„Pokud jde o interiér, začínáme se stavbou vnitřních stěn ze sádrokartonu,“ uvedl Potužník. Pavilon by měl být hotov v březnu. Na místě už jsou zasazené palmy. Jednotka S.A.W.E.R. pro pavilon je vyrobená a teď už podle Matušky zbývá vypravit systém do Dubaje, což by mělo být zhruba v první polovině února. Na místě bude následovat zapojení a v provozu bude zařízení v dubnu.
EXPO 2020Expo 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a očekává se, že ho navštíví na 25 milionů lidí. Celkový rozpočet na českou účast byl navržen v závislosti na příspěvku soukromého sektoru na 260 až 310 milionů korun, hlavní část zdrojů jsou peníze z rozpočtu ministerstva zahraničí a úspory z předchozí světové výstavy Expo 2015. Podle prosincové průběžné zprávy pro vládu soukromé zdroje do konce listopadu 2019 poskytly zhruba 70 milionů korun. Celkově rozpočet počítal s účastí soukromých zdrojů v rozsahu 31 až 81 milionů korun. |
Loni vědci testovali šest měsíců prototyp zařízení ve Spojených arabských emirátech. Prototyp se vešel do dvou lodních kontejnerů a umožňoval vyrobit 100 litrů destilované vody denně. Podle Matušky testy potvrdily schopnost zařízení produkovat vodu v různých částech roku i v pouštních podmínkách. „Získali jsme řadu praktických zkušeností z provozu pro konečnou optimalizaci vyvíjeného zařízení,“ dodal Matuška.
Aparatura integrovaná do českého pavilonu v Dubaji má denně dodávat průměrně 500 litrů vody, které budou využívané k podpovrchové zálivce zahrady v areálu českého národního pavilonu. Zároveň bude technologie chladit vzduch v interiéru.
Podle Miroslava Vosátky z Botanického ústavu Akademie věd bude mít zahrada u českého pavilonu 400 metrů čtverečních, budou v ní palmy, olivovníky, obiloviny i další typy rostlin. Osazování začne v březnu, spolu se zálivkou ze zařízení S.A.W.E.R. kultivaci prostředí pomohou zajistit půdní mikroorganismy.