4. prosince 2017 0:01, aktualizováno  10:23 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Nová interaktivní inscenace Teror vás skutečně vtáhne do děje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nová interaktivní inscenace Teror vás skutečně vtáhne do děje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová interaktivní inscenace Teror vás skutečně vtáhne do děje | foto: Městská divadla pražská

Slyšeli jste pojem interaktivní představení? Nová inscenace Teror mu dává nový rozměr. Diváci získají důležitou roli soudce a budou rozhodovat o vině a nevinně obžalovaného. O hře jsme si popovídali s Ondřejem Zajícem, ředitelem Městských divadel pražských.

Nová inscenace Teror, která bude mít premiéru 11. listopadu v divadle ABC, je uvedena jako interaktivní drama. Co si pod tímto žánrem můžeme představit?

Je to úplně nová věc. Interaktivní představení už jsme zažili, ale většinou bylo vtažení diváků míněno jako pozvání ke hře, jejich aktivizaci a hlavně větší zábavnosti. V Teroru má interaktivita jinou funkci, role diváka je povýšena na roli soudce. 

Nová interaktivní inscenace Teror vás skutečně vtáhne do děje

V zinscenovaném soudním procesu budou na konci hry diváci elektronickým hlasováním sami rozhodovat o vině a nevině obžalovaného. Podmínkou vzniku takového zvláštního formátu je silné a velice konfliktní společenské téma. To je ve hře Teror vrchovatou mírou splněno.

Jak tedy hra skončí, záleží zcela na rozhodnutí diváků?

V tom tkví síla a výjimečnost tohoto druhu divadelní poetiky. Cílem každé divadelní inscenace je co nejintenzivnější vtažení diváka do hry, ovšem ve hře Teror je „čtvrtá stěna“ – pomyslná zeď mezi jevištěm a hledištěm - zbourána úplně. Divák je jediným a absolutním soudcem.

O čem hra Teror pojednává? Jaký případ budou diváci soudit?

Nejde o proces s teroristy. Vlastně je souzen jeden z nás. Bojový pilot Lars Koch, který je vtažen do hry, kterou s naší civilizací teroristé rádi rozehrávají. Terorista unese civilní letadlo se 164 pasažéry včetně dětí a snaží se ho navést na fotbalový stadion, na kterém právě sleduje utkání 70 000 diváků.

Nová interaktivní inscenace Teror vás skutečně vtáhne do děje

Děj inscenace Teror se odehrává v Německu, kde Ústavní soud nedovoluje jakékoli útoky státní moci na civilní obyvatelstvo, a to ani v extrémních případech. Bojový pilot Lars Koch do poslední chvíle řeší, zda má navzdory rozkazům sestřelit toto letadlo s civilisty, a tak ochránit bezpečí 70 000 lidí na stadionu. Nakonec se rozhodne pro střelbu a způsobí tak tragickou smrt 164 lidí. Divák pak má sám rozhodnout o jeho vině či nevině.

Na koho se můžeme těšit v hlavních rolích?

V roli pilota Larse Kocha se představí dnes již stálice našeho souboru Tomáš Novotný. V nečekané roli státní zástupkyně uvidíme Jitku Smutnou a podobně zajímavou výzvou bude pro Zbyška Kalinu role obhájce. Hlavní postavou inscenace je však soudce Milana Kačmarčíka, který vlastně celou inscenaci i soudní proces odtáhne.

Teror od Ferdinanda von Schiracha se v současné době hraje po celém světě na více než třiceti renomovaných scénách. Čemu přisuzujete takový úspěch?

Myslím, že se zcela prostě a vědomě trefil do společenské poptávky, měl dobrý nápad a schopnost vtělit ho do dramatické podoby. Autor je původní profesí právník, ale má silný vztah k divadlu a myslím, že je i dobrý dramatický autor. Nás lákalo silné a aktuální společenské téma a zvědavost, jak bude fungovat interaktivní prvek této hry.

Ke hře vznikly také internetové stránky. Co na nich najdeme?

Na internetových stránkách http://terror.theater/ najdete výsledky hlasování ze všech divadel, ve kterých se dosud Teror hrál. Divák uvidí nejen celkovou statistiku, kolik lidí pilota uznalo vinným a kolik jej osvobodilo, ale může si i prostudovat, jak hlasovali diváci v Číně, nebo Izraeli.Najdete na Lidovky.cz