Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci příliš rozhazují peníze, říká Rusnok. Chce snížit počet ústavů

Česko

  7:33aktualizováno  11:34
PRAHA - Premiér v demisi Jiří Rusnok tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na vině je podle něj špatně fungující Akademie věd (AV ČR) a také systém hodnocení výsledků výzkumu.

Premiér v demisi Jiří Rusnok foto: Lidové noviny

Rusnok dodal, že AV ČR je neefektivní, málo vydělává na vlastních patentech. Z jejích více než 50 ústavů by mohlo být jen třicet. Informují o tom Hospodářské noviny. Mluvčí AV ČR Jan Martinek deníku řekl, že jde o závažná obvinění, na které bude AV ČR reagovat.

Premiér se domnívá, že musí nastat mnohem tvrdší hodnocení. Průměrné a podprůměrné se nechává být, zůstává bez sankce. To je systém, který není dlouhodobě udržitelný. "Vědci křičí, že nemají prostředky na excelenci, my jim říkáme, že když odbourají podprůměr, zbudou jim peníze na excelenci. Ale to prý nejde," řekl deníku Rusnok.

Prvňáci by podle Rusnoka měli pracovat na tabletech

Podle něj by se ministerstvo školství mělo rozdělit na dva úřady. Jeden by měl na starost výzkum a vysoké školy, druhý střední a základní školy spolu se sportem a kulturou. AV ČR a její ústavy by se pak mohly rozpustit v novém ministerstvu. Premiér by rovněž navrhl, aby se prvňáci učili anglicky a pracovali na tabletech.

Rusnokova vláda počítá na rok 2014 s méně penězi na výzkum, než plánoval kabinet bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), napsaly dnešní HN.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!