Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Na globální oteplování jdeme s luky a šípy

Česko

tvrdí šéf ČEZ Martin Roman. Kdyby se místo sluneční a větrné energie investovalo do termojaderné fúze, má prý už Evropa vyhráno

Rok a půl prý Česká republika nabízela ve fotovoltaice nejvýhodnější investici na světě, kroutí hlavou generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Novela, která s tím skoncuje, prý vznikla z jeho popudu.

* LN Cena proudu se poprvé stala tématem volebního boje. Například Miroslav Kalousek v inzerci slibuje, že ji zmrazí. Jak si to vysvětlujete?

Jednoduše. Solární elektrárny byly poslední měsíc hlavní téma médií a na to politici před volbami nemůžou nereagovat.

* LN Bude z cen elektřiny politikum už napořád? Zatím si spousta voličů položku za proud ve svých účtech ani neuvědomovala. Jestli ta položka kvůli zelené elektřině vyroste o desítky procent, může se to změnit.

To záleží opravdu hlavně na politicích. Víte, cena elektřiny se po léta skládala ze dvou položek. Ta jedna, trochu větší, je velkoobchodní cena elektřiny. S tou nikdo nic neuděláme, ta je v celé Evropě stejná. Tu nedokáže ovlivnit žádná vláda na světě. Velkoobchodní cena se tvoří na obrovském evropském trhu, kde má ČEZ podíl kolem dvou tří procent. Pak je menší složka, regulovaná, která se stát od státu liší. Regulátor se zajímá o to, kolik má který distributor objem aktiv, jaká je přiznaná návratnost. No a v posledních letech k tomu přibyla třetí položka – na podporu obnovitelných zdrojů. Ta způsobila celý ten humbuk, protože měla skočit ze 160 korun na více než 500 za megawatthodinu. A tu třetí složku se dnes politici snaží ukočírovat.

* LN Může se jim to kočírování dlouhodobě podařit? Vždyť oni se musí řídit strategií Evropské unie, která předepisuje, aby do deseti let dvacet procent spotřeby v Evropě pokryly obnovitelné zdroje.

Půjde to těžko, pokud ten růst cen nechtějí sanovat odjinud. Dokud jsou obnovitelné zdroje několikanásobně dražší než ty tradiční, bude každé procento jejich růstu na celkové spotřebě energie znamenat, že spotřebitelé zaplatí víc za elektřinu, protože evropští politici mají stanovený tento cíl.

* LN O kolik by se nám zdražila elektřina, kdybychom se při současných technologiích chtěli dostat na předepsaný podíl obnovitelných zdrojů?

To takhle neumím říct, ale spotřebitelé to pocítí. Česká republika nemá předepsáno 20, ale 13 procent podílu obnovitelných zdrojů. Hodně záleží, kde se rozhodnete ty obnovitelné zdroje nahnat. Pokud se rozhodnete pro solární elektřinu, přijde vás to na mnohem víc peněz, než když to budete nahánět větrnou nebo vodní elektřinou. Potíž je, že Česká republika má strašně malé možnosti dál růst ve vodě a ve větru. Vodní profily jsou téměř všechny vyčerpané. A většina míst, kde se vyplatí stavět větrníky – tedy aby tam foukalo v průměru aspoň šest metrů za sekundu –, je v horách a tam je chrání Natura 2000. Čili tam se taky moc stavět nedá. Ale to všechno je politické rozhodnutí. Energetické společnosti mají s politickými rozhodnutími společné jen to, že je potom zúčtovávají.

* LN Může cena za proud narůst tak, že se jednou vzbouří ulice?

To nedokážu posoudit, nevím, jak přesně se politici nakonec rozhodnou. Ale větší riziko než občani je pro ně reakce podnikatelů. Občan se přestěhovat nemůže, podnikatel může. V Německu například firmy, kde je elektřina klíčovým vstupem, poplatek na obnovitelné zdroje vůbec neplatí. Bojí se, aby jim tyhle firmy neutekly. To u nás chybí.

* LN Kdy vlastně český fotovoltaický boom vznikl? Vy jste začal bít na poplach teprve před pár měsíci...

Ne, ne, ne, daleko dřív. Já na to prvně upozorňoval v okamžiku, kdy padla Topolánkova vláda. Protože dokud byla ve vládě Strana zelených, nedalo se s tím nic dělat.

* LN A zkoušel jste to předtím přes premiéra Topolánka?

Firma majoritně vlastněná státem si nemůže dovolit hrát politické hry. Může upozorňovat resortního ministra nebo premiéra a to jsme dělali. Premiér Topolánek měl ovšem svázané ruce kvůli zeleným v kabinetu...

* LN To vám přímo říkal?

Já nemůžu zabíhat do obsahu našich rozhovorů, ale... on měl skutečně svázané ruce. A hlavně ten problém eskaloval až se zlevňováním panelů, což se zhruba kryje s nástupem Fischerovy vlády. V okamžiku, kdy nastoupil Jan Fischer, se první moje schůzka s ním celá nesla ve znamení tématu: Zastavme solární šílenství, řítíme se do obrovského průšvihu.

* LN Slyšel na to?

Ano, vnímal to jako velký problém. Jinak my jsme na to, že subvence do slunečních elektráren je ekonomický nesmysl a riziko, upozorňovali vždycky. Já už někdy před třemi lety, když se mě v jednom rozhovoru ptali, zdali se vrhneme na obnovitelné zdroje, odpověděl, že jsem ve schizofrenní situaci. Že jako občan pláču zoufalstvím, že ale jako šéf energetické firmy musím využít investiční příležitosti, kterou vláda vytvořila. Jen když byli zelení ve vládě a v parlamentu, nebyla prostě vůle s tím něco dělat. Za Fischerovy vlády potom vznikla novela, která s tím šílenstvím skoncuje Novým rokem 2011. A ta novela vznikla, myslím, na základě mojí intervence u premiéra Fischera.

* LN Kdy jste vy osobně začal tušit, že fotovoltaika hrozí průšvihem?

Já jsem to za nesmysl – protože vykupovat kilowatthodinu za 12 korun je nesmysl – považoval vždycky. Vždycky to byl nesmysl, ale zpočátku to nebylo takové riziko. Rozměr, který to nabere, jsme netušili nikdo. Ceny za panely spadly v půlce loňského roku, pak se z toho stala masová věc a okamžitě poté jsme to začali řešit.

* LN A proč jste sami skupovali solární plantáže a tím ten nesmysl ještě přiostřovali?

Jedna věc je udělat projekt, tedy vyhlédnout si zemědělskou půdu s dobrými parametry slunečního osvitu, vyjmout ji z půdního fondu, vyběhat si územní rozhodnutí, stavební povolení, přípojku od distributora – tohle ČEZ nikdy nedělal. Tedy... my jsme takhle měli na počátku dva rozjeté projekty a ty jsme zastavili. Řekli jsme si, že k tomu prostě nechceme přispívat. Ale v okamžiku, kdy si někdo ty věci sám vyběhá, máte stoprocentní jistotu, že ten park stejně vznikne. A pak je lepší, aby ho koupil ČEZ a zisky jednou šly na důchodovou reformu, než aby si ho koupil nějaký zahraniční fond a zisky plynuly do zahraničí. Vždyť tohle byla rok a půl v poměru rizika a výnosnosti snad nejlepší investice na světě.

* LN Proč ČEZ investoval víc do fotovoltaiky než do biomasy?

Protože u fotovoltaiky hrozilo, že tu peníze odplynou do zahraničí. S biomasou takové riziko nebylo.

* LN Když se teď fotovoltaika bude zdaňovat a biomasa ne, nemohou spekulanti přejít na biomasu? Budete pak skupovat štěpku?

Tak biomasa je levnější než slunce, ale pořád dražší než vítr a voda. Pevně věřím, že politici se poučí a že žádný problém podobný fotovoltaice už nevznikne. Navíc tak výhodně jako u fotovoltaiky to biomasa nastavené nemá. Nevšimli jsme si na trhu takového šílenství kolem biomasy.

* LN Sám jste viděl, že takové šílenství může vzniknout nečekaně.

U fotovoltaiky byl hlavní problém v tom, že regulátor nemohl pružně reagovat, že směl ceny snižovat jen o pět procent ročně. Tohle omezení už naštěstí padlo. Taky už té suroviny dnes začíná být málo.

* LN Co jste chtěl naznačit úvahami, že by se mohl zpozdit tendr na dokončení Temelína? Docházejí bohatému ČEZ peníze?

Ne, spuštění Temelína s našimi úsporami nijak nesouvisí. Šetříme na zahraničních akvizicích právě proto, abychom za jakékoliv situace měli peníze na dostavbu Temelína. Ten pro nás zůstává absolutní investiční prioritou, myslíme, že to je zdaleka to nejracionálnější, z čeho může Česká republika do budoucna vyrábět peníze. Tady šlo o to, že dodavatelé zatím nejsou připraveni dát nabídku, která nám dá jistotu, že Temelín bude stát včas a že se ani o korunu neprodraží. Oni by samozřejmě všichni chtěli ty smlouvy podepsat hned zítra a všichni se tváří, že jsou připraveni, ale to prostě není pravda. Pro nás by ty smlouvy byly strašlivě riskantní. Když na takové stavbě neodpracujete přípravu do každého detailu, strašlivě se vám to vymstí.

* LN Ptám se proto, že ať už bude povinný podíl obnovitelných zdrojů v EU stejný, nebo větší, mít hodně jádra by se vám hodilo. Francie chce, aby se jádro počítalo k obnovitelným zdrojům. Je to i český zájem?

Určitě. Mně to připadá jako jediná zbraň, jak bojovat proti změnám klimatu. Biomasa a fotovoltaika, to jsou luky a šípy, a my tu přitom máme těžkotonážní dělo. Jaderná elektrárna je jaderná zbraň. Jen ta může boj proti změně klimatu vyhrát, všechno ostatní jsou luky a šípy.

* LN Jak je reálné, že by EU jádro zařadila mezi obnovitelné zdroje?

Záleží, jestli v Evropské unii převládne racionální úvaha nad politikou. Protože politicky je snadnější tvrdit, že to vyřeší slunce, než že to vyřeší jádro. Sluníčko vypadá líp.

* LN A váš tip?

Já věřím ve vítězství zdravého rozumu, ale nevím, kdy přesně vyhraje. Určitě je to realističtější než před pěti roky, ale kdybych se měl vsadit, že se to vyřeší do dvou let, tak to spíš ne. V každém případě se vždycky musíme ptát, cui bono. Pro Francii by bylo úplně nejlepší, aby se jádro počítalo k obnovitelným zdrojům a povolenka aby byla co nejdražší. Francie vyrábí 85 procent elektřiny z jádra. Když bude podíl obnovitelných zdrojů na 30 procentech, bude povolenka dražší, než když bude na 20 procentech. Čím dražší povolenka, tím dražší elektřina a tím větší výdělky jaderných elektráren. Takže pro Francii je nejlepší stanovit podíl obnovitelných zdrojů třeba na 50 procent a povolenky nastavit co nejdražší. Oni žádné nepotřebují a můžou rýžovat na prodeji elektřiny.

* LN Ta masivní podpora obnovitelných zdrojů postavení Evropy ve světě spíš pomáhá, nebo škodí?

Samozřejmě že strašlivě škodí. Já bych taky rád, aby se podařilo vyrábět masově elektřinu bez CO2. Kdyby se třetina peněz, které dáváme na podporu obnovitelných zdrojů, poslala vědcům, kteří se pokoušejí o termojadernou fúzi, tak už dnes máme hotovo. To je jen otázka peněz. EU by tím získala obrovskou konkurenční výhodu, protože takovou elektrárnu by mohla prodávat do všech těch Čín a Indií a Amerik.

* LN Podpora zelené elektřiny stojí na předpokladu, že globální oteplování zavinil člověk. Co si o té teorii myslíte osobně?

Já nevím. Myslím, že i kdyby to způsobil člověk, pořád máme možnosti, jak věc řešit hospodárně. Tedy hlavně rozvojem jádra.

* LN Jezdíte ještě na dovolenou do Monte Argentaria?

Ach jo. Ano, byl jsem v Monte Argentariu i poté, co už pan Topolánek premiérem nebyl. Ale neviděli jsme se tam. Já do Monte Argentaria jezdím spoustu let, a když jsme se tam předloni potkali, tak už to byla moje několikátá návštěva. Já tam na stejné místo a ve stejnou dobu jezdím už několik let. Já jsem takovej konzervativní a rád jezdím na stejná místa. Že jsme se s Topolánkem u toho mola potkali, byla opravdu náhoda.

* LN Proč se tolik českých zbohatlíků rekreuje zrovna tam?

Co já vím, je tam těch Čechů jako na prstech jedné ruky. Já tam jezdím proto, že miluji Toskánsko, miluji jejich jídlo, miluji tamní památky. Je tam 55 procent památek chráněných UNESCO...

* LN V Monte Argentariu?

V Itálii, ale z Argentaria to máte všude kousíček. Já tam nejezdím vyhledávat Čechy, já se tam jezdím koupat s dětmi, chodit po památkách a jíst špagety.

* LN Vídáte se s Mirkem Topolánkem i poté, co už není premiér?

Čas od času ano.

* LN Slyšel jsem vyprávět, že když on se stal premiérem a vy jste potřeboval jeho přízeň, pozval jste se mu na oslavu narozenin.

My se známe spoustu let z Ostravy, dávno před mým nástupem do ČEZ a jeho nástupem do vlády.

* LN Snažíte se navázat přátelství i se současným premiérem?

Já se především snažím, aby měl premiér o ČEZ dost informací.

* LN Jezdil by s vámi Petr Nečas na rotopedu?

Tak si pojďme říct, o čem to tam bylo. To byla charitativní akce, kde pan premiér šlapal proto, aby přilákal i ostatní lidi na akci, z níž šel výtěžek na dětský domov a na hospic.

* LN Říká se o vás, že podstatou vašeho úspěchu v ČEZ je schopnost vetřít se vládním politikům.

To by se mi určitě nepodařilo u šesti premiérů za sebou. Ne, úspěch ČEZ je v tom, že dokázal zlepšovat své hospodaření rychleji než jiné firmy. Jsme devátá nejrychleji rostoucí firma na světě, a dokonce druhá v energetickém oboru.

* LN Je pro vás únosné, aby se vysoký manažer firmy Vladimír Schmalz aktivně angažoval v ODS?

On ví, co já považuji za přijatelnou hranici. Určitě nic, co by šlo nad rámec obecního zastupitelstva.

* LN U něj jde o to, že uvnitř ODS platí za spojence Saši Vondry. A že Vondra podle několika svědectví loni zpracovával senátní klub ODS, aby pro ČEZ odhlasoval povolenky zadarmo.

Počkejte. S těmi povolenkami to přece bylo vítězství České republiky, jedna z mála věcí, které jsme si v EU – tady společně s Poláky – dokázali vybojovat. A byla by bývala hrozná škoda, když už si něco na EU vybojujeme, si to pak sami zabít. Osmdesát procent zisků naší firmy končí v rukou státu. Takže každý Čech by měl chtít, aby se ČEZ dařilo, protože jen pak bude mít jistotu, že jednou dostane svůj důchod.

***

ROZHOVOR TÝDNE Martin Roman S ŠÉFEM ČEZ HOVOŘIL Daniel Kaiser

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!