Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZÁZRAČNÉ MATERIÁLY BUDOUCNOSTI: Nanosondy umožní lékařům přesnější operace nádorů

Věda

  5:25
Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vyvíjí ve spolupráci s kolegy z 1. lékařské fakulty UK, Nemocnice Motol a University of Grenoble nanosondy, které by chirurgům pomohly „rozsvítit“ hranice operovaných nádorů a usnadnit tak jejich přesné odstranění. Výzkum probíhá v rámci vědecké platformy Akademie věd Strategie AV21.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

Léčba zhoubných nádorových onemocnění je založená zpravidla na kombinaci více medicínských postupů. Nejčastěji se jedná o chirurgii, chemoterapii a ozařování. Základem úspěšné léčby většiny typů rakoviny je však stále chirurgické odstranění nádoru. Pro úspěšné vyléčení onkologického pacienta je proto klíčové, aby se v případě, že dojde k operaci, odstranila většina nádorových buněk. Během operace však nesmí být odstraněna i zdravá tkáň z blízkého okolí nádoru. Takový zásah nejenže zbytečně prodlužuje dobu pooperační rekonvalescence, ale může vést i k trvalému zdravotnímu poškození pacienta, k němuž by jinak vůbec nemuselo dojít.

Molekuly a materiály pro život

Molekuly a materiály pro život  Vědecký program staví na kombinaci přístupů jak medicinální chemie, tak makromolekulární, fyzikální a anorganické chemie, tradičně úspěšných oborů v Akademii věd. V rámci programu se vědci zaměřují na výzkum nových chemických technologií pro řešení současných výzev a potřeb společnosti s důrazem na ochranu životního prostředí a vývoj nových prostředků pro moderní medicínu jako cest k zajištění vyšší kvality života.  

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR nyní ve spolupráci s kolegy z 1. lékařské fakulty UK, Nemocnice Motol a University of Grenoble pracují na vývoji polymerních nanosond, které by chirurgům pomohly lépe zobrazit hranice operovaných nádorů a výrazně tak usnadnit jejich přesné odstranění. „Nádory chceme rozsvítit za pomoci kontrastní fluorescenční látky, která by přesněji zobrazila hranice nádoru a byla by detekovatelná světlem o vhodné vlnové délce,“ popisuje Robert Pola z ÚMCH AV ČR. 

Fluorescenční nanosondy jsou na bázi syntetických vodorozpustných polymerů, které jsou díky specificky směrujícím skupinám ve zvýšené míře akumulovány v mnoha typech nádorů. Protože jsou směrující skupiny k polymernímu nosiči připojeny stejně jako fluorescenční značka, vědci toho mohou využít a připravit směrované fluorescenční nanosondy na míru. Tyto nanosondy se pak navážou na povrch různých typů nádorových buněk, a tím zajistí zvýšenou koncentraci fluorescenční nanosondy na povrchu nádoru a zviditelní nádor při chirurgickém zákroku.

První modelové naváděné operace na myších již úspěšně proběhly ve spolupráci s kolegy z Nemocnice Motol a z University of Grenoble. „Největší využití popsaných nanosond se očekává především u těžko přístupných nádorů hlavy a krku a kolorektálních nádorů, kde se využívá takzvaná endoskopická chirurgie,“ dodává vedoucí výzkumného týmu Tomáš Etrych z ÚMCH AV ČR.

O Strategii AV21

Strategie AV21 je vlajkovou lodí interdisciplinárního výzkumu Akademie věd České republiky. Motto této platformy „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ deklaruje, co je jejím záměrem – kvalitní vědecká práce, která slouží občanům České republiky, ale i světové komunitě při řešení celospolečenských výzev.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...