Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Partajokracii nechceme. Ale ani odborokraturu!

Odbory nemají právní legitimaci vytvářet spontánně nějakou čtvrtou státotvornou politickou moc. Nejsou žádným revolučním Konventem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Vaclav Usacek

JE NA ČASE ZAČÍT DĚLAT NOVOU ÚSTAVU ISLANDSKÝM ZPŮSOBEM?
  Z 522 uchazečů  o členství v ÚSTAVNÍ RADĚ pro zabezpečení té nové Ústavy pro 21.stoleti  bylo vybráno 25 nejrozumnějších lidí ,kteří vytvořili tři skupiny.A.B.C.Současně bylo náhodně vybráno 950 ISLANDANŮ,kteří vytvořili NÁRODNÍ FORUM.Sešli se, aby diskutovali o rozdělení pravomocí ve všech oblastech a sepsali o tom 700 stránkovou zprávu a dali ji k dispozici RADĚ ÚSTAVY.Ustavní projekt začala vést Bernhildur Bernhardottir .Členové rady ve skupině A.se starají o tyto témata.Základní hodnoty,občanství,struktura Ústavy a její dělení do kapitol ,zdroje, životní prostředí,lidská práva, národní náboženství.B.má vznik islandské Ústavy,role a postavení presidenta,role a odpovědnost Parlamentu,vlády,povinnosti výkonné moci,postavení obcí.C.zabezpečuje témata Ústavní rada,demokratická část veřejnosti nezávislost soudů a její kontrola,jiní nositelé státní moci,parlamentní volby ,volební systém a členoví parlamentu,mezinárodní smlouvy a zahraničí.iNFORMACE,KTERÉ PRÁVĚ ČTETE JSOU VYSOCE TAJNÉ.Žádné noviny v ČR o nich psát nebudou, protože ten náš zpupný parlament by mohl přestat vyrábět  tunelovací zákony a spad by do pekla,kam patří.Island vede diskuzi a připomínky on-line  z celého světa na Facebooku,Twitteru,YouTube a fotografické FLICKR a to do konce června . Termín může být o měsíc prodloužen.Poté bude návrh zaslán Parlamentu k diskuzi a schválení.
0/0
23.6.2011 18:04
Foto

Metaliza

Zájmové spolky
Nemáte pravdu v tom, že: "Vlády zanedbaly povinnost, jež se týká zdokonalování právního řádu.". Zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, jasně stanoví, co občanská sdružení (odborová organizace je jen speciální typ o.s.) nesmějí: a) vyvíjet činnost vyhrazenou politickým stranám a politickým hnutím -- řeší to jiný zákon a klade na politické strany určitá omezení a povinnosti,b) mít jako hlavní cíl podnikání -- o.s. mají totiž určité výhody v daňové oblasti, nepotřebují základní kapitál (stačí pruběžně navyšovat majetek výběrem členských příspěvků podle potřeby),c) vyvíjet činnost vyhrazenou církvím a náboženským společnostem -- na to je taky jiný zákon,d) mít jako svůj cíl popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, rozněcovat nenávist a nesnášenlivost z těchto důvodů, podporovat násilí, anebo jinak porušovat ústavu a zákony,e) sledovat dosahování svých cílů způsoby, které jsou v rozporu s ústavou a zákony,f) ozbrojovat se nebo mít ozbrojené složky - výjimku tvoří držení zbraní pro sportovní potřeby nebo pro výkon práva myslivosti -- takže žádné Lidové milice:-),g) vykonávat funkci státních orgánů, řídit státní orgány a ukládat povinnosti občanům, kteří nejsou jejich členy. 
0/0
22.6.2011 19:53
Foto

Iota

Pomoc!!!
V poslední době se mi zdá, že žiji nějak mimo tuto sluneční soustavu čtouce, že odbory nemají právo být politickou silou a že bojují za politické zájmy, což jim nepřísluší. Pokud se blíže podívám na význam slova politika, abych pochopila, oč že se to předáci některých zaměstnanců snaží, zjistím, že politika je sférou, v níž je přítomné neustálé napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola) politikou.Ergo kladívko mi vychází, že odbory z podstaty věci byly politickou silou vždy, jen v okamžiku, kdy to velice "sametově" demonstrovaly (o ničem jiném tato stávka nebyla), probudily se politické strany, žijící dosud v přesvědčení, že na čtyři roky mají právo dělat cokoli, byvše nedotknutelné.  Vykřikovat dnes, že odbory nemají právo být politickou silou se mi zdá poněkud komické.Mimochodem, Vrchní soud v ČR se v roce 1998 právem na stávku zabýval a v odůvodnění mimo jiné uvedl, že stávka je legitimní prostředek k obraně ekonomických nebo sociálních zájmů.  Pokud je mi známo, není nikde stanoveno, kdo smí nebo nesmí stávku vyhlásit, posuzovat lze pouze její zákonnost nebo nezákonnost. A jestliže se dnes někdo domnívá, že stávkovali pouze a výhradně členové odborů, žije bůhvíproč v iluzi.Samostatnou kapitolou je postoj médií ke stávce a k odborářské aktivitě. Nezaujaté hodnocení aby špendlíčkem hrabal. Jistě si to špatně vysvětluji, když mi na mysli tane přísloví Koho chleba jíš... Ona jsou média povětšinou živa z reklam a pak se stačí zmínit o tom kdo a kdy přestane inzerovat. (Na komunální úrovni to funguje úžasně).Budu ráda, když mi někdo konečně po lopatě vysvětlí, jak to s tím neprávem politické sily odborářů, krutibrko je? 
0/0
21.6.2011 17:39
Foto

Metaliza

Několik vysvětlení
1. Ohledně toho, kdo smí a nesmí vyhlásit stávku, a její zákonnosti/nezákonnosti je třeba si ujasnit, co tím termínem myslíte. Mám totiž pocit, že si pletete "stávku" a "demonstraci". Pokud se budeme bavit o stávce v tom klasickém významu - tj. "odmítnutí plnění pracovních povinnosti vůči svému zaměstnavateli" (= lidově řečeno "nepracovat":-)), což je ve své podstatě porušení zákoníku práce a dost často i explicitních ujednání pracovních smluv - tak se v obecném případě, vzhledem k výše řečenému, jedná o nelegální činnost. Ve specifickém případě (popsaném právě v zákoně č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání) pak existuje legální výjimka z tohoto pravidla. A jednou z podmínek pro tento specifický případ je např. to, že odborová organizace musí 3 pracovní dny předem nahlásit: od kdy, proč, kolik lidí a kde všude (zjednodušeně řečeno:-)). 2. Ohledně "nepráva politické sily odborářů" -- viz moji reakci výše. Odborové organizace mají totiž oproti standardním politickým stranám některé výhody - mohou provozovat svoji činnost na pracovištích a zaměstnavatel jejich členů jim k tomu ještě musí na svoje náklady poskytnout "... podmínky pro řádný výkon jejich činnosti, zejména jim poskytovat podle svých provozních možností v přiměřeném rozsahu místnosti s nezbytným vybavením, hradit nezbytné náklady na údržbu a technický provoz a náklady na potřebné podklady." 
0/0
22.6.2011 20:14
Foto

Vaclav Usacek

VÍME,ŽE ISLANDSKÁ ÚSTAVA SE TED TVOŘÍ ON-LINE
Projekt vede Bernhardsdotiir Berghildur a připomínkování je do konce června.Bude se využívat tisíců lidí tzv.CROWDSOURCING PRO NALEZENÍ A SEPSÁNÍ CO MOŽNÁ NEJLEPŠÍHO ZNĚNÍ KONSTITUČNÍ LISTINY i s využitím internetu..Island se chystá přeměnit svůj ostrov na novinářský ráj a nabídnout bezpečné útočište mediím celého světa. Má se stát  mezinárodní centrum investigativní žurnalistiky a poskytnout nejsilnější ochranu zdrojů a svobodného projevu.Kabinet vede premierka Johanna SIGUARDOTTIROVÁ .Strana Besti Fokkurinn stojí pro pomoc nejchudším,cestování v Rejkjaviku zdarma, bezplatnou stomatologickou a lékařskou péči pro mladé a chudé,transparentní korupci a medvěda do zoo.Disneyland v centru to také-dá se slíbit totiž vše ,říká komik Jon GNARR ji vede prý proto,že chce mít čisté a dobré zaměstnání,asistentku a možnost udělat něco pro rodinu.Dostali 34,7%hlasů a  je primátor Rejkjavíku.Když se ho ptali co se stane jakmile se nic nezlepší, odpověděl,že strana změní jméno z nejlepší strany na horší,ale ještě předtím na špatnou.
0/0
21.6.2011 17:10
Foto

J86a71n 55S12c79h96n70e31i74d30e39r 3244568246526

Asi tak,
nemýlím-li se, ve většinovém systému partaj kandiduje jednoho člověka. Silná partaj koupí masivní mediálně-masážní kampaň a koncentruje ji na svého vyvolence. Tím bude spíše "kmotr", byť zakuklený, než slušný člověk (ale i ten bude zavázaný). Jakou šanci má pak proti tomu slušný nezávislý kandidát? To jsem měl na mysli. V poměrném (komunálním) systému může sice partaj udělat totéž, ale musí zaplnit kandidátku. Ve většinovém systému bude na výběr třeba z deseti různých kandidátů. V poměrném (komunálním) mám příkladně 25 hlasů a vybírám třeba z 250 kandidátů (při deseti podaných a zaplněných kandidátních listinách). Tam ani masivní mediální a drahá podpora jednomu z "kmotrů" nemusí být účinná - z posledních voleb víme o mnoha velkých skocích z celkem podřadných míst. A kdyby bylo zrušeno i ono procentní kvórum, nutné pro "přeskoky", a pořadí se stanovovalo čistě a jenom podle absolutního počtu dosažených hlasů jednotlivými kandidáty, bez ohledu na kandidátky, to by ta Sněmovna vypadala asi trochu jinak! 
0/0
20.6.2011 20:11
Foto

Vaclav Usacek

BESTIÁLNĚ KRÁSNÉ VYPRÁVĚNÍ O JAK BUDOU VYTUNELOVÁNI ČEŠTÍ OVČANÉ
vám klidně SIMONE poskytnu.Je to i trochu nebezpečné protože,když by jste byl novinář a dál to dál, stanete se KAZATELEM a pak už je jen krůcek k tomu být upálen,přičemž popel posypou na dálnici a teprve potom můžete být prohlášen za svatého  a ten km dálnice se stane poutním místem,Vůbec se nedivte tomu,že nedokážete ten miliardový tunel odhalit.Co by to bylo za podvod,když by se to ti postižení dozvěděli včas,kromě toho o tom ví jen asi deset odborníků v ČR z čehož pět pracuje pro našeho nejlepšího tuneláře,který si dokázal pro tento účel koupit celou vládu za pouhých 28,5mile.Ale k věci.Aby jste vůbec něco pochopil musíte se na České pozici přečíst nejprve články paní Menzelové s názvy Nájemníci.způsob výpočtu činží by měl stanovit zákon ,Miroslav Kalous.CSSD lhala lidem,kterí bydlí v nájemních bytech  a další kde už naše komentáře dole jsou.Najděte je přímo pod paní Menzelovou.Zkuste napsat jak rozumíte bodu 14 z toho zákona 132/2011Sb.Pokud budete aktivní můžeme tu zažít dobrodružství ,protože jste první,který ten tunel vlády může dostat na foru novinářů  české elity vysvětlen.A kupte si slušivou helmu z doby wehrmachtu, protože můžete za zvědavost dostat po palici.
0/0
19.6.2011 22:05
Foto

Simon

Aha, tak místně obvyklé
Aha, tak místně obvyklé nájemné Vám vadí... Inu, proč ne, tak Vám vadí. To ještě ale neznamená, že je špatné, nebo dokonce zmetek. Mě třeba vůbec nevadí. Např. v USA jsou možnosti pronajímatelů neskutečně široké a kupodivu se tam žádné terorizování nájemníků, před kterým tak varují sdružení nájemníků, nekoná. On totiž pronajímatel chce hlavně aby měl slušného nájemníka, který mu pravidelně platí odpovídající peníze. Na šikanování nájemníků může za normálních podmínek leda prodělat. Všemožné regulace nájmů a nájemného však pohříchu vytvářejí nenormální podmínky. Mě by ale zajímalo, v čem spatřujete při určení nájemného soudem prostor k tomu TUNELOVÁNÍ. Víte, co je to tunelování? Patrně ne - zkuste třeba wikipedii. 
0/0
20.6.2011 7:34
Foto

Vaclav Usacek

LITUJI;ALE VŮBEC NIC JSTE NEPOCHOPIL
Zkuste to znovu.Mi vadí,že nebyl schválen Zákon o PŘESNÉM stanovení místně obvyklého nájemného .Nyní udělala  vláda ze všech pronajímatelů podvodníky,kteří své zvýšení nájemného nedokáží PŘESNĚ odůvodnit a proto musí k soudu.Zkuste se zamyslet PROČ by tomu tak nebylo,kdyby byl schválen návrh nájemníků a soudy by tak odpadly.Vypadá to tak,že papouškujete nesmysly z TV a novin .Právě proto, stejně jako ostatní NEDOKÁŽETE ten tunel zřejmě NIKDY  odhalit.Pochopte konečně,že nespravedlnost regulovaného nájemného byla nahrazena něčím ještě horším.Připomínám vám,že jste v Evropě a nikoliv v zacofané Americe.To,že vláda používá způsoby nebožtíka Stalina,který proti sobě štval skupiny obyvatel,aby se smála jak se budou rvát a tak si svoje vládnutí představuje,  znamená jen to,že se chová jako  přihlouplý student,který propadával tak dlouho až vyšel ze čtvté třídy.  
0/0
20.6.2011 20:12
Foto

Vaclav Usacek

O SYSTÉMOVĚ VADNÝCH ZAKONECH VLÁDY PSÁT NEBUDEME
stávkují bossové novinářů.V rohu výkladní skřině vlády,kde podle odborů prý přijdou vadné reformy o kterých se však vláda dušuje,že budou sociální a mají udeřit najednou,se krčí zákon č.132/2011Sb.Žádný z novinářů na nej nezaměří reflektor.Bylo by totiž hned vidět,že ten zmetek je zřejmě vzorový pro ostatní zákony. Odbory prozatím nejsou podporovány občanským forem.To vznikne až občané budou vytunelováni podobnými ZÁKONY  jako tento ryze tunelovací zmetek. Ono novináři mohou klidně čekat na den,kdy se probudí na Islandu.Teprve pak totiž jako první začnou řvát" MĚLI JSME TY PAKA POSTAVIT PŘED SOUD HNED JAKO MÍSTNÍ VIKINGOVÉ !"Bude to totiž nutné,aby se vůbec v té zimě zahřáli ,protože tam budou stát nazí a vytunelováni.
0/0
19.6.2011 8:44
Foto

Simon

Je sice hezké tvrdit, že
Je sice hezké tvrdit, že zákon č. 132/2011 Sb., kterým se mění občanský zákoník a z. č. 102/1992 Sb., je zmetek, ale možná byste měl konkretizovat, v čem jeho zmetkovitost vidíte. Já ho četl a nic podivného na něm nevidím a již vůbec si nedovedu představit v čem by měl či mohl vést k tunelování - mění toliko některé podmínky nájmu bytů, což není zrovna oblast, kde by nějaké tunelování bylo možné, natožpak typické.Mimoto nemáte pravdu, docela dobře si pamatuji, že se o něm v novinách psalo již v době, kdy se připravoval. Proběhla o něm veřejná diskuse celkem odpovídající rozsahu té normy.
0/0
19.6.2011 13:35
Foto

Emeritni Samec

Komentáře jsou vyčerpávající-není co dodat.
Přesto chci k článku něco poznamenat.Novinář který chce opravdu o něčem informovat by se měl některých věcí vyvarovat.Výraz bossové vznikl v americe a označoval skorumpované odborářské předáky ve spojení s mafií.U nás se tento termín hodí spíše na tzv vládní představitele.U odborových předáků žádné mafiánské praktiky nepozoruji na rozdíl od některých politiků.Ať se nám počínání odborů líbí nebo ne oni dělají to za co si je odboráři platí.Na rozdíl od politických mafiánů peníze ze státního rozpočtu neberou.Stávky a protesty zakázat nelze.Ve všech zemích sejde-li se dostatečný počet lidí kteří protestují je vláda bezmocná.V Německu zastaví vlak s radioaktivním odpadem v Řecku dav vypálí banku atd.Vždy je omezeno právo druhých lidí.Není jiná cesta než najít kompromis a s těmi co mají dojem že jim je ubližováno se dohodnout.Nelze všechny zavřít do vězení.Jedině diktatura na tom může něco změnit.Situace eskaluje a novináři na tom mají obrovský podíl.Není pravda že odboráři jsou politickou stranou protestují protože mají dojem že je s nimi špatně zacházeno.Není pravda že zastupují jen malou skupinu lidí zastupují pracující svých podniků a ne jen své platící členy.To by potom politické strany nezastupovali téměř nikoho.Je pravda že výsledek voleb jim dává mandát prosadit svůj program ale to neznamená že ostatní budou mlčet.Odboráři nemají právo rozhodovat o politice ale mají právo stávkovat.To ovšem může do určité míry politiku ovlivnit ale to mohou nejen odboráři ale i jiné nevládní organizace které do politiky zasahují.Je to tak dobře je to určitá pojistka že budoucí vývoj nás nedovede k diktatuře mocných.Je zajímavé jak se všichni ohánějí zákonností a právním státem když tento existuje jen v rovině proklamativní.U nás si lze dnes koupit všechno i právní stát.Každý novinář který napíše slovo bossové by se měl zammyslet co chce vlastně říci.
0/0
18.6.2011 8:21
Foto

J72a86n 13S84c32h58n32e56i23d38e39r 3824328696216

Zlatá slova,
že "...není pravda, že (odbory) zastupují jen malou skupinu lidí; zastupují pracující svých podniků a ne jen své platící členy. To by potom politické strany nezastupovaly téměř nikoho. Je pravda, že výsledek voleb jim dává mandát prosadit svůj program, ale to neznamená že ostatní budou mlčet. ..."K tématu sice vzdáleněji, ale k dlouhodobému zamyšlení nesmírně podnětný výrok, perlu kontervativního myšlení, od mého oblíbence Gilberta Keitha Chestertona. V knížce "Co je špatného na světě" napsal: „Máme-li zachrániti majetek, musíme jej rozdělit téměř tak přísně a radikálně, jako francouzská revoluce. Můžeme se uchránit socialismu jenom změnou tak ohromnou, jako socialismus."
0/0
18.6.2011 9:59
Foto

Vaclav Usacek

PANE REDAKTORE BUDETE HRÁT MRTVÉHO BROUKA
či si najdete výmluvu, proč to nejde,když vás někdo  poprosí,aby jste tady přinesl tu novou Ústavu z Islandu,pro srovnání, zda  případně může nahradit tu naši zastupitelskou korupční demokracii kapesních diktátorů,kteří nikdy nepochopí co je demokratický konsensus a proto se budou trápit až padnou?Všem je podezřelé,že si novináři nevšímají,že tu naši vládu koupil za cenu lépe omítnutého baráku, člověk, známý svými falešnými obchodními sliby,který si dal vnutit úřednim beranem  potvrzený titul Gauner.  Ted mu prokazatelně přinese ta vláda, ryze tunelovacími zákony jako je 132/2011Sb.miliardy.Co když to odbory, na rozdíl od spícich novinářů poznaly první a při absenci občanského fora se chopily příležitosti udělat těm tunelovacím zákonům taky náležitou reklamu,ke které novináři ještě nenašli odvahu.
0/0
17.6.2011 12:24
Foto

Jozef Gáfrik

Jako
Pravo na stavku existuje i kdyby nebylo napsano v Ustave ani jinde Sto tisic lidi na ulici ma milionkrat vetsi pravo rict svou predstavu o usoporadani verejnych vztahu nez nevladni marxisticke organizace sdruzene v mezinarodni pravdolaskarske internacionale! Pokud chceme demokracii, netreba jiny volebni system - krome toho vetsinovy by byl cestou do pekla, nejenom z duvodu ktere popisuje pan Schneider. Je potreba upravit vsechny podminky podle zapadnich demokracii, tedy ne jenom volby kazdych par let; je treba:- vzdelana stredni vrstva (tedy reforma skolstvi, cimz nemyslim maturitu s povinnou matematikou, nybrz zejmena ukoncit fuserinu, aby se pak nestavalo, ze soudci "aplikuji dobre mravy na zaklade analogie", protoze na pravni skole studovali jako 95% studentu z vypisku, jinak by vedeli ze dobre mravy se neaplikuji analogicky, ale jsou v kazdem pravnim vztahu, analogie ve verejnem pravu nesmi byt a ze pozdni oznameni stavky nemuze byt proti dobrym mravum. Schvalne se me zeptejte, kolik lidi z prav znam, kteri se ucili na zkousky dva dny z vypisku a na jaky urad sli hned po skole. Pricina dnesniho stavu by vam hned byla jasna.)- kvalitni a diverzifikovana media, ktera informuji na zaklade rozumnych pravidel, ne na zaklade kampanovitosti, opakem je diktatura newsworthiness.- a dalsi
0/0
17.6.2011 12:00
Foto

V26í74t 26P65á80t19e12k 8466501889627

Tak jsme se dozvěděli, co všechno nechceme.
Na jedné straně chybí právní legitimace, na druhé straně schází morální právo.A nějaký konstruktivní návrh (mezi které nepočítám zbožná přání, aby si kapři vypustili vlastní rybník) by nebyl?
0/0
16.6.2011 16:35
Foto

V24á82c95l81a41v 36V23r95á50n91a 4167766801297

Všichni tam musíme
Myšleno do krematoria a nebo okusovat kořínky zezpodu, je to jediná spravedlnost na světě i když neměří všem stejně, ale bohužel každý máme tu svoji svíčku, která prostě dohoří.Říká se, o mrtvých jen dobře, něco na tom bude, nadávat mrtvole je poněkud morbidní a pokud už někdo tu svoji nenávist nemůže unést, pak by se měl léčit.Tak nám umřel Janota paní Milerová, naštěstí s jeho úmrtím nehrozí žádná světová válka, i když občanské nepokoje jsou v Česku na spadnutí, ale s exitem Janoty to nemá nic společného.Nemíním spekulovat, jak dalece se Janota "zasloužil" o současné ekonomické podmínky skoro totálního kolapsu české ekonomiky, kdy je státní kasa vykradená jak hrobky faraonů a řádí v ní akorát vítr a myši.Spíše se chci zamyslet nad zvláštní lidskou vlastností a tou je nenažranost až do vlastního pohřbu.Znám stovky těch, kteří dokonce i ve věku, kdy už by měli mít rozum a měli by být vděční za každé nové ráno, že se ho dožili bez mrtvice, tak i v šedesáti, sedmdesáti a více letech se honí za zlatým teletem, jak kdyby to mělo vliv na počasí při jejich pohřbu a někteří tito staříci jsou ještě nenažranější, než mladá generace, která bere život trochu s nadhledem. Samozřejmě, čest vyjímkám .Zamyslel se někdo, co vlastně hrabivostí a nenažraností v životě dosáhnou, to že se zařadí do nějaké debilní VIP čeládky, která se na rautech pomlouvá jak o život, navzájem se s úsměvem zepředu objímají a zezadu mezi lopatky si vrážejí dlouhé nože?Jistě, bohužel nic lepšího, než peníze, které ovlivňují hodnotu života zatím nikdo nevymyslel a asi dlouho nevymyslí, sci fi propaganda komunistů, že na konci komunismu nastane ráj a všichni se uspokojí zadarmo dle potřeb není realizovatelná ani v pohádkách, natož v reálném životě, ovšem to co peníze dokáží, to by si NORMÁLNÍ človek nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii, hyenismus toho nejtvrdšího kalibru, kdy je člověk člověku vlkem a skoro kanibalem dohromady.Konkrétně v Česku jsou vzájemné vztahy tak pokřivené, že to už nenarovná nikdo za 200 let, po 40 letech socialismu, kdy si lidé záviděli, že soused má Favorita a on má jenom Trabanta, že soused byl na dovolené v Jugoslávii a jeho rodina jen u Balatonu se okamžitě po zhasnutí po sranda prči a po tolerované zlodějině těch nejobrovitějších rozměrů, se z lidí stala doslova predátorská zvěř a v honbě za mamonem doslova zakopali do hnoje jakékoliv zbytky morálky a dodnes se k sobě chovají jak hovada.Ovšem už první kroky zmutované vládní trojkoaly naznačují, že bude ještě hůře, zdravotní péči dostane jen ten, kdo na to bude mít, ostatní ať chcípnou pod mostem, případně požádají o zpoplatněnou euthanasii, DPH na všechno bude nezadržitelně stoupat k 90%, protože to je nejjednodušší způsob, jak obrat chudý lid o poslední zbytky peněz, aby se zalátaly stamiliardové zlodějiny ve formě předražených zakázek, daňových úniků a jiných, státem podporovaných lumpáren, ale nezapomeňte vy všichni nenažranci, smrt si vás najde i kdyby jste si nakradenými a nasyslenými miliony zaplatili nové ledviny, slinivku břišní, srdce a ptáky.Možná si exit oddálite o několik málo let, ale to je tak všechno a dokonce v peci krematoria budete mít hovno i z toho, že zrovna při vašem žehu bude venku krásné počasí.Nemíním vzdávat nějakou poklonu skonanému Janotovi, nejsem věřící, tak že je mně jedno, co v životě provedl, protože žádné nebe ani peklo neexistuje, pouze zbude hromádka popela a po rozptýlení možná prospěje růstu hub. A po mrtvých mamonářích vstanou noví tuneláři a zase se budou honit za zlatým teletem, jak urvané vagony a budou si zase myslet, že jsou nesmrtelní.Ono totiž logika převlečených komunistických zlodějů a tunelářů je v podstatě velmi jednoduchá a zvládají ji i blbci s IQ -20 , já jsem si už nakradl, tak ať si nakradou ze státního eráru i další gauneři, ale běda, kdyby to po mě chtěl stát zaplatit progresivními daněmi, proto jejich oblbování obyvatel, že jsme to všechno prožrali, hovno prožrali, jenom horních 10 tisíc to rozkradlo, to je celý problém.Celý kolaps tolik vychvalovaného kapitalismu má jeden scénář, korupce a zlodějiny, zatím se s tím celkem se ctí vypořádali na Islandu, o totéž se pokoušejí nyní Řekové, čili tak, jak jsme si mysleli kdysi, že komunismus bude ve východní Evropě ještě 100 let a nakonec se ukázalo, že to byl kolos na hliněných nohách, totéž platí o slavném kapitalismu. Může nastat efekt domina, ono totiž málokdo asi ví, že i slavní greenhorni v Americe jsou před bankrotem, komunikuji s několika přáteli z Kanady a z bývalého NSR přes Skype, bývalými emigranty po r.1968 a divili by jste se, jak se na slavný kapitalismus v Česku v současné podobě dívají .Tolik trochu rozptýlení od stávkového šílenství, kdy 20% odpůrců stávky by chtělo nařizovat 80% obyvatel, co smějí a co nesmějí.Další články najdete na mém blogu http://joseforel.blogspot.com/ 
0/0
16.6.2011 15:00
Foto

J63a25n 41S73c50h23n48e60i63d13e63r 3974898426426

Poměrný vs. většinový systém
Kroužkování (využití preferencí) nebylo "kosmetikou", ale přineslo mnoho pěkných skoků i pádů. Langer by mohl vyprávět!Nadto - jak by většinový systém řešil onu kritizovanou "partajokracii"? Naopak, odstraněním preferenčního hlasování by byla utvrzena na věčné časy, a nikdy jinak. Papinův hrnec společenského napětí by přišel i o tento pojistný ventil. Takovouto radu bych očekával od kryptorevolucionáře, který by si pak ty trosky demokracie dal k přesnídávce.Jistý většinový efekt by měl systém bílých lístků, které by se započítávaly co do účasti, aniž by přinesly jakékoliv straně hlas ("byl jsem u voleb, chtěl jsem si vybrat, ale nevybral jsem si"). Očekával bych zvýšenou volební účast (při takovéto možnosti a v našich podmínkách téměř manifestační), a klidně kolem 40% bílých lístků. Sbohem, malé strany.Ale preferenční hlasování by nejen mělo zůstat, ale mělo by posílit. Ideální by bylo, kdyby se použil komunální volební systém, a každý volič by měl stejně hlasů, kolik je v jeho obvodu mandátů - a na kandidátkách by se stanovovalo čisté pořadí, bez jakýchkoliv procentuálních podmínek. Strana by tak veřejnosti nabídla kandidáty, a veřejnost by si je sama seřadila.Jenomže, jak dosáhnout změny volebního systému? Stejně jako platy ústavních činitelů - o nich by měla platit ústavní zásada, že ve veřejné správě nikdo nesmí sám sobě stanovovat ani plat, ani odměny. Jak tedy? Referendem. Zákonodárci přijímají zákony, které ozvláštňují naše životy - tak abychom měli mít možnost i my, ozvláštnit zase jejich životy.A dokud to tak nebude, pak se budou odehrávat stávky a blokády, ať se to komu líbí nebo ne. V listopadu 1989 bylo skutečně poslední starostí všech těch lidí, zda jsou jejich protesty v souladu se zákony. Současná nespokojenost se oné listopadové začíná blížit, protože má mnohem hlubší důvody, ne nějaké urážlivě plytké, jak jsou vulgarizovány (slovník a způsob "argumentace" některých komentářů, v jejichž očích odbory milosti nenalezly, se totiž přízračně podobá oněm bolševickým - a zase je jedno, jestli se tento příměr komu líbí nebo ne).Ale znovu - je to furt dobré, tato současná trma-vrma, jak říkával jakýsi hokejový reportér. Proces učení se demokracii se nesmí zastavit, ale ani nesmí dojít revoluční eskalace. Všechno má svůj čas a chce to trpělivost a důslednost. Nechce to ale nechat se uondat. Je to prostě skvělá škola, šance, kdy si společnost může uvědomit, prožít a reflektovat různé nové problémy. Na vlastní kůži se to totiž často jeví saframentsky jinak! 
0/0
16.6.2011 14:11
Foto

Simon

Existuje vícero variant
Existuje vícero variant volebních systémů, než jen většinový a menšinový. Podobná úprava, jakou popisujete Vy, zle provést i u většinového systému, kdy je sice jen jeden mandát na obvod, avšak volič může politické strany/kandidáty očíslovat dle svých preferencí. Při dobrém nastavení je pak zvolen ten kandidát, který je pro společnost celkově nejpřijatelnější (aniž by nutně musel vést systém k centrismu). To může vést jak ke stabilitě vlád vlastní většinovému systému, tak k velké šanci malých stran vystřídat ty velké, protože žádný volič se nemusí bát, že ztratí svůj hlas. 
0/0
19.6.2011 7:58
Foto

J70a50n 62S95c68h44n48e60i41d96e12r 3694358296296

To jistě ano,
jen bych radši preferoval takový systém, kde by se dal maximálně snížit vliv partají a peněz (bohaté dotování předvolební kampaně). Systém, který popisujete, by z tohoto hlediska (financování a z toho plynoucí "závazky") byl asi zranitelnější, než systém, kde by bylo kandidátů větší množství.Ve Vašem systému ale zůstává nevyřešen jeden problém: koho bude partaj kandidovat? Jistěže dalšího místního "kmotra". Proto si myslím, že sehnat třeba pětadvacet kmotrů na každou komunální kandidátku ve středním městě (při stávajícím komunálním volebním systému) není možné - a tak tam partaje dávají i bezpartijní kandidáty a vůbec, hledají, kde se dá - takže občas má šanci se tam dostat dostat i slušný člověk, který není zavázán stranickému sekretariátu. To je z mého pohledu zásadní!
0/0
20.6.2011 11:42
Foto

Simon

Předně přece nemusí
Předně přece nemusí kandidovat partaj, podporu může získat i nezávislý kandidát, zvláště pokud by všechny partaje měly za kandidáty nepopulární "kmotry". V početné kandidátce se naopak takový kmotr lépe schová. Jen se podívejte na volby do senátu, všechny strany se snaží vybrat co nejzajímavější kandidáty a nestraníků či slušných lidí se tam podle mého najde mnohem více, než v poslanecké sněmovně. Nedomnívám se ani, že by varianty většinového systému zásadně posilovaly roli partají, např. v USA je tomu právě naopak. Role peněz je zajisté vždy značná, ale viděli jsme již ve volbách, že ani masivní kampaň není samospasitelná a není mi jasné, v čem by měla být role peněz nepřímo úměrná počtu kandidátů. 
0/0
20.6.2011 14:55