Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Petr Drulák: Zabedněnost českých politiků je naším rizikem

Politolog Drulák v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ varuje, že nezájem Čechů o svět může vést až k paralýze státu nad správou jeho území.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Dank

100% souhlas s autorem
diky za vystizny rozhovor!Bohuzel o nezajmu a zabednenosti se tady na diskuzich bavime dost. A zabednenost v zahranicni politice je primo katastrofalni! Ono treba EU uz davno neni zahranicni politika, to spis ta domaci je politika regionalni...
0/0
15.1.2014 22:27
Foto

Kiebitz

Příliv věcí je příliš velký
Domácnosti jsou zakrámovány, veřejný život je tržištěm. Předměty maskují rozpaky a prázdnotu, mobil, tablet - dudlíky pro všechny věkové kategorie - jen extrém. Naše civilizace rostla na jiných kvalitách, život byl úkolem, službou, třeba jen u volského potahu. Tak budována rodina. Je čas destrukce, první příznaky na aristokracii, ta vyměkla jako první. Zásadně přispěla industrializaci a pokroku, jen už nevěděla co s tím. Bez zpětné vazby měla sklon si užívat, do systému nevracet. Sociální citlivost byla málo. JJ Kníže to nějak dohání, ale ta voda už je v moři. Nastoupil obchod či kupčíci, jak si kdo troufá. Rozmach zbytečných potřeb, nejen tisícovky celebrit a tuny kosmetiky. Záležitosti se nedelegují Bruselu, ale komukoliv, práce s lidmi je nechutná, kdo by to chtěl dělat? Snaživci nemají předpoklady, jako u loterie stačí jen víc riskovat. Volby se vyhrávají, nejsou pověřením, výběrem. Parlament nemá funkční období, odstřelit jde hravě, aféru zařídí libovolná agentura. Politici tvoří podivnou korporaci, občanům upřenou.
0/0
11.1.2014 0:14
Foto

Goeg 8880777309349

Dekuji za hezky rozhovor.
Dekuji za hezky rozhovor. Vzdycky me pohladi na dusi, kdyz vidim, ze i Cesko ma velice rozumne a schopne lidi. Akorat je problem, ze slusnost a rozumnost volby nevyhrava a ze takovi lide se ani netlaci do politiky nebo do rozhovodovacich funkci.
0/0
8.1.2014 20:39
Foto

Saxána

Politologii a právo do školních osnov !
Zabedněnost českých politiků je současně zabedněnost občanů ČR.
0/0
8.1.2014 18:25
Foto

C66h52á48n 20Š96í35m93a 9764477640898

Pěkný rozhovor. S mnohým se dá jedině souhlasit.
Třeba toto:"Základní myšlenka spočívá v tom, že liberální systém, jak je nastaven, velmi dobře vyhovuje egoismu, tomu egoistickému v nás. Naši altruistickou stránku buď potlačuje nebo jí nechává v privátní sféře. Ve venkovní sféře je jen soutěž – ekonomická, politická, soutěž ve všech ohledech." Nejsme všichni stejní, takže, pokud bychom si společnost rozdělili na dvě skupiny, následkem toho ti, kteří jsou chytřejší, vynalézavější, aktivnější, schopnější, bezohlednější atp. "převálcují" ty ostatní.Proto bych ovšem neřekl, že "část populace by neměla respektovat kapitalistickou logiku peněz, soutěže a egoismu, pokud má jimi zastávaná oblast společnosti fungovat.", protože ta část populace by mohla mít problémy, ježto by ji ta druhá část populace připravila o peníze, ale řekl bych, že "v některých oblastech lidského a hospodářského života by se neměla respektovat kapitalistická logika soutěže volného trhu". Například ve školství, zdravotnictví, apod.Proč se nechytlo hnutí Occupy?Souhlasím s tím, že "Lidé zatím dávají liberálnímu kapitalismu dostatečnou legitimitu a bojí se alternativ." (jedna znich se pěkně zprofanovala). Ale ono se chytlo (na FB běží pořád), a myslím, že o něm ještě uslyšíme. Bylo pouze zatlačeno do pozadí, a to těmi proti kterým je namířeno. Banky jistě provedly nemálo opatření na jeho potlačení.Další problém hnutí Occypy je, že nemá pořádný program, který by oslovil masy lidí a vedení, které by jej prosazovalo. Protestovat nestačí. Je třeba rozebrat systém a zjistit příčiny toho co nevyhovuje, a pak směřovat síly ke změnám v systému.Přesná je věta: "Specifikem politiky jsou obrovská etická dilemata, a proto by do ní měli chodit vyzrálí lidé, kteří už prokázali nějakou schopnost a odolnost jinde."Bohužel už máme zkušenost, že takoví lidé u nás v politice byli (v letech 1990-1992), ale byli vytlačeni takovými jací jsou tam teď, takže je těžko předpokládat, že se tam objeví zas.To co říká o Ukrajině ja podle mého názoru taky přesné. Spojovat a spolupracovat a ne stále bojovat, to je cesta.
0/0
8.1.2014 16:16
Foto

Jaroslav Klenot

Kdyby kdokoli znal východisko, bylo by toto možné?
http://www.blisty.cz/wholeissue.rbPokud se všichni nadbyteční -logové a pracovníci bank, pojišťoven, dozorci v kasínech a podobní budou věnovoat sktečně produtivní činnosti, stoupne produktivita hospodářství a lidé budou moci žít celkem slušně při podstaně kratší pracovní době. Čas budou moci věnovat osobnímu rozvoji.
0/0
7.1.2014 5:20
Foto

Jaroslav Klenot

Toho našeho by si kdokoli
Toho našeho by si kdokoli všiml, jako si všiml ...
0/0
6.1.2014 9:43
Foto

Jaroslav Klenot

Nikdo nezná jak postupovat, na celém světě
Nikdo nezná skutečnou cestu z bludiště, natož politologové. Ti a jiní podobní mudrci ve skutečnosti jen snižují produktivitu ekonomiky.Neúčast/účast na pohřbu nic neznamená. Bylo tam asi 100 000 lidí, z nich možná 500 politiků. Toho našeho by si kdokoli všiml jako si všiml pan prezident Husák někoho, kdo kráčel pod tribubunou v prvomájovém průvodu. Buď ho znal, pak to bylo jedno, nebo neznal, pak tím spíše.
0/0
6.1.2014 9:40
Foto

T. Sauer

Vždyť to je už v samotném názvu.
Najde o jednotlivosti. Účast na pohřbu je pouze příklad jenž dokresluje o čem P. Drulák píše. tj. o zabedněnosti politiků a nás ostatních přece.
0/0
7.1.2014 9:24
Foto

Reálskutečnost

Nejen domácí politika vyžaduje zásadní zmněny
Plně souhlasím s názorem: "Že řada té tak zvané domácí politiky má v současném tekutém světě řešení jen na mezinárodní úrovni." Rovněž souhlasím s tím: "Že současná politika vede k rozevírání nůžek mezi superbohatými a superchudými." Plně souhlasím s tím: "Že je třeba nastolit hodnotový systém, který umožní práci lidí spravedlivěji ocenit." Jedna možná alternativa jak toho všeho dosáhnou je uvedena na: http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html
0/0
6.1.2014 6:08