Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle čeho je ideální vybírat rozvaděčové skříně do domácností?

Rozvaděčové skříně jsou jednou ze součástí elektronických obvodů, které zajišťují jejich standardní funkci. Bez nich by zkrátka vůbec nebylo možné fungovat s domácími sítěmi tak, jako jsme v současnosti zvyklí.

Podle čeho je ideální vybírat rozvaděčové skříně do domácností? foto: Impression Media,s.r.o.

Hlavním důvodem, proč jsou rozvaděčové skříně všude používány, je převod vstupního proudu do jednotlivých sítí.

Jednotlivé sítě v rámci domácnosti potom musí mít logickou strukturu podle toho na co slouží a jaké musí splňovat podmínky. Příkladem mohou být sítě určené pro provoz zásuvek, jiné naopak zabezpečují osvětlení domácnosti. Podle čeho ale takové skříně ideálně vybírat?

Materiál pro instalaci rozvaděčové skříně

Některé skříně mohou mít speciální úchyty a konstrukce, které jsou vhodné pro některé konkrétní druhy materiálů. Především se potom odlišují rozvaděčové skříně, které mají být umístěny v mnohem měkčích strukturách, než jsou klasické cihlové nebo betonové zdi. Mimo samotného úchytu je ale potřeba myslet také na to, aby mohla rozvaděčová skříň plnit svoji funkci v souladu s normami.

Především kvůli bezpečnosti se totiž mohou ukázat problémy, pokud nezvolíte správnou rozvaděčovou skříň do některých běžných materiálů. Důvodem je, že musí rozvaděčové skříně mimo jiné splňovat také normy, které jsou spojené s protipožárními vyhláškami. Jen v takovém případě je možné, aby byly rozváděčové skříně zkonsolidovány společně se zbytek stavby, aniž bychom přitom čelili problémům.

Velikost skříní je extrémně důležitá

Rozváděčová skříň by v každé domácnosti měla být jenom jedna jediná. Proto je vždycky zásadní chybou, pokud se rozhodnete zvolit menší rozměry a následně musíte reorganizovat celou domácí síť. Proto byste měli mít už dopředu představu o tom, jak velká síť může maximálně být. Počítejte přitom i s možnostmi přístavby, nebo zásobování venkovních budov. Podle toho pak rozvaděčová skříň musí splňovat počet slotů na komponenty, které se pak starají o konkrétní rozdělení do jednotlivých sítí. O kompatibilitu se přitom nemusíte v žádném případě starat. Všechna zařízení jsou normalizována tak, aby komponenty i mezi společnostmi mohli být v jednom obvodu.

Témata: materiál