Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Nevzali mě na střední školu, co dál? Jak správně podat odvolání a kdy se hlásit do dalších kol přijímaček


Není třeba házet flintu do žita. Neúspěšní uchazeči se mohou odvolat či zkusit druhá a další kola přijímacího řízení | foto: Shutterstock

Premium
Ačkoli většina uchazečů o studium na SŠ byla díky novému digitalizovanému systému od Cermatu umístěna do škol už v 1. kole přijímacích zkoušek, ani ti, kterým to nevyšlo, nemusejí ztrácet naději. Mohou podat odvolání z důvodu porušení práv uchazeče, a to nejpozději do 20. května, nebo se přihlásit do druhého či třetího kola přijímacích zkoušek.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Stejně jako loni, i letos bojuje o místa na středních školách velmi silný populační ročník. Podle údajů MŠMT se v 1. kole přijímacího řízení o studium ucházelo více než 157 tisíc žáků – toto číslo zahrnuje jak přihlášky na maturitní, tak i nematuritní (výuční) obory či konzervatoře.

Přetlak zájmu řeší zejména gymnázia ve velkých městech pravidelně už několik let, ale v posledních dvou letech je situace ještě vyhrocenější. Za zvýšeným počtem přihlášek stojí především rostoucí demografická křivka patnáctiletých, kteří tvoří většinu zájemců o studium na střední škole.

Největší převis poptávky hlásí víceletá gymnázia

Letos si žáci mohli podat až tři přihlášky, a to i digitálně, což většina z nich učinila. Dle údajů ministerstva školství celkem 79 % uchazečů podalo přihlášky elektronicky a 73 % zájemců pak využilo svého práva podat nově povolené tři přihlášky.

V 1. kole přijímaček se podařilo umístit 94 procent deváťáků. Většina uchazečů byla přijata na obor, o který měla největší zájem (uvedla ho na přihlášce jako 1. prioritu) – v případě žáků hlásících se z  9. ročníků ZŠ se jednalo o 75 % uchazečů.

Napětí kvůli přijímačkám na střední: odvolání zpět ve hře. Hladké vyhlášení komplikuje chyba ředitelů škol

Na osmiletá gymnázia se podle MŠMT nedostalo asi 53 procent uchazečů, u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných asi 68 procent, u čtyřletých gymnázií šlo zhruba jen o 9 procent.

U všech typů škol a oborů jsou z dostupných dat patrné velké regionální rozdíly jak v nabízených kapacitách, tak v zájmu ze strany uchazečů. Největší přetlak zaznamenávají víceletá gymnázia ve velkých městech, zejména v Praze a Středočeském kraji.

Studenti, kteří se ocitli takzvaně „nad čarou“, si po dlouhé době konečně oddychli, a ti, kteří neuspěli, čeká ještě boj o zbylá místa ve středoškolských lavicích. I když právě těch „bezprizorních“ je díky nové podobě přijímacího řízení a jeho prioritizaci výrazně méně než loni – digitalizovaný systém Cermatu zvládl většinu uchazečů rozřadit už v 1. kole.

Ale ani ti, kterým se přece jen nezadařilo, nemusejí věšet hlavu. Za určitých podmínek mohou podat odvolání či vyzkoušet další kola přijímacího řízení na školách.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!