13. srpna 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Vyhořel nám byt. Jak prokážeme pojišťovně, oč jsme přišli?

Vyhořel nám byt. Jak prokážeme pojišťovně oč jsme přišli? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhořel nám byt. Jak prokážeme pojišťovně oč jsme přišli? | foto: klik.cz

Když nechala paní Vykutálená o Vánocích hořet svíčku na televizi a šla si lehnout, děkovala pak bohu i hasičům za holý život. Záhy se ale vděk změnil na zoufalství ze zničené domácnosti a paní Vykutálenou napadlo – proč si nepomoci?

A tak likvidátorovi pojišťovny do seznamu věcí, o které přišla, nahlásila také perziánový kožich, který nikdy neměla a nárokovala za něj navíc vyplacení škody 40 tisíc Kč. Co myslíte, prošlo jí to?

Jak dokázat oč jsme přišli?

Nebudeme vás dlouho napínat, samozřejmě neprošlo. Způsob, jakým se pokusila švindlovat paní Vykutálená, byl naivní. Likvidátoři pojišťoven ověřují, zda jste uvedené věci měli, rok jejich pořízení a cenu. Proto první a nejdůležitější rada zní: mějte od všech dražších věcí uschované doklady o nákupu. Týká se to elektrospotřebičů, elektroniky, obrazů, šperků, sbírek, ale také lyží, kol, nábytku atp. Pokud máte věci, od nichž účtenky mít nelze, nebo to nedává smysl (například šperky po babičce), pořiďte jejich fotodokumentaci.

Předejdete pozdějším dohadům, pokud účtenky zkopírujete a uschováte v elektronickém souboru v některém úložišti dat na internetu. Pokud vám totiž domácnost vyhoří, mohou shořet i papírové doklady.

Buďte pečliví při sjednávání pojištění

Už při sjednávání pojištění domácnosti byste měli mít jasno, jakou hodnotumají věci ve vaší domácnosti a na nic z movitých věcí nezapomenout. Pojištění běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, knihy, oblečení, sportovní vybavení, obrazy, šperky a další věci, které klient určí, přičemž je možné pojistit i věci uložené mimo byt např. ve sklepě, nebo v kočárkárně. Dále mohou být pojištěny i podlaha, kuchyňská linka a obklady stěn a stropů.

Dají se pojistit i hotové peníze uložené v domácnosti.

Po každé rekonstrukci domácnosti, nebo nákupu nového vybavení nezapomeňte pojistnou smlouvu aktualizovat.

Limity plnění a indexace

Limit pojistného plnění je suma, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události. Může být udávána buď jako absolutní částka, nebo jako procento z hodnoty domácnosti. Pokud chcete získat odškodnění v hodnotě nové věci, sjednejte si tzv. indexaci, to je valorizace pojistné částky. Pojišťovna vám bude průběžně aktualizovat pojistné a pojistnou částku v závislosti na vývoji spotřebitelských cen.

Kde a jak sjednat nejvýhodnější pojištění domácnosti?

Nemusíte obcházet jednotlivé pojišťovny osobně, pročítat se všemi podmínkami a smlouvami a hledat nejvýhodnější produkt. Existuje srovnávač pojištění klik.cz, který vám po zadání vstupních údajů online vybere to nejlevnější a pro vás nejvhodnější pojištění. To můžete obratem přes internet také hned uzavřít.

Paní Vykutálená z úvodního příběhu se pokusila o pojistný podvod, ale věřte, že ten, kdo má správně nastavenou pojistnou smlouvu, nebude mít nic takového zapotřebí.

Najdete na Lidovky.cz