Přehyb kůže přes okraj nehtu je takzvaný nehtový val. Pochopitelně chybí na přední straně, tedy na samé špičce prstu. Zde se nehtová ploténka pomalu vysouvá ven a musí být zkracována. Zespoda vpředu lehce přirůstá tenounká prokrvená kůžička – hyponychium. Pokud je hyponychium bledé, může to indikovat pokles červených krvinek a počínající anemii (česky chudokrevnost).
Na opačné straně nehtové ploténky vidíme eponychium – ztenčený okraj přehybu kůže přes kořen nehtu. Boční nehtové valy obklopují nehet v lůžku a uzavírají kompletní nehtovou jednotku. Kořen nehtu spočívá pod eponychiem na silnější ploténce, takzvané nehtové matrix. Ta odpovídá zárodečné vrstvě kůže (stratum germinativum).
V matrix jsou živé buňky, které se neustále dělí a vytlačují starší buňky směrem k hyponychiu, kde se zplošťují a rohovatí (tvoří se v nich bílkovina keratin). Odtud nehet roste, a to tak, že se nové rohovité buňky spojují s nehtovou ploténkou. Rychlost růstu je průměrně 3 milimetry za měsíc; pomaleji se prodlužují nehty na palcích, nejrychleji na prostřednících.
Růstová zóna nehtové matrix sahá až pod průsvitnou část nehtu, kde je patrná jako bělavé měsíčkovité místo označované termínem lunula. Tento měsíček nemusí být vidět na všech prstech, téměř vždy je však přítomný na palci. Větší část nehtové ploténky je pevně – ale přesto dostatečně pružně pro růst – připojena na takzvanou sterilní matrix. Ta obsahuje ještě ne zcela zrohovatělé buňky kůže, které přisedají na vazivo škáry a tvoří s nimi nehtové lůžko. Po něm se nehet sune dopředu.
Zeptejte se vědcůNeumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce. |