Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpochybňuje naši práci, tvrdí vědci o Rusnokovi

Věda

  17:20aktualizováno  17:33
PRAHA - Vědecká rada Akademie věd se ohradila proti výrokům premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který minulý týden kritizoval činnost této největší české vědecké instituce. Podle rady Rusnok nepodloženě zpochybňuje zákonnou roli veřejných výzkumných institucí sdružených v AV ČR i samotnou podstatu základního výzkumu a jeho významu pro společnost. Předsednictvo vědecké rady v pondělí zveřejnilo stanovisko na webu Akademie věd. Rusnokovo prohlášení vzbudilo reakce i dalších vědců.

Rusnok při jednání sněmovny o důvěře jeho kabinetu. foto: ČTK

Premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na vině je podle něj špatně fungující Akademie věd a systém hodnocení výsledků výzkumu.

"Každý máme různé názory a já jim to neberu. Já si s dovolením ponechám svoje názory. Doufám, že v této debatě postupně dospějeme k lepšímu stavu, než byl doposud," reagoval na dotazy novinářů Rusnok, který se zúčastnil zahájení stavby vědeckého centra Biocev ve Vestci u Prahy.

ČTĚTE VÍCE:

Rada však namítá, že Rusnokovy výroky v očích veřejnosti anulují hodnotu tisíců vědeckých studií a desítek odborných knih, jimiž akademie každoročně přispívá k rozvoji poznání na domácí i světové úrovni. Zdůraznila, že výsledky základního výzkumu na univerzitách, v akademii nebo výzkumných institucích neuniverzitního typu, jsou téměř vždy výsledkem mnohaleté každodenní práce, která může být viděna jako "neproduktivní jen krátkozrakou optikou deformovanou požadavkem okamžitého zisku". S Rusnokovým požadavkem na objektivní a přísné hodnocení kvality vědeckých výsledků vědecká rada ovšem souhlasí.

Rusnok nepochopil význam základního výzkumu

Proti Rusnokovu vyjádření se už minulý týden ostře ohradil předseda akademie Jiří Drahoš, který v rozhovoru pro ČTK uvedl, že premiér "opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů". Podle představitelů Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který Rusnok uvedl jako jediný úspěšný příklad české vědy, šlo ze strany premiéra o hluboké nepochopení smyslu a významu základního výzkumu, což je prý velmi znepokojivé.

"Naše vláda by se místo nepodložených útoků na nejlépe fungující vědeckou instituci v ČR měla promyšlenou politikou pokusit dosáhnout toho, že příště už by průmyslový partner našich vědců mohl být i z Česka," uvedli vědci. Rusnok má podle nich pravdu, když říká, že v české vědě je co zlepšovat, při své střelbě na Akademii věd ale míří proklatě nízko.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...