Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je WordPress top volbou pro vaše online podnikání? 9 pro a 1

Téměř půl miliarda webových stránek začínala jako prázdná WordPress šablona. Chcete vědět proč? Zde je 9 hlavních důvodů.

Je WordPress top volbou pro vaše online podnikání? 9 pro a 1 proti foto: ČTK

V tomto článku se dozvíte:

 • proč je WordPress jedničkou mezi CMS
 • rozdíly mezi WordPress pluginy a šablonami
 • 1 nevýhodu WordPressu
 • jak si zařídit WordPress hosting

Přestože existuje množství redakčních systémů pro tvorbu webů (CMS), WordPress mezi nimi jasně dominuje. Odhaduje se, že je používán pro více než 40 % všech webových stránek na internetu. WordPress je skvělý nástroj pro online podnikání z mnoha důvodů a ty si teď povíme.

1) Jednoduché použití

WordPress je známý svou uživatelsky přívětivou platformou, která umožňuje snadnou správu obsahu bez potřeby pokročilých technických znalostí. Nemusíte tedy nutně umět programovat a základy WordPressu si osvojíte velmi rychle.

V blokovém editoru zvaném Gutenberg si svůj web poskládáte jako stavebnici. Blok může být nadpis, odstavec s textem, odrážkový seznam, obrázek, video, formulář a podobně.

Nebo můžete použít další, ještě jednodušší a intuitivnější WordPress editory jako například Elementor.

TIP: Pokud se při vytváření stránky náhodou zaseknete, internet je plný WordPress návodů, které vám poradí. A tím už se dostáváme k další výhodě.

2) Rozsáhlá komunita a podpora

Protože je WordPress open-source systém, má k jeho kódu přístup kdokoli. Díky tomu má i obrovskou komunitu uživatelů, vývojářů a expertů, kteří si navzájem poskytují podporu, návody, šablony a pluginy pro rozšíření funkcí.

Kdykoli si tak s něčím nebudete vědět rady, stačí se zeptat na internetu. Během pár vteřin najdete jednoduché návody a tipy, ale i delší video tutoriály či celé kurzy.

3) Flexibilita a škálovatelnost

WordPress je mimořádně flexibilní platforma, na které můžete vytvořit téměř jakýkoliv typ webu – od blogů a firemních stránek až po e-shopy.

WordPressové stránky také umí růst s vaším byznysem. Můžete začít s jednoduchou stránkou a postupně ji rozšiřovat a přidávat další funkce podle potřeby.

S obrovským množstvím pluginů pro WordPress si zvládnete přizpůsobit web na míru vašemu podnikání – od zabezpečení přes analytiku až po sociální sítě.

Ptáte se, co jsou vlastně ty pluginy? Jdeme na ně.

Je WordPress top volbou pro vaše online podnikání? 9 pro a 1 proti

4) Široký výběr šablon a pluginů

Díky šablonám a pluginům na WordPressu můžete snadno vytvářet a upravovat své webové stránky. V základních verzích navíc bývají zdarma.

Šablony jsou základní kostrou webu, která určuje vzhled a styl stránky, což má vliv i na rozložení jednotlivých bloků.

TIP: 10 nejlepších WordPress šablon zdarma pro každý typ webu.

Pluginy vám umožní přidávat a rozšiřovat funkce stránek třeba o SEO optimalizaci, ochranu proti spamu, sdílení na sociální sítě, zálohování, analytiku a mnoho dalších.

S pluginy to ale nepřehánějte a instalujte jen ty, které opravdu potřebujete. Příliš mnoho pluginů může váš web zpomalit. Nezapomeňte je také pravidelně aktualizovat.

TIP: Seznam 13 šikovných pluginů, vybraných odborníky na WordPress.

5) SEO optimalizace

WordPress obsahuje spoustu funkcí a pluginů, které se specializují na optimalizaci pro vyhledávače (SEO) a lepší umístění ve výsledcích vyhledávání.

Mezi nejoblíbenější patří například Yoast nebo All in One SEO.

Nepodceňujte význam SEO pro vaše podnikání. Weby, které se umisťují na první pozici ve vyhledávání Googlu nebo Seznamu, přilákají více návštěvníků.

6) Responzivní design

Optimalizace pro vyhledávače se neobejde bez responzivity webu – to znamená, že se automaticky přizpůsobí různým zařízením a velikostem obrazovek. To je důležité nejen pro mobilní uživatele, ale i pro Google.

Dobrá zpráva je, že většina moderních šablon pro WordPress už je automaticky responzivní.

7) Přístupnost

WordPress dnes nabízí i šablony, které jsou navrženy tak, aby byly snadno použitelné a přístupné pro lidi se zdravotním postižením. Tyto šablony splňují základní standardy přístupnosti a zlepšují použitelnost pro všechny uživatele.

V roce 2025 začne v České republice platit zákon o přístupnosti webů i v soukromém sektoru, řešit přístupnost je tedy velmi aktuální. Více jsme pro vás o tématu napsali v článku Jak vytvořit přístupný web.

8) Bezpečnost

I když je WordPress relativně bezpečnou platformou, může být kvůli své popularitě náchylný k útokům. Zejména pokud nedodržíte bezpečnostní opatření, jako jsou aktualizace pluginů a šablon, použití silných hesel a omezení přístupu.

V zabezpečení webových stránek hraje roli také webhosting. Vzhledem k tomu, že WordPress nehostuje webové stránky, je důležité najít dobrého poskytovatele hostingu, který má další opatření k ochraně serverů před hrozbami.

Je WordPress top volbou pro vaše online podnikání? 9 pro a 1 proti

9) Nízké náklady

V porovnání s vývojem vlastní webové stránky od základů je provoz WordPress stránky obvykle cenově dostupnější, což je ideální pro malé a střední podnikatele s omezeným rozpočtem.

WordPress nabízí spoustu šablon a pluginů zcela zdarma a jeho údržbu i aktualizaci zvládnete s trochou trpělivosti a soustředění sami.

Odpadnou vám tedy další náklady spojené s úpravami obsahu webových stránek – nebudete muset s každou změnou za programátorem.

1 argument proti: jako vejce vejci

Přestože WordPress nabízí obrovský výběr šablon pro vytvoření webových stránek, může být obtížné dosáhnout zcela unikátního vzhledu. Kvůli popularitě některých šablon si je hodně webů navzájem podobných.

TIP: Při výběru šablony hledejte takovou, která vám poskytne dostatečnou flexibilitu a možnost přizpůsobení, aby váš web vystihoval jedinečný charakter a identitu vaší značky.

S designem šablony a obsahem stránek si musíte dostatečně pohrát. To může zahrnovat vlastní grafiku, přizpůsobení barev a typografie nebo přidání originálního obsahu a unikátních prvků, jako jsou fotografie a videa.

Jak na WordPress hosting

Rozhodli jste se pro WordPress? Tak jdeme na to. Nemusíte ho instalovat do počítače ani na cloud. Stačí si zaregistrovat doménu a pořídit si webhosting.

Webglobe nabízí speciální WordPress hosting, který vám celý proces výrazně usnadní. Postaráme se za vás o instalaci, nastavení i správu WordPressu.

Navíc získáte i exkluzivní návody, e-booky a tutoriály, se kterými si vlastní web zvládnete vytvořit sami a v rekordním čase. Jednodušší už to opravdu nebude.

Jakou doménu pro svůj WordPress vybrat a proč zvolit .CZ

O úspěšnosti webové stránky rozhoduje už výběr doménového jména. Provozování webu na vlastní doméně přináší jistotu, že ho zákazníci najdou vždy na stejné adrese, a to třeba i po změně poskytovatele hostingu. To samé platí pro e-mailové adresy. Dokonce i freemailové služby dnes umožňují propojení schránky s vlastní doménou.

Nejrozšířenější doménou v České republice je národní doména s koncovkou .cz. Takovým doménám dávají přednost jak čeští uživatelé při vyhledávání informací na internetu, tak i vyhledávače při zobrazování odpovědí na hledaný dotaz.

Proto bývá doména .cz nejlepší volbou. Pokud si nevíte s výběrem domény rady, můžete se obrátit přímo na registrátora domén, nebo využít doporučení a tipy na jeho webových stránkách.

Kdo už doménu s koncovkou .cz má, měl by si pravidelně jednou za rok ověřit správnost svých kontaktních údajů evidovaných v doménovém registru.

Držitelé více domén pak ocení bezplatnou službu Doménový prohlížeč umožňující správu všech .cz domén přehledně na jednom místě.

Správcem domény .cz je sdružení CZ.NIC, které se věnuje také osvětě v oblasti doménových jmen, internetové bezpečnosti a podpoře nových technologií a projektů užitečných pro internetovou infrastrukturu v České republice i ve světě.

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...