26. října 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Blíží se čas přezouvání kol. Co hrozí za letní pneumatiky v zimě?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Blíží se čas přezouvání kol. Co hrozí za letní pneumatiky v zimě? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blíží se čas přezouvání kol. Co hrozí za letní pneumatiky v zimě? | foto: ČTK

Je to tu opět. Čas přezouvání pneumatik přichází vždy na jaře a na podzim. Tentokrát musí všichni řidiči automobily přezout z letních na zimní. Kdy přesně je ten správný čas a co hrozí v případě, že kola nepřezujete?

O použití zimních pneumatik rozhoduje zákon, ten udává, že zimní pneumatiky jsou povinné:

  • v období od 1. listopadu do 31. března,
  • zároveň pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat, že se na pozemní komunikaci může vyskytovat vrstva sněhu, led nebo námraza.

Proč je nutné pneumatiky dvakrát ročně přezout?

Při představě přezouvání mnohým vyvstanou vrásky na čele. Především pak těm, kteří si kola sami nevymění a musí s automobilem do servisu. Důvod, proč přezouvat pneumatiky, je ale prostý. Jde hlavně o bezpečnost. Při teplotách nižších jak 7 °C jsou vlastnosti zimních pneu mnohem lepší než těch letních.

Zimní dezén je navíc hrubší a má jiné systémy lamel a bloků než letní dezén, díky tomu kola skvěle přilnou k povrchu vozovky. Je nutné si uvědomit, že zimní pneumatika toho zvládne mnohem víc. Lépe si poradí s námrazou i se sněhem.

Pokud se vydáte v zimě na letních kolech, můžete očekávat při nízkých teplotách až třikrát delší brzdnou dráhu, což může odpovídat i desítkám metrů. Jestliže tak chcete ušetřit, pak raději volte zimní pneu po celý rok, o něco lepší variantou jsou ale celoroční pneumatiky, které jsou přizpůsobeny na letní i zimní období. Ty musí mít označení M+S, tedy Mud and Snow (Bláto a Sníh).

Co hrozí za letní pneumatiky v zimě?

Jestliže vás zastaví policisté a zjistí, že v zimě brázdíte silnice na letních kolech, očekávejte pokutu. Ta může dosahovat v blokovém řízení až 2 000 Kč. V případě, že by nebylo možné na letních pneu dojet do bezpečí a ohrozili byste tak plynulost silničního provozu, mohou vám strážci zákona zakázat další jízdu.

Kromě zákazu a pokuty se můžete dočkat i krácení pojistného plnění. Pakliže dojde k nehodě, kterou zapříčiní nevhodné použití pneumatik, pojišťovna vás bude sankciovat, a to ať už se bude jednat o povinné ručení nebo havarijní pojištění.

Jak správně zkontrolovat před sezónou uskladněné pneumatiky?

Vyhráno mít nemusíte ani se zimními pneumatikami. Ty totiž musí být jízdy schopné. Pokud tak plánujete přezout uskladněné pneu, zkontrolujte:

  • hloubku dezénu,
  • vizuální poškození (deformace, trhliny, boule).

Hloubka dezénu musí být u zimních kol minimálně 4 mm, nové pneumatiky pak mají hloubku dezénu obvykle kolem 7 až 8 mm. Nevyhovují-li stará zimní kola, je nutné je nahradit novými, a to na všech nápravách.

Najdete na Lidovky.cz