Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Jak vybrat správné dřevěné pelety a kdy je nakoupíte nejlevněji?

Jak vybrat správné dřevěné pelety a kdy je nakoupíte nejlevněji? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak vybrat správné dřevěné pelety a kdy je nakoupíte nejlevněji? | foto: ČTK

Využívání dřevěných pelet na vytápění je stále více populární. Existuje pro to hned několik dobrých důvodů, které z pelet dělají moderní a zároveň poměrně ekologický druh topiva. Správným výběrem a nákupem ve vhodnou dobu za ně také ušetříte.

V článku se dozvíte, jak zvolit ten nejvhodnější druh a jak to udělat, aby topení dřevěnými peletami bylo ještě levnější.

Výhody dřevěných pelet

Důvodů, proč se vůbec rozhodnout pro dřevěné pelety, existuje celá řada. Mají vysokou energetickou účinnost a velmi dobrou výhřevnost i při malém množství popela, což usnadňuje údržbu kotle. Peletky pochází ze dřeva, takže jsou obnovitelným zdrojem energie. Dalším ekologickým plusem je minimum uvolňování oxidu uhličitého při spalování.

Dají se využívat pro automatické kotle, kdy jsou starosti s přikládáním a udržováním vhodné teploty minimální. Díky tomu, že jsou lisované pelety balené do pevných pytlů, snadno se s nimi manipuluje. V porovnání s uhlím nabízí také mnohem čistější skladování. Dalším důležitým důvodem a výhodou je poměrně nízká cena za vytápění.

Jak se dřevěné pelety vyrábí?

Všechny dřevěné pelety jsou vyrobené bez přidaných příměsí a jen z dřeva, případně s určitým množstvím kůry. Do malé a pevné oválné peletky se spojí díky působení velkého tlaku a tepla. Tím pádem dojde k aktivaci obsažené celulózy a ta se stane pojivem. Jakmile dřevěné pelety vychladnou, jsou pevné, nedrobivé a s koncentrovaným množstvím dřeva bez žádných dalších příměsí. Díky této technologii tak budete stále topit dřevem, ale výhřevná síla bude koncentrovaná. Tímto způsobem je možné zpracovat piliny a nejrůznější dřevěné zbytky z jiné výroby, čímž jsou pelety ještě šetrnější například v porovnání s klasickým štípaným dřevem. Svou lisovanou podobou také šetří cenné místo pro skladování.

Vyberte si správný druh

U pelet je možné rozlišovat několik typů. Hlavní rozdíl je podle kvality použitého dřeva, od čehož se následně odvíjí i další vlastnosti a parametry těchto pelet. Kvalita je určena certifikací ENplus, kdy jsou specifikovány požadavky a jednotlivé vlastnosti. Koupí certifikovaných pelet máte jistotu, že jde o kvalitní produkt splňující zadané normy.

Nejvyšší kvalitu mají peletky označené jako třída A1. Ty se hojně využívají pro topení v kotli a kamnech v domácnostech. Díky tomu, že se vyrábí pouze z čistých zbytků dřeva bez příměsi kůry, obsahují minimální procento popela a jsou tak nejlepší variantou pro automatické kotle.

Druhou kategorií je třída A2. Tyto peletky se hodí do různých kotlů, a protože obsahují menší část kůry a dřevěných zbytků nižší kvality, je podíl popela vyšší. To se však většinou odráží na nižší ceně.

Třetím druhem je třída B, kdy jde o pelety určené pro průmyslové využití. Obsahují větší procento popela kvůli výrobě z použitého dřeva s přidáním většího množství kůry. Stále však jde o vhodnou a hlavně ekologickou variantu pro vytápění i větších prostor.

Kdy jsou dřevěné pelety nejlevnější?

Nákupem za mimosezónní cenu můžete značně ušetřit. Proto se vyplatí přemýšlet nad zimním vytápěním již na jaře a v létě. V klidu si tak uděláte potřebné zásoby, a až udeří první mrazíky, budete připraveni. Kromě akcí týkajících se nákupu mimo hlavní sezónu sledujte také množstevní slevy. Pokud víte, že spotřebujete větší množství pelet, pořiďte si je najednou na paletě za výhodnější cenu.

Prodej pelet na e-shopu Drevenepelety.cz včetně rozvozu zdarma v rámci celé České republiky je způsobem, jak si pohodlně, rychle a snadno objednat potřebné topivo na celý rok a bez starostí. Pro využití dopravy zdarma je však potřeba zakoupit celou paletu peletek.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...