Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Zjištění ze školních jídelen

Zjištění ze školních jídelen foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nechte děti si samostatně nabírat jídlo a dají si maso i zeleninu.

Spousta rodičů by o tom mohla vyprávět. Tohle mi nechutná, tamto jíst nebudu. Děti ohrnují nos nad leckterými potravinami. Bojují s tím i ve školních restauracích, ale v těch, které od ledna fungují pod značkou Primirest, na to našli recept – když chodí děti do samoobslužné jídelny, dojídají téměř vše, včetně „nepopulární“ zeleniny. Nejen o tom má detailní přehled Michal Debrecéni, generální ředitel gastronomických značek Delirest a Primirest. Ty v Česku od ledna nahradily desítky let známá loga závodního stravování Eurest a školního stravování Scolarest. Proč ta změna?

Zjištění ze školních jídelen

„Změna byla vyústěním delšího procesu, během kterého naše původně mateřská společnost Compass Group přehodnotila své strategické portfolio a rozhodla se odejít z prostoru střední a východní Evropy. Pro nás se tak otevřela obrovská příležitost, protože se naši tehdejší maďarští manažeři rozhodli formou manažerského výkupu část bývalé firmy odkoupit a vytvořit novou samostatnou společnost. Díky tomu se nám podařilo otevřít největší středoevropskou cateringovou společnost pod názvem CEE Catering a obchodní značky, pod kterými na trzích střední a východní Evropy fungujeme, Delirest a Primirest,“ vysvětluje Debrecéni, který teď s kolegy vidí spoustu nových příležitostí v segmentu závodního i školního stravování. Hlavně v tom druhém má po minulém roce na co navazovat.

Primirest zavedl na podzim ve všech svých školních jídelnách nové menu, které čítá vždy jedno klasické jídlo, jedno inspirované zahraniční kuchyní a jedno s vyšším obsahem zeleniny a rostlinných bílkovin. Mimo to spustil vůbec první školní restauraci v Česku, která funguje podle takzvaného finského modelu, to znamená, že děti si jídlo nabírají samy podle vzorové porce a po jídle po sobě třídí zbytky. Zkušenosti ze zavedení novinky nakonec předčily všechna očekávání. „Někteří pedagogové i rodiče z toho měli obavy, ale nebyl k nim nejmenší důvod. Prokazatelně se zvýšila konzumace i méně oblíbených jídel, zeleniny a zeleninových příloh. Funguje tady pozitivní tlak sociálního okolí. Když dítě vidí, že si kamarád dává na talíř něco, co samo běžně nejí, tak ho to ,nutí’ napodobit ho,“ přibližuje Debrecéni a přidává ještě jedno důležité číslo: Když si školáci třídí zbytky sami, daleko víc přemýšlejí nad otázkou plýtvání potravinami. Množství odpadu tak spadlo o rekordních 90%.

Školní stravování zdarma?

Digitalizace provozů nebo další zvyšování počtu školních restaurací se samoobslužným modelem stravování jako top priorita. To jsou plány, na kterých teď Primirest pracuje. „Kvalitní školní stravování je dlouhodobě naší prioritou. Od února 2023 tak například garantujeme 100 % českých brambor a 100 % bio hovězího ve všech našich 236 českých školních restauracích. A nesmím zapomenout na synergii s maďarskými kolegy, kteří mají velmi úspěšný produkt pro stravování v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Do toho se chceme v Česku i na Slovensku také pustit,“ podotýká Debrecéni, který přináší i další ožehavé téma.

V Česku se už léta mluví o tom, že by se pravidla svazující činnost školních jídelen měla modernizovat. A při té příležitosti se otvírá i otázka, jestli neposkytnout dětem školní obědy zdarma, jak je to například ve Švédsku. Pro sociálně znevýhodněné už sice existují programy, které jim obědy ve škole hradí, v návaznosti na ekonomické problémy se ale množství těch, které by tuto podporu potřebovaly, dramaticky zvyšuje. „Rádi bychom vyvolali veřejnou debatu na toto téma. Příklady ze zemí, kde je školní stravování univerzálně dostupné pro všechny, ukazují, že to má široký socioekonomický pozitivní dopad. Když si uvědomíme, na co všechno stát přispívá, tak je už teď jasné, že tady by byl efekt investice opravdu velký a dlouhodobý,“ uzavírá Debrecéni, jenž odhaduje návazné veřejné náklady na asi tři miliardy ročně pro děti v prvních až čtvrtých třídách.

Podcasty: Zaveďme školní stravování zdarma, efekt bude masivní, vyzývá šéf Primirestu

Rozhovor si můžete poslechnout na Spotify.com, Podcasty.cz, Apple Podcasts

Spotify

Apple Podcasts

  • Nejčtenější