Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpochybňuje naši práci, tvrdí vědci o Rusnokovi

Věda

  17:20aktualizováno  17:33
PRAHA - Vědecká rada Akademie věd se ohradila proti výrokům premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který minulý týden kritizoval činnost této největší české vědecké instituce. Podle rady Rusnok nepodloženě zpochybňuje zákonnou roli veřejných výzkumných institucí sdružených v AV ČR i samotnou podstatu základního výzkumu a jeho významu pro společnost. Předsednictvo vědecké rady v pondělí zveřejnilo stanovisko na webu Akademie věd. Rusnokovo prohlášení vzbudilo reakce i dalších vědců.

Rusnok při jednání sněmovny o důvěře jeho kabinetu. foto: ČTK

Premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na vině je podle něj špatně fungující Akademie věd a systém hodnocení výsledků výzkumu.

"Každý máme různé názory a já jim to neberu. Já si s dovolením ponechám svoje názory. Doufám, že v této debatě postupně dospějeme k lepšímu stavu, než byl doposud," reagoval na dotazy novinářů Rusnok, který se zúčastnil zahájení stavby vědeckého centra Biocev ve Vestci u Prahy.

ČTĚTE VÍCE:

Rada však namítá, že Rusnokovy výroky v očích veřejnosti anulují hodnotu tisíců vědeckých studií a desítek odborných knih, jimiž akademie každoročně přispívá k rozvoji poznání na domácí i světové úrovni. Zdůraznila, že výsledky základního výzkumu na univerzitách, v akademii nebo výzkumných institucích neuniverzitního typu, jsou téměř vždy výsledkem mnohaleté každodenní práce, která může být viděna jako "neproduktivní jen krátkozrakou optikou deformovanou požadavkem okamžitého zisku". S Rusnokovým požadavkem na objektivní a přísné hodnocení kvality vědeckých výsledků vědecká rada ovšem souhlasí.

Rusnok nepochopil význam základního výzkumu

Proti Rusnokovu vyjádření se už minulý týden ostře ohradil předseda akademie Jiří Drahoš, který v rozhovoru pro ČTK uvedl, že premiér "opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů". Podle představitelů Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který Rusnok uvedl jako jediný úspěšný příklad české vědy, šlo ze strany premiéra o hluboké nepochopení smyslu a významu základního výzkumu, což je prý velmi znepokojivé.

"Naše vláda by se místo nepodložených útoků na nejlépe fungující vědeckou instituci v ČR měla promyšlenou politikou pokusit dosáhnout toho, že příště už by průmyslový partner našich vědců mohl být i z Česka," uvedli vědci. Rusnok má podle nich pravdu, když říká, že v české vědě je co zlepšovat, při své střelbě na Akademii věd ale míří proklatě nízko.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...