23. července 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Pomáhají bez ohledu na svůj volný čas, to jsou dobrovolníci z PVK

Pomáhají bez ohledu na svůj volný čas, to jsou dobrovolníci z PVK | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomáhají bez ohledu na svůj volný čas, to jsou dobrovolníci z PVK | foto: PVK

Svůj volný čas věnují dobrovolnictví v sociální oblasti či péči o životní prostředí. Rozdávají radost těm, kteří neměli tolik štěstí a potřebují nějakým způsobem pomoci.

To jsou příběhy zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, kteří na svou činnost získávají finanční prostředky z projektu MiNiGRANTY podporovaného PVK a Nadačním fondem Veolia.

Při letošním jedenáctém ročníku si odneslo ocenění 29 projektů v celkové částce 766 400 korun. „Jako každý rok se sešlo mnoho skvělých projektů. Věřím, že jsme vybrali ty nejlepší. A hlavně všem děkuji za jejich úžasnou dobrovolnickou činnost,“ prohlásil generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Jedním z oceněných byl manažer útvaru technologie vod PVK Martin Srb, dlouholetý člen Českého červeného kříže. Ten získal podporu pro projektové dny se zaměřením na životní prostředí a první pomoc na území Prahy 13. „Tento projekt rozšiřuje běžnou činnost Českého červeného kříže. Nyní se chceme zaměřit na aktivitu, jež se prolíná s mojí prací. Tedy na spotřebu vody, čištění odpadních vod či využití vyčištěných odpadních vod. To vše hravou formou pro děti i dospělé,“ popisuje Srb využití grantu od PVK.

Martin Srb se v Českém červeném kříži věnuje projektu připravenost na katastrofy. „Snažíme se pomáhat občanům v mimořádných krizových situacích. V poslední době to byl například rozsáhlý požár v Hostivaři,“ vypočítává Srb, který zasahoval při povodních v Praze, ale i v Srbsku.

Dlouhodobě nejúspěšnější žadatelkou je paní Pavla Bažantová, IT specialistka z útvaru kontroly vody PVK. Ta letos dokonce získala finanční prostředky pro své dva projekty. „Jeden je na podporu mladé dámy, která je bez rodiny. A druhý je pro organizaci Děti patří domů starající se o pěstounské rodiny. A její další aktivitou je hostitelská péče o děti z dětských domovů,“ vysvětluje paní Bažantová, kam peníze poputují.

Pomáhají bez ohledu na svůj volný čas, to jsou dobrovolníci z PVK
Pomáhají bez ohledu na svůj volný čas, to jsou dobrovolníci z PVK

Pavla Bažantová je držitelkou ceny Křesadlo – „Ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“. Letos se k ní přiřadil další zaměstnanec PVK Petr Veselý, který ocenění převzal v dubnu z rukou pražské primátorky Adriany Krnáčové a patrona akce ředitele Vinohradské divadla Tomáše Töpfera.

Petr Veselý již sedm let připravuje a organizuje pro Centrum pro náhradní rodinnou péči programy pro děti na víkendových pobytech, zajišťuje sportovní vybavení, prostory pro akce a spolupracuje s vedoucími dětských klubů.

„Velmi si vážíme toho, kolik našich kolegů se ve volném čase věnuje dobrovolnictví, pomáhá potřebných, pečuje o životní prostředí, pracuje s dětmi a mládeží, angažuje se v komunitním životě či přispívá k zachování kulturního dědictví,“ říká Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia s tím, že fond od roku 2008 podpořil 1 159 projektů v celkové výši 34 miliónů korun.

Najdete na Lidovky.cz