Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Pomoc malým a středním podnikům v EU: sestřih debaty ČTK

Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro... | foto: Evropský parlament

Česká tisková kancelář připravila online debatu o malých a středních podnicích (MSP). Odvysílala ji na svém portálu České noviny. Pozvání přijala europoslankyně Martina Dlabajová, zástupci MPO, CzechTrade, AMSP ČR, IPSOS a HM PARTNERS. Situací MSP se zabývalo i právě skončené dubnové plénum EP.

Jednou ze zásadních legislativ, která ovlivní budoucí fungování malých a středních podniků v Evropě, je rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Nový program posvětil na posledním plenárním zasedání Evropský parlament. Tento záměr, pro který počítá unijní rozpočet v příštích sedmi letech s 95,5 miliardy eur, umožní podporovat inovativní projekty připravené právě malými a středními firmami.

Platí, že Evropský parlament dlouhodobě požaduje zkvalitnění podnikatelského prostředí. Zároveň volá po snížení byrokratické zátěže, která je pro malé a střední podniky (MSP) mnohdy neúnosná. Europarlament proto vítá nový návrh z dílny Evropské komise, který se týká zlepšování tvorby právních předpisů EU. Pozorně také sleduje vývoj kolem přípravy nové průmyslové strategie EU.

V zájmu většiny i celé EU

Už loni na jaře představila Evropská komise strategii pro průmysl, která by zajistila úspěšný přechod ke klimatické neutralitě a z EU by udělala jedničku v digitální oblasti. Spolu s průmyslovou strategií představila komise také strategii pro malé a střední podniky. Oba dokumenty však byly zveřejněny těsně před vypuknutím pandemie a nemohly na nové výzvy reagovat. Evropský průmysl však čeká v příštích letech nelehké období, kromě tzv. dvojí transformace se bude muset vypořádat s dopady největší hospodářské krize od konce druhé světové války. Hospodářské oživení navíc s největší pravděpodobností nebude tak rychlé, jak se před rokem očekávalo. Evropský parlament proto vyzval Evropskou komisi, aby klíčové strategie pro průmysl přepracovala.

„Jsem ráda, že Evropská komise naše prosby vyslyšela a přijde se zcela novou strategií pro evropský průmysl, která bude odrážet aktuální situaci a lépe nás připraví na budoucnost. Klíčovou roli v ní musí hrát také malé a střední podniky, které tvoří základ unijní ekonomiky,“ uvedla česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO, Renew Europe), působící jako spoluzakladatelka a předsedkyně skupiny pro MSP v EP.

Za ministerstvo průmyslu a obchodu promluvila v diskusi ČTK o situaci českých MSP náměstkyně pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, za agenturu pro podporu obchodu se připojil generální ředitel Radomil Doležal. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR se ujala slova místopředsedkyně představenstva Pavla Břečková, zjištění výzkumné agentury IPSOS pak představil ředitel vnějších vztahů Tomáš Macků. Za konzultanty z HM PARTNERS hovořil trenér a kouč Zdeněk Michálek. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Drtivá většina

Průmyslové odvětví tvoří více než 20 procent ekonomiky celé EU a zaměstnává přibližně 35 milionů lidí. Zároveň průmysl představuje 80 procent vývozu evropské sedmadvacítky. EU má přední místo i v přímých zahraničních investicích – sama je velkým investorem všude ve světě a také příjemcem těchto investic. Naprostou většinu, tedy 99 procent evropských firem, jsou malé a střední podniky – v Česku dělá jejich podíl dokonce 99,8 procenta. Musely se přizpůsobit nové obtížné situaci, mnohé z nich se zadlužily a další byly nuceny propustit část svých zaměstnanců nebo své podnikání zcela zavřely.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...