Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZÁZRAČNÉ MATERIÁLY BUDOUCNOSTI: Kumulace mědi v těle je nebezpečná. Vědci pracují na nové léčbě

Věda

  5:29
Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR pracují na nové metodě léčby nevyléčitelné Wilsonovy choroby. Tu způsobuje mutace genu ATP7B, která nemocnému nedovoluje správně vylučovat měď z těla. Zachytávat ionty mědi, která se nemocným lidem v těle akumuluje a způsobuje vážné zdravotní komplikace, chtějí za pomoci polymerního léčiva. Výzkum probíhá v rámci vědecké platformy Akademie věd Strategie AV21.

Nová strategie léčby Wilsonovy choroby foto: Reprofoto

Na světě žijí miliony lidí, kteří jsou postiženi mutací genu ATP7B způsobující tzv. Wilsonovu chorobu. Vzácné dědičné onemocnění se projevuje hromaděním mědi z přijímané z potravy. Když koncentrace mědi překročí kritickou mez, začnou mědí katalyzované volné radikály postupně ničit organismus pacienta, zejména játra a nervový systém. 

Molekuly a materiály pro život

Molekuly a materiály pro život  Vědecký program staví na kombinaci přístupů jak medicinální chemie, tak makromolekulární, fyzikální a anorganické chemie, tradičně úspěšných oborů v Akademii věd. V rámci programu se vědci zaměřují na výzkum nových chemických technologií pro řešení současných výzev a potřeb společnosti s důrazem na ochranu životního prostředí a vývoj nových prostředků pro moderní medicínu jako cest k zajištění vyšší kvality života.  

V současnosti se Wilsonova choroba nedá vyléčit, ale existují přípravky, které napomáhají vylučovaní mědi z organizmu. Aby však tento přístup byl efektivní, je nutné léčiva podávat ve vysokých koncentracích a po celou dobu života pacienta, což způsobuje silné nepříznivé vedlejší účinky.

Po letech výzkumu přišli vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR na to, jak omezit silné vedlejší účinky léčby pomocí vychytávání iontů mědi přímo v trávicím traktu. „Vychytávač mědi je chemicky navázán na naše polymerní částice z celulózy nebo chitosanu a tyto částice jsou schopny chemicky vázat měď již v prostředí žaludečních kyselin. Ionty mědi jsou pak pevně navázány na polymerní nosič v celém trávicím traktu a následně jsou stolicí vyloučeny z těla,“ popisuje novou strategii léčby Miroslav Vetrík z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Léčba tohoto vzácného onemocnění by se tak do budoucna mohla obejít bez nežádoucích účinků současné léčby. „Podobný koncept se nyní snažíme využít i pro terapii některých dalších genetických onemocnění spojených s poruchou metabolismu mikroživin, jako je například hemochromatóza,“ dodává Vetrík z ÚMCH AV ČR. Vědci již novou strategii léčby úspěšně otestovali na myších a potkanech, kterým bylo polymerní léčivo podáváno spolu se stravou. Obvyklé nežádoucí účinky se u nich neprojevily.

O Strategii AV21

Strategie AV21 je vlajkovou lodí interdisciplinárního výzkumu Akademie věd České republiky. Motto této platformy „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ deklaruje, co je jejím záměrem – kvalitní vědecká práce, která slouží občanům České republiky, ale i světové komunitě při řešení celospolečenských výzev.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!