• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
V registru dlužníků se snižuje počet osob, ovšem velmi pomalu

V registru dlužníků se snižuje počet osob, ovšem velmi pomalu | foto: Shutterstock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V registru dlužníků se snižuje počet osob, ovšem velmi pomalu

  •   7:00
Registry dlužníků v České republice fungují velmi spolehlivě a fakticky jakoukoli osobu mající nesplacené závazky lze dohledat doslova expresně. My se v následujících řádcích budeme právě počtům lidí vedených v registrech dlužníků věnovat mnohem podrobněji.

Zaměříme se především na registr fyzických osob Solus. Podíváme se na to, kolik občanů České republiky v něm bylo zapsáno v minulém roce a jaký je trend v tom letošním. Určitě ale nezapomeneme přidat ani další zajímavé informace, které se registru Solus jako takového týkají.

Počty osob zapsaných v Solusu šly v loňském roce nahoru

Registr fyzických osob Solus je u nás fakticky nejznámější a největší. Jen pro orientaci, v prvním čtvrtletí roku 2017 do něj bylo zapsáno celkem 624 000 fyzických osob, tedy občanů naší země. Na konci loňského roku už bylo v Solusu zapsáno o 10 000 lidí více. Tendence byla tedy mírně stoupavá. 

Nová legislativa přesto zafungovala a ochrana spotřebitele se stala mnohem efektivnější. Až 10 000 lidem se totiž podařilo dostát svým závazkům a splatit dluhy, jež byly v Solusu evidované. Vyhnuli se tak případnému exekučnímu řízení, které jim reálně hrozilo.

Letos je tendence klesavá

Hodně zajímavý je i letošní stav, kdy na počátku března bylo ve zmiňovaném registru zapsáno 7,18 % dospělých občanů České republiky. V loňském roce ve stejném období to bylo 7,41 %. Pokles je tedy vcelku znatelný, přičemž jej jasně charakterizuje i celková dlužná částka v registru, jež klesla pod 50 miliard korun, a to konkrétně na sumu 49,8 miliard korun. 

Klesání počtu dlužníků ale zaznamenali i v jednotlivých krajích. Nejvíce jich bylo v kraji Ústeckém, a to celkem 14 ze 100. V Karlovarském to bylo 12 ze stejného počtu. Třeba na Vysočině a v Olomouckém kraji už klesl tento podíl pod 5 %. Rychlá půjčka online a podobné produkty už zkrátka zřejmě nepředstavují až takové magnety, jako tomu bylo v minulosti.

Kam míří lidé pro půjčky?

Také tato otázka je bezesporu na místě. Nejvíce jejich krok míří pochopitelně do některého z bankovních domů. Až poté v případě potenciálního zamítnutí jdou k některé z nebankovních společností s prosbou o poskytnutí úvěru. I tam ale mohou mít smůlu. Hovořit by o tom ostatně mohlo mluvit okolo 700 000 obyvatel České republiky.

Co všechno o vás může registr vědět?

Jestliže jste žadatelem o bankovní nebo nebankovní půjčky a nestíháte je následně splatit, může o vás mít některý z registrů dlužníků poměrně obsáhlé portfolio informací. Kdy se do registru vaše údaje dostanou, a co tedy všechno mohou registry dlužníků znát? Odpověď na první otázku je vcelku jednoduchá. Vaše dluhy musí přesáhnout sumu 500 korun a prodlení přesahuje dobu 30 dní. Dostat se všem můžete do registru i tak, že se prostě hodně opozdíte se splacením konkrétní faktury. Informace v registru obsahují:

  • celkovou výši daného úvěru,
  • datum vzniku závazku,
  • aktuální zůstatek,
  • výši splátek,
  • počet splátek, jež sledovaly po splatnosti,
  • celkovou sumu splátek po splatnosti,
  • přesný termín splatnosti.

Jako zajímavost je třeba také uvést fakt, že k aktualizaci údajů v registrech dlužníků dochází jednou za měsíc. Pokud tedy dokážete splatit dlužnou částku, nebudete s největší pravděpodobností vyškrtnuti z některého z nich hned.

Existují i další registry dlužníků

Pokud vás oslovila nějaká online půjčka, vězte, že se můžete dostat i na některý další registr dlužníků. V České republice jich existuje hned několik. Jsou jimi například Bankovní registr klientských informací, který se uvádí také pod zkratkou BRKI. Jinak se lze setkat také s Nebankovním registrem klientských informací anebo se Sdružením na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům.