Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co řekne gerbera, tulipán nebo růže? Naučte se květomluvu!

  7:00
„A je to příroda, která mne vždy povznáší. Jsem šťastná, když slyším, jak trylkují ptáci. Mám raději květiny než brilianty“, řekla kdysi Aenne Burda, královna odívání. Kytička vykouzlí úsměv na tváři, zažehne jiskřičky v očích, udělá radost. Dejte si ale pozor, co květina říká.

Co řekne gerbera, tulipán nebo růže? Naučte se květomluvu! foto: ČTK

Co květiny symbolizují?

V době národního obrození byla znalost květomluvy běžnou záležitostí. Každý florista ji ovládal. Kytice už tak nebyla pouhým svazkem květin, ale dostala hlubší význam. A jelikož pugét z jednoho druhu květin nebyl běžnou záležitostí, ale spíš výjimkou, vyložit si správný význam květin nebylo úplně jednoduché.

Promlouvá druh, kombinace i aranžmá. Vyberte nebo sestavte si kytici přesně dle vašeho přání kdykoli a odkudkoli.

Růže

Miluji Tě! Jak prosté. Růže je od nepaměti symbolem lásky. Jeden z mála významů, které zná snad každý muž. A promlouvají i barvy. Červená až rudá růže značí lásku a vášeň, růžová je pro romantiky a bílá je symbolem nevinnosti.

Gerbera

Značí upřímnost a věrnost. O tom, kdo gerbery miluje zase vypovídá, že jde o romantika a snílka.

Lilie

Když dostanete od svého milého lilii, chce vám tím říct, že jeho láska k vám je upřímná. Bílá lilie je symbolem čistoty a nevinnosti.

Orchidej

Okouzlující květina, která má obměkčit vaše srdce. Vezmete ho už na milost? Vždyť už jen při pomyšlení na Vás mu buší srdce.

Tulipán

Symbol věrnosti, upřímnosti a spolehlivosti. Červený vyjadřuje lásku, žlutý naprostou odevzdanost vaší vzájemné lásce.

Co řekne gerbera, tulipán nebo růže? Naučte se květomluvu!

Slunečnice

Symbol dobré nálady, radosti, energie, sluníčka. Hodí se i na první schůzku, protože vyjadřuje oddanost. Která žena by to nechtěla „slyšet“?

Fialky a pomněnky

Dostat je může být až vzácnost. Dávají vám na vědomí, že máte tajného ctitele, který je nesmělý a ostýchavý.

Karafiát

Květina mnoha tváří. Někteří ji zatracují, jiní milují. Vyjadřuje touhu a okouzlení. Ale pozor na správný výběr barvy. Bílý karafiát je symbolem krásy a jemnosti, žlutý ale vyjadřuje opovržení. Růžový říká „Nezapomenu na tebe“, žíhaný „Už s tebou nechci být“.

Co řekne gerbera, tulipán nebo růže? Naučte se květomluvu!

Šeřík

Jeho vůně mámí naše smysly v květnu. Jindy šeřík nenajdete. Když už ho ale dostanete, je to důvod skákat sto metrů do výšky. Vyjadřuje totiž ty úplně nejčistší city.