Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Scrum master může být jako hrdinové marvelovek

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nikola Sváčková pracuje na pozici scrum mastera ve společnosti Siemens Advanta. A protože má ráda filmy od tvůrců Marvel Studios, v nichž vystupují různí superhrdinové, našla k nim ve své práci jistou paralelu: stejně jako oni se i ona objeví vždy, když má někdo problém a naléhavě potřebuje pomoc.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nikola Sváčková pracuje na pozici scrum mastera ve společnosti Siemens Advanta. foto: Siemens Advanta/Marek Podhora

„Zlikviduje každého padoucha. Ví, že síla je ve spolupráci, odhodlání a důvěře,“ vyjmenovává Nikola nadšeně vlastnosti a schopnosti, které jsou pro scrum mastera charakteristické.

Označení „scrum master“ odkazuje k rugby, v němž se slovem scrum nazývá herní situace, kdy se shromáždí hráči jednoho i druhého týmu a ve skrumáži zvané „mlýn“ se snaží vybojovat míč na svou stranu. Podobně i scrum master vede projekty procházející různými „skrumážemi“. Jsou to projekty s vysokou mírou neurčitosti a komplexity, u nichž nelze dobře definovat jejich rozsah a přesně určit vnější vlivy. Scrum umožní se v průběhu projektu přizpůsobit a dobře reagovat na změny a nové požadavky.

Scrum master může být jako hrdinové marvelovek

Vytvořit spokojený a samostatný tým

Do plzeňské pobočky společnosti Siemens Advanta nastoupila Nikola před třemi roky na pozici testera do projektu PLCSIM Advanced. V rámci projektu se podílí na vývoji simulovaných PLC, která se používají například v konceptu Digital Twins – digitálních dvojčat. Díky tomuto konceptu si zákazník může vytvořit simulaci celé své reálné továrny. Když chce implementovat nějakou změnu, může si to nejprve vyzkoušet v simulaci a vše tak odladit ještě před uvedením do provozu.

Asi po roce dostala Nikola nabídku stát se ve firmě Advanta scrum masterem. „Upřímně řečeno, nevěděla jsem o této práci vůbec nic, ale přišlo mi to jako zajímavá příležitost. Nikdy bych nevěřila, že mě to bude tak bavit,“ přiznává dnes.

Jejím hlavním cílem je vybudovat a udržet spokojený a samostatný tým, který umí reagovat na změny, je v těsném kontaktu se zákazníkem a přesně rozumí tomu, co zákazník chce a potřebuje. Tento cíl se jí daří naplňovat, přestože někteří její kolegové byli zpočátku k této metodě poněkud rezervovaní. „Scrum je bohužel obecně poměrně špatně vnímán. Lidé o něm soudí, že je to jen spousta meetingů bez výsledku. My jsme si tady ale vyzkoušeli, že to tak není. Scrum je agilní framework, který se nechá skvěle přizpůsobit potřebám týmu. Scrum nám pomáhá lépe pracovat, plánovat naši práci, ale také se poučit z vlastních chyb a zlepšovat se. Jsme jeden tým. Společně řešíme obtížné úkoly. Každý den je výzva a to nás na tom právě baví,“ říká Nikola.

Základem úspěchu je přátelská atmosféra a otevřená komunikace.

„Cítím se tu dobře. Jsem součástí týmu. Nikdy jsem se nebála o něčem mluvit, na něco se zeptat. S vedením v Advantě jsem hodně spokojená. Vedoucí nás tu opravdu poslouchají. Snaží se nás motivovat. Chtějí, aby se nám tu líbilo a dobře pracovalo. Do takového týmu prostě chcete patřit,“ uzavírá nadšeně.

„Můžu dělat, co mě baví, a jsou tu super lidi! Proto jsem v Siemensu tak ráda. A benefity taky nejsou k zahození!“ dodává s úsměvem. Díky svým kladným zkušenostem Nikola věří, že každý, kdo je přátelský, veselý, komunikativní, zkrátka každý, s kým je legrace a je nadšený do práce, skvěle zapadne do týmu.

Scrum master může být jako hrdinové marvelovek

Marvel a pistáciová

Ve volných chvílích je Nikola Sváčková nejraději v přírodě. „Jsem z malé vesničky na Vysočině, která je obklopena lesy, takže ráda trávím čas venku s manželem a pejsky,“ líčí. Baví ji počítačové i deskové hry nebo filmy, zvláště pak ty od Marvel Studios. Co se týče jídla, to dobré si dokáže náležitě vychutnat a pokud po něm následuje pistáciová zmrzlina, je prý gurmánský zážitek dokonalý.

Scrum master může být jako hrdinové marvelovek

Přidejte se k Siemens Advanta

Siemens Advanta zaměstnává v České republice přes 300 odborníků, v Evropě pak více než tři tisícovky. Dlouhodobě se podílí na procesu vývoje produktů Siemens a identifikuje nové trendy na trhu s cílem naplňovat potřeby zákazníků prostřednictvím inovativních koncepcí a řešení.

V současné době Siemens Advanta hledá nové kolegy na místa vývojářů softwaru, programátory Linux a testery. Nová místa nabízí v Praze, Plzni a Brně. Zkušení vývojáři, absolventi i studenti technických oborů se mohou s nabídkou volných míst seznámit na www.siemensvyvojar.cz.

Scrum master může být jako hrdinové marvelovek

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat