30. října 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020

Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubaj začala odpočítávat rok do zahájení světové výstavy EXPO 2020 | foto: ČTK

Po šesti letech příprav se v neděli přesně ve 20:20 místního času v Dubaji na největším mrakodrapu světa Burdž Chalífa rozsvítily nápisy „za jeden rok“ a „největší světová show“ v angličtině i arabštině a Dubaj začala odpočítávat rok do otevření bran světové výstavy EXPO 2020.

Na oslavu zahájení odpočtu se obloha rozzářila grandiózním ohňostrojem. Tisícům diváků pak zazpívala megastar Mariah Careyová.

„Těmito velkolepými, celostátními oslavami vstupujeme do poslední etapy historické cesty,“ uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka výstavy EXPO 2020 Rím Hášimíová podle zpravodajského serveru Arabian Business. „Příštích dvanáct měsíců ukáže, jak se nám podaří zajistit výjimečnost světové výstavy,“ dodala.

Do výstavy EXPO 2020, jejíž logo zdobí všechno od vizitek po letadla, emiráty vkládají velké naděje. Podle rozpočtových dokumentů mají celkové kapitálové výdaje na světovou událost činit v přepočtu 6,8 miliardy dolarů (téměř 160 miliard Kč).

K nejzajímavějším objektům se řadí pavilon SAE ve tvaru letícího sokola nebo kupole Al-Wasl s největší 360stupňovou promítací plochou na světě.

Organizátoři zdůrazňují, že EXPO je mnohem víc než šest měsíců trvající veletrh. Předpokládají, že jeho přínos celé ekonomice - od vítězství v soutěži o uspořádání světové výstavy v listopadu 2013 do prosince 2031 - dosáhne asi 34,6 miliardy dolarů. Kolem 80 procent infrastruktury Dubaj plánuje znovu využít prostřednictvím ambiciózních programů, jako je přeměna lokality na obchodní a rezidenční čtvrť s parky a cyklostezkami.

EXPO 2020 se uskuteční od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Výstavy se má zúčastnit na 200 zemí. Přilákat by měla 25 milionů návštěvníků.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...