fosilních paliv, v jehož důsledku se do atmosféry dostává velké množství oxidu uhličitého a dalších plynů způsobujících oteplování planety.

Nejvýraznější varování pro lidstvo

Na znění zprávy se shodli delegáti zasedání v pátek ráno po celonočních rozhovorech. Panel vydává zprávy o stavu klimatu každých šest let, ta aktuální je však podle klimatologů pro lidstvo dosud nejvýraznějším varováním a označuje lidskou činnost s "vysokou pravděpodobností" za hlavní příčinu klimatických změn.

Za poměrně vysoké rozpětí odhadovaného oteplování planety může podle AFP nejistota v odhadu množství skleníkových plynů, které lidstvo ve zbytku tohoto století vyprodukuje. Od začátku průmyslové revoluce do současnosti se přitom teplota země zvedla o 0,8 stupně.

Skleníkové plyny a fosilní paliva

  • Skleníkové plyny:  Název označuje plyny, které se vyskytují v atmosféře a nejvíce přispívají skleníkovému efektu. Podle mezinárodních úmluv mezi ně patří především oxid uhličitý, metan a oxid dusný nebo ozon.
  • Fosilní paliva: Jsou to nerostné suroviny, které vznikly přeměnou odumřelých rostlin a těl za nepřístupu vzduchu. Patří sem ropa, zemní plyn a uhlí.

Údaje obsažené v nově zveřejněné zprávě mají být důležitým vodítkem pro další politická rozhodnutí související se změnami podnebí. Zatím byla zveřejněna pouze její první část obsahující vědecká vysvětlení klimatických změn. Další dvě části zprávy se soustředí na důsledky klimatických změn a na možnosti zmírnění globálního oteplování. Představeny mají být na jaře příštího roku v Japonsku a Berlíně.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat