Reportérka LN putovala po boku uprchlíků. Petra Procházková právě odpovídá

Respektovaná žurnalistka. Válečná reportérka LN Petra Procházková získala za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Z Istanbulu na putování po tureckém pobřeží, vlnami Středozemního moře do Řecka a pak dlouhé hodiny v autobusu a vlaku přes západní Balkán. Zpravodajka LN Petra Procházková absolvovala spolu s uprchlíky vysilující putování do vysněné Evropy. Na cestě potkala jak běžence z rozličných zemí i světadílů, ale také ty, kteří na jejich útěku za lepším životem vydělávají. Čí příběh na ni nejvíce zapůsobil? Který úsek namáhavé trasy byl nejtěžší? A jak se změní pozice uprchlíků po pátečních teroristických útocích v Paříži? Oceněná válečná reportérka odpovídala ve čtvrtek 19. listopadu na dotazy čtenářů serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 49 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.11.2015 12:56) Obecná otázka
Zdravím paní Procházkovou z Brandýsa nad Labem, kdysi jsme Vám zajišťovali jeden prodej jednoho domku :-) Za pár minut začnete odpovídat, tak v rychlosti, snad se neopakuji: Jaký je Váš názor, na toto stěhování národů obecně? Je to pro nás dobře, nebo spíš ne? Říkáte si spíš, že leckde jinde ve světě vedle sebe žijí promíchané kultury, tak ta naše "monokultura" se aspoň oživí, nebo si spíš říkáte, že byste se spíš, když někam přijdete, měla plně a takřka bezvýhradně přizpůsobit? :-) Jiří Beránek
Petra Procházková: (19.11.2015 14:23)
dobry den. a my v tom dome stale zijeme! Ja si myslím, že mísení kultur je nezbytné, přirozené a není na něm nic špatného. Není ale ani třeba, aby se jedna kultura bezvýhradně přizpůsobila té druhé, byť třeba většinové. Je třeba s epokoušet najít nějakou hranici .. jak si zachovat své vlastní já, svou identitu, pocit svobody, svou kulturu, a zároveň tím neobtěžovat, neomezovat a nepohoršovat ty, kteří žijí hned vedle mne, ale vycházejí z jiných kultirních tradic. Když to jde v rodině, třeba té naší, proč by to nešlo v evropě? Děkuji všem za velmi inteligentní a zajímavé otázky, které byly pro mne velkou inspirací a loučím se.. třeba zase někdy příště ... Hezký den
OTÁZKA (19.11.2015 11:01) Gustik
Dobrý den, jste si vědoma že trestní sazba za vlastizradu je 15-20 let plus propadnutí majetku? Děkuji za odpověď...
Petra Procházková: (19.11.2015 14:19)
těch 15 let není moc příjemných, ale ohledně propadnutí mého majetku si velké starosti nedělám..... na nás určitě stát nezbohatne.
OTÁZKA (19.11.2015 13:06) Pavel
Jak se Váš manžel, syn a Vaši známí z afghánské komunity vyrovnávají se současnou atmosférou u nás, s tou antimuslimskou hysterií viditelnou skoro na každém kroku?
Petra Procházková: (19.11.2015 14:18)
Syn je ještě malý, ale už se mne začíná ptát, proč je islám špatný a zda teda vůbec má být muslim... Manžel je v Londýně, kde pracuje a říká, že se tam s nějakou nenávistí či nevraživostí nesetkává. Student z Afghánistánu, který u nás osmým rokem žije, je dost nešťastný a snaží se být co nejméně nápadný... ve škole svádí občas nějaké slovní souboje, ale protože je více méně osamocen, asi z nich odchází poražen. Možná takhle začíná frustrace... stokrát nic... znáte to přísloví.
OTÁZKA (19.11.2015 10:35) Věra Chaloupková
Jak si tzv. uprchlíci představují svůj další život v Evropě? Kdy muslimské ženy sundají alespoň šátky, aby se přizpůsobili nám? Nebo se přizpůsobit nechtějí? Kdo živí naše dobrovolníky, kteří jim na Balkáně pomáhají?
Petra Procházková: (19.11.2015 14:14)
Myslím, že šátek nemusí nikomu vadit. Nebo za chvíli zakážeme klobouky? Nebo kravaty? Nechte jim jejich šátky a soustřeďme se na podstatnější věci. Vzdělání, aby s enaušili jazyk, aby nebyly sociálně vyloučeni... aby se mohli cítiti plnohodnotnými bytostmi a zároveň to samé dopřávali nám. Máme to ve svých rukách, o tom jsem hluboce přesvědčena.
OTÁZKA (19.11.2015 8:14) Miloš Růžička (Vrbová Lhota)
Dobrý den. Ve svém okolí se setkávám velmi často s názorem, že takové množství imigrantů nakonec povede k tomu, že jich (myslí tím muslimy) bude více než evropanů a zavedou tady svoje zvyklosti apod. Co by jste jim odpověděla? Děkuji za odpověd a fandím Vám
Petra Procházková: (19.11.2015 14:12)
Víte, jak už jsem napsala. Onido evropy nepřicházejí s cílem, zničit naši kulturu. určitě ne. Přesto se může stát, že nás tak říkajíc převálcují. Pak to ale bude jen a jen naše vina. nakonec, v historii prostě některé civilizace zanikaly, jiné je nahrazovaly....
OTÁZKA (18.11.2015 22:58) Marek Špinka
Vážená paní Procházková, děkuji velmi, že jste se na tuto pouť uprchlíky vydala a prožila jste cestu s nimi na vlastní kůži. Můžete tedy spíš než já nebo kdokoli ze zdejších tazatelů říct, jak se ve skutečnosti běženci chovají, co prožívají, proč ze své země nebo z dočasných uprchlických táborů v sousedních zemích odcházejí, jaká mají očekávání. Proto otázka: jak oni vidí Evropu a nás Evropany? (Pomiňme na chvíli skutečnost, že různí Evropané se chovají opravdu různě.) Jako spořádaný kus světa, kde se dá žít, pracovat, vychovávat děti v míru? Nebo jako poslední útočiště, kam by, nebýt beznadějné situace, nikdy nešli? Přemýšlí o tom, jak moc se budou muset a jak moc jsou ochotni se přizpůsobit životu v cizí zemi? Nebo ta základní myšlenka "všude musí být líp, že v tomhle rozbombardovaném městě / táboře bez škol pro děti a bez budoucnosti" přehluší všechny další úvahy? Jakou roli hraje skutečnost, že už se někdo blízký na tu cestu před nimi vydal? Myslíte, že kdyby se situace v jejich domově alespoň nezhoršovala, že by zůstali? Mnoho otázek, vím, ale je důležité vědět co nejvíce, abychom mohli společně tuto krizi bezpečně a spravedlivě řešit. Děkuji za odpovědi.
Petra Procházková: (19.11.2015 14:11)
Vidíte, všechny vaše úvahy jsou správné. každý z nich je totiž jiný, a každý má svůj příběh. Některé jsme s epokusili popsat v Lidovkách, jiné stále nosím v sobě. Asi pět rodin bych ráda sledovala po dobu několika let a občas se k jejich osudům v LN vrátila. Myslím, že jejich předsevzetí jsou vfětšinou jasná - začít nový život, dát děti do škol, pracovat. Zda to ale dokáží, nevím. Všichni asi ne. Někteří skutečně utíkají před bombami, jiní před pomalým zahníváním v uprchlických táborech, jiní před každodenním strachem, že je talibán přijde zabít, protože se nemodlí podle předpisů. Opravdu, každý má svůj příběh a ja myslím, že bychom se k těmto příběhům měli stavět s respektem. Mnohem méně závažné důvody vedly naše krajany k tomu, že opustili svou vlast.
OTÁZKA (18.11.2015 22:20) Paul Sulc
1. Kolik myslite, ze je mezi nimi potencialnich, cvicenych teroristu? 2. Budou se v EU nejakym, byt neprimym zpusobem zvysovat dane? 3. Jak pasuji z Blizkeho vychodu do EU zbrane, hlavne kalasnikovy?
Petra Procházková: (19.11.2015 14:07)
1. nevím, doufám že minimum nebo žádní 2. netuším, na to nejsem odborník 3. ja ani nevím, že by nekdo z Blízkého východu pašoval k nám kalašnikovy takže se omlouvám, ale na tyhle otázky odpovědět fakt neumím
OTÁZKA (18.11.2015 21:53) Joseph Swozil
Pomáháte porušovatelům zákonů a předpisů evropských zemí a mezinárodních smluv , nebo se jen na ně díváte ?
Petra Procházková: (19.11.2015 14:06)
Pozoruji je a pokud někomu jde o život nebo vidím, že dítě trpí, udělám vše, co můžu, abych takovému člověku pomohla. Zákon nezákon.
OTÁZKA (18.11.2015 21:38) Amos
Muzete nam sdelit jake maji vzdelani uprchlici ( z vasi zkusenisti) ? Na internetu neni ani stoy po prumyslu, krome nerostneho a chemickeho. Jakou praci chteji emigranti delat v Nemecku a dalsich zemich? Na obrazcich jsem videl tehotne zeny a zeny s malymi detmi. Jak chteji tyto eny uzivit sve deti? Jakou praci ocekavaji a kdo se jim bude starat o deti, kdyz budou pracovat? Dekuji
Petra Procházková: (19.11.2015 14:05)
Myslím, že za parcí jdou hlavně muži a že zaměstnávání žen bude jednou z věcí, o které se s nimi bude muset začít někdo bavit. Znovu opakuji - uprchlíci nejsou žádná jednolitá masa - jsou to lidé naprosto různí. někdo je vysokoškolák, doktor, tak s ebude snažit, aby mohl svou profesi vykonávat i tady. Jiný si chce otevřít restauraci a v ní zaměstnat i svou rodinu, jiný obchod... Afghánci jsou dobří řidiči, kterých je mimochodem u nás nedostatek. Musí se prostě rekvalifikovat, naučit něco nového nebo dokázat, že to co umějí z domova, moohou uplatnit i v Evropě. Někdo uspěje, jiný ne... netvrdím, že to bude lehké a bez problémů. Ale co jiného nám zbývá, než to zkusit.
OTÁZKA (18.11.2015 21:28) Lee
Muzete nam vysvetlit proc muslimove nuti krestanky, ktere prijedou do jejich statu aby si kryli vlasy satkem? A proc se naopak oni nepodridi kulturnim a nabozenskym zvyklostem v krestanske Evrope, pokud tam prijedou na navstevu a nebo se rozhodnou tam zit?
Petra Procházková: (19.11.2015 14:02)
Víte, ona by vám příslušnice černošského kmene s odhalenou hrudí na Václavském náměstí asi také nepřipadala úplně kutlurně spřízněná... Je to otázka citu. Nikdo vás nebude nutit k zahalení celého obličeje, ale šátek patří ke slušnému chování v muslimském světě. Nemyslím si, že nutné přizpůsobení tady v Evropě je si ten šátek za každou cenu strhnout. Naopak, platit daně, platit za elektřinu, chodit do práce... to je nezbytné pro každého bez rozdílu vyznání. A v tomto smyslu by s těmi lidmi měli po příchodu k nám imigrační úředníci a sociální pracovníci komunikovat. Čert už vezmi ty šátky, copak to je podstatné? Moje babička nevytáhla bez šátku ani patu z domu.. a druhá naopak chodila prostovlasá i při minus dvaceti. V tom rozhodně není podstata problému soužití dvou různých kultur. Já také nosím šátek, když jsem líná se ráno učesat. pro muslimskou ženu to může být symbol příslušnosti ke svému etniku, náboženské skupině.. a proč ne? vadí vám křížek na krku sousedky? Mně ne. Ale vadilo by mi, kdyby ji muž mlátil.
OTÁZKA (18.11.2015 21:25) Pavel
Dobry den, proc muslimove nejdou do zemi kde je islam jako hlavni nabozenstvi? proc jdou do zemi ktere jsou kulturne je nekompatibilni s jejich virou - pornografie, svoboda slova, rovnopravnost zen a muzu atd. Muzete smysluplne vysvetlit proc po prichodu do zemi s demokracii a pokrocilymi pravy zen nechteji prevzit zvyky mistni kultury - myslim tim rovnopravnost zen a muzu, svobodu slova a to i vzhlemdem k zesmesnovani nabizenstvu atd. Dekuji.
Petra Procházková: (19.11.2015 13:57)
Pokládají Evropu za svobodnou, demokratickou a sytou.. a mají pravdu že? věří, že je dokáže vstřebat. Většina z těch, které jsem potkala, velmi upřímně vysvětlovala, že hledají budoucnost pro své děti. Chtějí, aby vystudovaly a staly se dobrými evropskými muslimy. Já jim v tomto předsevzetí věřím, ale také vím, že se to mnoha z nich nemusí povést. měli bychom dělat vše proto, aby se to povedlo maximálnímu počtu z těch, kteří si nás vybrali.
OTÁZKA (18.11.2015 18:49) Kakhaber
Maji uctu k evropanum?
Petra Procházková: (19.11.2015 13:55)
Ke mně měli.
OTÁZKA (18.11.2015 18:02) Jiří Šejnoha
Vážená pPaní Procházková. Určitě jste zjistila, proč utečenci neutíkají ke svým souvěrcům do přebohatých, rozlehlých a řídce osídlených zemí Perského zálivu, ale riskují dalekou a nebepečnou cestu do studené Evropy. Riskujíc přitom životy svoje i svých dětí. Děkuji za pravdivou odpověď. J. Šejnoha
Petra Procházková: (19.11.2015 13:55)
Je to častá otázka, už jsem na ní odpověděla - většinou kromě materiálního dostatku, za kterým bezpochyby také jdou, touží po normálním svobodném životě. Ten jim ovšem, jak sám uznáte, Saudská Arábie asi nenabídne.
OTÁZKA (18.11.2015 17:08) Helena
Docela mě šokuje, že hranice schengenského prostoru NIKDO nehlídá.Jak je to možné ? Děkuji za odpověď.
Petra Procházková: (19.11.2015 13:54)
Ale hlídá, jen je těžké ty čluny vrátit. Musel byste je potopit, .. navíc, pokud Turecko nespolupracuje, ba právě naopak uprchlíky motivuje k cestě do Řecka, je to opravdu obtížné. Navíc, i kdybychom ty hranice hlídali, tak s euprchlíci budou kupit v Turecku a vznikne nám zde další nebezpečné ohnisko... je třeba se skutečně spojit v řešení této krize tak, aby lidem bylo maximálně pomoženo a aby z celého procesu byla vytlačena mafie a nastoupily renomované mezinárodní organizace.
OTÁZKA (18.11.2015 17:06) Dana
Dobrý večer paní Procházková. 1/Prosím o vysvětlení,proč imigranti utíkají do Evropy,když mají mnohem blíž velice bohaté soukmenovce stejného vyznání v zemích jako je Kuvajt, Saudská Arábie nebo Dubaj. 2/Jak vnímáte odporný a nadřazený postoj muslimů vůči ženám ? Děkuji.
Petra Procházková: (19.11.2015 13:52)
K první části. Řada z nich by vám odpověděla: protože prcháme také před nesvobodou, islámským radikalismem, tresty ukamenováním a útlakem žen. Proto neutíkají do Saudské Arábie, ale svobodné a demokratické a samozřejmě také syté Evropy. ostavení žen v muslimské společnosti se vyvíjí a vyvíjet doufám bude. revolucí a pohrdavými poučkami o emancipaci to nespasíme. Věřte mi, zkoušela jsem to a u samotných žen jsme tvrdě narazila. Chce to čas a vzdělání... Jinak znám i řadu muslimských rodin, kde je chlap pod pantoflem. Navenek to ale nesmí být vidět. Bohužel to není případ naší rodiny.
přeposlat e-mailem


Najdete na Lidovky.cz