Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZÁZRAČNÉ MATERIÁLY BUDOUCNOSTI: Kumulace mědi v těle je nebezpečná. Vědci pracují na nové léčbě

Věda

  5:29
Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR pracují na nové metodě léčby nevyléčitelné Wilsonovy choroby. Tu způsobuje mutace genu ATP7B, která nemocnému nedovoluje správně vylučovat měď z těla. Zachytávat ionty mědi, která se nemocným lidem v těle akumuluje a způsobuje vážné zdravotní komplikace, chtějí za pomoci polymerního léčiva. Výzkum probíhá v rámci vědecké platformy Akademie věd Strategie AV21.

Nová strategie léčby Wilsonovy choroby foto: Reprofoto

Na světě žijí miliony lidí, kteří jsou postiženi mutací genu ATP7B způsobující tzv. Wilsonovu chorobu. Vzácné dědičné onemocnění se projevuje hromaděním mědi z přijímané z potravy. Když koncentrace mědi překročí kritickou mez, začnou mědí katalyzované volné radikály postupně ničit organismus pacienta, zejména játra a nervový systém. 

Molekuly a materiály pro život

Molekuly a materiály pro život  Vědecký program staví na kombinaci přístupů jak medicinální chemie, tak makromolekulární, fyzikální a anorganické chemie, tradičně úspěšných oborů v Akademii věd. V rámci programu se vědci zaměřují na výzkum nových chemických technologií pro řešení současných výzev a potřeb společnosti s důrazem na ochranu životního prostředí a vývoj nových prostředků pro moderní medicínu jako cest k zajištění vyšší kvality života.  

V současnosti se Wilsonova choroba nedá vyléčit, ale existují přípravky, které napomáhají vylučovaní mědi z organizmu. Aby však tento přístup byl efektivní, je nutné léčiva podávat ve vysokých koncentracích a po celou dobu života pacienta, což způsobuje silné nepříznivé vedlejší účinky.

Po letech výzkumu přišli vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR na to, jak omezit silné vedlejší účinky léčby pomocí vychytávání iontů mědi přímo v trávicím traktu. „Vychytávač mědi je chemicky navázán na naše polymerní částice z celulózy nebo chitosanu a tyto částice jsou schopny chemicky vázat měď již v prostředí žaludečních kyselin. Ionty mědi jsou pak pevně navázány na polymerní nosič v celém trávicím traktu a následně jsou stolicí vyloučeny z těla,“ popisuje novou strategii léčby Miroslav Vetrík z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Léčba tohoto vzácného onemocnění by se tak do budoucna mohla obejít bez nežádoucích účinků současné léčby. „Podobný koncept se nyní snažíme využít i pro terapii některých dalších genetických onemocnění spojených s poruchou metabolismu mikroživin, jako je například hemochromatóza,“ dodává Vetrík z ÚMCH AV ČR. Vědci již novou strategii léčby úspěšně otestovali na myších a potkanech, kterým bylo polymerní léčivo podáváno spolu se stravou. Obvyklé nežádoucí účinky se u nich neprojevily.

O Strategii AV21

Strategie AV21 je vlajkovou lodí interdisciplinárního výzkumu Akademie věd České republiky. Motto této platformy „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ deklaruje, co je jejím záměrem – kvalitní vědecká práce, která slouží občanům České republiky, ale i světové komunitě při řešení celospolečenských výzev.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...